МЕТОДИ УПРАВЛІНСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У СФЕРІ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОХОРОНИ ПРАВ СУБ’ЄКТІВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

  • О. М. Коротун
Ключові слова: методи, управління, безпека, сутність, об’єкти, інтелектуальна власність

Анотація

Широкий аспект питань, пов’язаних з правовим захистом інтелектуальної власності, спонукає автора звернутися до різних теоретичних джерел. В основі правового спрямування цієї статті лежать концепції та доктринальні підходи представників адміністра-тивного права до вирішення проблеми. З метою роз-криття специфіки діяльності державного управління було проаналізовано обов’язковий їх атрибут – методи управління. Цікавим є те, що специфіка форм діяльно-сті публічної адміністрації щодо забезпечення захисту прав інтелектуальної власності пов’язана з кількістю власників прав інтелектуальної власності та великою кількістю їх об’єктів. Це визначає конкретні адміні-стративно-правові методи діяльності.Автор звертає увагу, що процес реалізації функцій державного управління передбачає впровадження ад-міністративно-правових та організаційних методів. З цією метою аналізуються такі аспекти діяльності: концептуальні підходи вчених до запровадження ад-міністративно-правових методів, що відображають взаємозв’язок керівної системи та керованої підсисте-ми; виконавча та адміністративна діяльність суб’єктів державного управління; нормативно-правові акти, що стосуються конкретної діяльності державного управ-ління у сфері захисту інтелектуальної власності. На основі аналізу методів управлінської діяльності дове-дено, що за допомогою використання адміністратив-них інструментів (методів здійснення управлінської діяльності) та за наявності відповідних керованих об’єктів реалізація адміністративно-правових форм суб’єктом державного управління залежить від пра-вового статусу суб’єкта та характеристики керовано-го об’єкта. Від цього залежать особливості реалізації адміністративно-правових та організаційних мето-дів у галузі захисту прав інтелектуальної власності, у тому числі й із застосуванням адміністративного примусу. Методи управління, що виражають різні ас-пекти практичної діяльності різних суб’єктів держав-ного управління, певною мірою залежать від стану законодавчого регулювання захисту прав інтелекту-альної власності, особливостей керованого об’єкта, що дає широкий вибір використання різних видів адміні-стративно-правових методів.Автор визначає поняття «адміністративно-право-ві методи забезпечення захисту прав інтелектуальної власності» як методи та прийоми прямого та свідомого впливу органів (службових осіб) державного управлін-ня на підставі визначеної компетенції.

Посилання

1. Адміністративне право України : підручник / Ю.П. Битяк, В.В. Багуцький, В. М. Гаращук та ін. ; за ред. Ю.П. Битяка. Харків : Право, 2001. 528 с.
2. Галунько В.В. Адміністративне право України : підручник : у 2-х т. Загальне адміністративне право. Академічний курс. Херсон : ХМД, 2013. Т. 1. 396 с.
3. Світличний О.П. Метод як один із елементів змісту управлінської діяльності у сфері інтелектуаль-ної власності. Науковий вісник Національного універ-ситету біоресурсів і природокористування України. Серія «Право». 2017. No 264. С. 33–38.
4. Про затвердження уніфікованої форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контр-олю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері інтелектуальної влас-ності, та форми припису щодо усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапла-нового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законо-давства у сфері інтелектуальної власності : наказ Мі-ністерства економічного розвитку і торгівлі України No 96 від 29.01.2019 р. URL: https://ips.ligazakon.net/document/view/RE33123?an=481.
5. Комзюк А.Т. Заходи адміністративного приму-су в правоохоронній діяльності міліції: поняття, види та організаційно-правові питання реалізації. Харків : Вид-во Нац. ун-ту. внут. справ. 2002. 336 с.
Опубліковано
2020-01-26