СУБ’ЄКТИ СИСТЕМИ ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ В УКРАЇНІ
Анотація
У статті розглянуто суб’єктний склад системи гарантування вкладів фізичних осіб. Суб’єктів системи гарантування вкладів фізичних осіб запропоновано об’єднати у дві такі великі групи: суб’єкти пасивної участі та суб’єкти активної участі. До першої з визначених груп віднесено осіб, чиї інтереси щодо повернення вкладів забезпечує держава (вкладники), а також осіб, які розмістили на своїх рахунках вклади за умови їх подальшого повернення (члени кредитних спілок). До другої групи належать особи, що розробляють та запроваджують заходи гарантування вкладів фізичних осіб (Верховна Рада України, Комітет Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Кабінет Міністрів України, Національний банк України та банківські установи). Проаналізовано роль кожного із суб’єктів активної участі системи гарантування вкладів фізичних осіб в ефективному та злагодженому функціонуванні механізму залучення банками тимчасово вільних ресурсів. Провідну роль визнано за банківськими установами, які є учасниками Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з моменту одержання банківської ліцензії. Виняток становить Державний Ощадний банк України, який займає відокремлене місце у системі гарантування вкладів фізичних осіб. Визначено, що не менш важливу роль відіграє Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, який гарантує кожному вкладникові банка – учасника системи гарантування вкладів – виплату недоступних депозитів у разі банкрутства даної банківської установи. Фінансові можливості Фонду гарантувати повернення депозитів вкладникам банків, які визнані неплатоспроможними, щодо яких прийняте рішення про їх виведення з ринку, фактично забезпечує Національний банк України. Верховна Рада України та Кабінет Міністрів України також відіграють певну роль у належному функціонуванні системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Посилання
2. Даниленко А. Еволюція системи гарантування вкладів в Україні до світових стандартів: макропруденційний аспект. Вісник Національного банку України. 2017. № 242. С. 15–30.
3. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів) : Постанова Кабінету Міністрів України від 7 груд. 2016 р. № 913. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/913-2016-%D0%BF.
4. Про заходи щодо захисту прав фізичних осіб – вкладників комерційних банків : Указ Президента України від 10 верес. 1998 р. № 996/98. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/996/98.
5. Заславська О.І. Тенденції розвитку гарантування вкладів фізичних осіб в Україні. Вісник Волинського інституту економіки та менеджменту. 2016. Вип. 16. С. 121–129.
6. Про затвердження Положення про підтримку ліквідності Національним банком України Фонду гарантування вкладів фізичних осіб : Постанова Національного банку України від 18 бер. 2013 № 95. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0543-13.