ЧЕТВЕРТЕ ПОКОЛІННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ В ПРОСТОРІ СУДОВОЇ ПОЛЕМІКИ (НА ПРИКЛАДІ РІШЕНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ)

  • Л. К. Байрачна
  • Д. С. Волкова
Ключові слова: гендерна ідентичність, трансгендери, транс-жінка, транс-чоловік, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), Європейська конвенція захисту прав людини та основних свобод, практика ЄСПЛ, рішення ЄСПЛ, рішення національних судів

Анотація

Робота спрямована на розгляд питання прав людини – прав «четвертого покоління», важливим є те, що правове регулювання сьогодні ще недостатньо сформовано, тому його дослідження є актуальним і своєчасним.

Мета дослідження полягає в поглибленому вивченні кола питань, розумінні проблем осіб, які змінили свою стать, – трансгендерів. Для досягнення вказаної мети зроблена спроба дослідити захист прав осіб, які змінили стать (трансгендери), у просторі судової полеміки, зокрема в рішеннях ЄСПЛ і рішеннях національних судів. Доведено, що трансгендерність – збірний термін для позначення протилежних явищ – соціальної (гендер) і біологічної статі.

Зазначимо, що під визначення «трансгендерності» потрапляють транссексуали, трансвестити, гендер-квіри, андроґіни, інтерсексуали (раніше застосовувався термін «гермафродити»), бігендери, аґендери. У контексті визначеного питання зроблена спроба охарактеризувати поняття «гендерна ідентичність».

Вивчаючи практику ЄСПЛ, можемо стверджувати, що найчастішим щодо прав і свобод для трансгендерів є порушення статті 8 і статті 12 Конвенції захисту прав людини та основоположних свобод. Доведено, що, незважаючи на сучасну еволюцію сприйняття трансгендерів, взаємини в одностатевій парі охоплюються правом на повагу до приватного життя, але не визнаються сімейним життям (справа «X та Y проти Сполученого Королівства»). Наголошується, що є всі підстави очікувати від суспільства толерантного ставлення до певних незручностей і надання людям можливості жити з почуттям власної гідності й значущості відповідно до статевої ідентичності.

Розглянута низка справ стосовно транс-жінок: «Ван Кюк проти Німеччини», «Грант проти Великобританії», «Шлюмпф проти Швейцарії», «Хамалайнен проти Фінляндії» тощо. Існує низка рішень стосовно транс-чоловіків: «Б проти Франції», «L проти Литви» тощо. Хочемо наголосити, що на сучасному етапі суспільство перебуває в процесі розвитку, відбувається прийняття нових законопроектів, уносяться зміни до чинних нормативно-правових актів.

Посилання

1. Социальная работа с людьми, практикующими однополые сексуальные отношения: Теория. Методики. Лучшие практики / сост. Л. Гейдар ; под ред. М. Андрущенко ; Международный альянс по ВИЧ/СПИД в Украине. Киев, 2009. C. 196.
2. Ситуация трансгендеров в Украине: отчет по исследованию. URL: http://insight-ukraine.org.ua/media/TRP_report.pdf (дата звернення: 14.10.2019).
3. Шалиганова А.С. Щодо правової природи та змісту права на гендерну ідентичність. URL: file:///C:/Users/5956~1/AppData/Local/Temp/Pib_2011_3_62.pdf. (дата звернення: 03.11.2019).
4. Бреус С. Міжнародно-правові стандарти і зарубіжний досвід у сфері гендерної ідентичності. URL: file:///C:/Users/5956~1/AppData/Local/Temp/Nzizvru_2014_3_18.pdf (дата звернення: 13.10.2019).
5. Рішення Великої Палати у справі «Крістіна Ґудвін проти Сполученого Королівства». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/980_100 (дата звернення: 16.10.2019).
6. Избранные решения Европейского суда по правам человека. Вопросы сексуальной ориентации и гендерной идентичности. URL: https://www.mhg.ru/sites/default/files/files/izbrre.pdf (дата звернення: 19.10.2019).
7. Правовые вопросы, связанные со сменой лицом своего пола в Финляндии. URL: https://precedent.in.ua/2014/05/29/pravovye-voprosy-svyazannye-so-smenoj-lytsom-svoego-pola-v-fynlyandyy/ (дата звернення: 13.10.2019).
Опубліковано
2020-03-16