ВПЛИВ ЛИХВАРСЬКИХ ВІДНОСИН НА РОЗВИТОК КИЇВСЬКОЇ РУСІ
Анотація
Метою нашої роботи є дослідження лихварських відносин та їх вплив на розвиток Київської Русі.Джерельна законодавча база вказує на те, що лихварство в Київській Русі регулювалось княжим законодавством. Русько-візантійські договори акцентують увагу на зацікавленості князівської влади у стабільних торгівельних зв’язках. Саме стимуляція та підтримка з боку держави торгівців, на нашу думку, і пояснює інтенсивний розвиток торгівельних відносин у державі, які своєю чергою розвивають лихварські відносини, оскільки створення системи кредитувань є необхідним елементом збільшення торгівельних операцій. Ми проаналізували літописні джерела і виявили, що позичальниками коштів були іноземці (євреї), корінні жителі (руси), релігійні організації та віче. Наше дослідження виявило те, що кредитувалися не тільки прості руси, але й князівська влада.
У роботі ми розглянули причини забезпечення правової регуляції лихварських відносин через внесення нових статтей у Руську правду під час правління в Києві Володимира Мономаха.
Під час дослідження ми дійшли думки, що суб’єктами лихварських відносин були не тільки прості руси та бояри, які брали гроші під відсоток, але й князі.
Ми виявили, що князі позичали гроші в релігійних організаціях, вічевих зібраннях та у євреїв. Ми з’ясували, що через борги князі були змушені йти на поступки кредиторам. Це призводило до зміни політики в державі. Наше дослідження виявило, що не завжди князі хотіли нести відповідальність щодо своїх боргових зобов’язань. Небажання князів віддавати борги спонукало їх до розірвання та порушення умов кредитування, навіть до внесення змін у законодавство.
Жертвами лихварських відносин ставали не тільки князі але також і кияни. Повстання 1113 року стало результатом жорстких умов щодо погашення процентних ставок боргу. Вигнання євреїв є яскравим свідченням того, що влада в Київській Русі боролася не з лихварством, а з іноземними резидентами, які завдяки боргам могли втручатись у внутрішні справи Київської Русі. Вплив на кадрову систему адміністрації князя в інтересах своєї соціальної групи спричиняв бунт, як це сталося по смерті Святополка ІІ. Якби ціллю влади була боротьба із лихварством, то в Руській правді воно було б заборонене. Після вигнання євреїв влада пом’якшила умови отримання в борг грошей. Це своєю чергою вказує на те, що лихварством займались не тільки євреї, але й і руси. Отже, вигнання євреїв було фактором конкурентної боротьби за лихварські грошові потоки.
Ми дійшли думки, що рівень економічного розвитку Київської Русі був тісно пов’язаний з лихварськими відносинами.
Посилання
2. Tatishchev V.N. The Russian History. Moscow : Ermak, 2005. Vol. 2. 735 p.
3. Rybakov B.A. The World of History. Moscow : Young Guard, 1984. 351 p.
4. The complete collection of Russian chronicles. Chronicle of the Resurrection List. St. Petersburg : Typography of Edward Work, 1856. T. 7. 346 p.
5. The Complete Collection of Russian Chronicles. Chronicle collection, called the Tver Chronicle. St. Petersburg : Typography of Leonid Demis, 1863. Vol. 15. 305 p.
6. The Complete Collection of Russian Chronicles. Ipatiev Chronicle. St. Petersburg : Typography of Edward Labor, 1843. Vol. 2. 378 p.
7. The Complete Collection of Russian Chronicles. Novgorod Chronicles. St. Petersburg : Typography of Edward Work, 1841. T. 3. 307 p.
8. Full Collection of Russian Chronicles. St. Lawrence and Trinity Chronicles. St. Petersburg : Typography of Edward Prats, 1846. Vol. 1. 267 p.
9. Kovnir V.N. Economic history of Russia. Part 2 From ancient times to 1017: textbook for air defense / VN. Cov. 2-ed., Ed. And M. Publishing House Yurayt, 2018. 252 p.
10. The Complete Collection of Russian Chronicles. Patriarchal or Nikon Chronicle. St. Petersburg: Typography of Edward Prats, 1862. T. 9. 256 p.
11. The Complete Collection of Russian Chronicles. Typographical Chronicle. St. Petersburg : 2nd State Typography. Galley 1, 1921. T. 24. 272 p.
12. The Complete Collection of Russian Chronicles. Ustyuzh and Vologda Chronicles of the XVI – XVIII centuries. Leningrad : Science. 1982. T. 38. 228 p.
13. Karamzin N.M. On the History of the State of Russia. Moscow : Enlightenment, 1990. 384 p.
14. Karamzin N.M. History of the State of. The book is the first. Rostov-on-Don : Rostov Book Publishing House, 1989. 603 p.
15. Nastyuk AA The reasons for the christening of Kievan Rus / А.А. Nastyuk. Bulletin of the Academy of Labor and Social Relations of the Federation of Trade Unions of Ukraine. Series: Law and Public Administration. Kyiv : “STEEL”, 2013. № 11. P. 33–39.