МІСЦЕВІ СУДИ ЯК СУБ’ЄКТИ МЕХАНІЗМУ ЗАХИСТУ ВИБОРЧИХ ПРАВ
Анотація
У статті автором визначено роль та значення міс-цевих судів у системі врегулювання виборчих спорів в Україні. Автором визначено, що попри переслідування «благих» цілей, які вирішуються через надання окремих повноважень місцевим загальним судам із розгляду та вирішення окремих різновидів виборчих спорів, очевидними негативними наслідками такого законодавчого врегулювання цієї групи правовідносин є нівелювання унікальної природи адміністративної юстиції як спеціалізованої системи судів, діяльність яких є важелем системи «стримувань та противаг» у механізмі публічного управління. До проблем функціонування загальних місцевих судів у системі розгляду та вирішення виборчих спорів віднесено необхідність застосування чотирьох процедурних форм врегулювання правових спорів, що на них покладаються. Автором зазначено, що судді загальних місцевих судів «змушені» розглядати справи у порядку цивільного, кримінально-процесуального судочинства, вирішувати окремі категорії публічно-правових спорів у порядку адміністративного судочинства та розглядати справи про застосування заходів адміністративної відповідальності, що створює надзвичайно складні умови для реалізації принципу спеціалізації у їх професійній діяльності, а отже, негативно впливає на рівні ефективності та якості їх правозахисної діяльності. Автором підкреслено, що віднесення до предметної юрисдикції загальних місцевих судів окремих категорій виборчих спорів має бути визнано вимушеним заходом, застосування якого в сучасних реаліях сприяє вирішенню проблеми доступу до правосуддя на засадах оперативності та рівності. Автором зроблено висновок, що надалі необхідно відмовитися від такого «вимушеного» заходу шляхом поступового запровадження системи електронного голосування та доступу до електронного реєстру виборців України. Автором підкреслено, що запровадження та ефективне використання електронного реєстру виборців (Державного реєстру виборців України) сприяє не лише вирішенню проблеми збереження унікальної предметної спеціалізації адміністративних судів, а і вирішіть проблему голосування «мертвих душ», що врештірешт є базисом для створення дієвої системи публічного управління, що формується на засадах прозорості, відкритості та всебічного громадського контролю. Автором зроблено висновок, що ефективність здійснення судового контролю загальними місцевими судами залежить від розуміння необхідності відповідності їх рішень вимогам верховенства права та недоцільності надмірного формалізованого підходу до розгляду та вирішення виборчих спорів, що вимагає врахування їх специфіки.
Посилання
2. Адміністративний процес України : навчальний посібник. Київ : Прецедент, 2007. 531 с.
3. 100 ответов на 100 вопросов по Общему админи-стративному праву : учеб. пособ. / под ред. Р. С. Мель-ника. Киев : Юринком Интер, 2017. 240 с.
4. Ківалов С.В. Право на звернення до адміністра-тивного суду з адміністративним позовом: проблеми те-орії і правового регулювання. Актуальні проблеми дер-жави і права : зб. наук. праць. Одеса : НУ ОЮА, 2011. Вип. 59. С. 7–21.
5. Адміністративна юстиція: європейський досвід і пропозиції для України / авт.-упоряд.: І. Б. Коліушко, Р.О. Куйбіда. Київ : Факт, 2003. 536 с.
6. Смокович М. Вибори як інститут забезпечення демократії в Україні Юридична Україна. 2014. No 11. С. 37–45.
7. Смокович М. Сторони виборчого спору щодо ви-борів народних депутатів: проблеми визначення. Юри-дична Україна. 2012. No 8. С. 43–50.
8. Смокович М.І. Правове регулювання розгляду виборчих спорів : теоретичний та практичний аспекти : монографія. Київ : Юрінком Інтер, 2014. 576 с.
9. Смокович М. Сторони виборчого спору щодо ви-борів народних депутатів: проблеми визначення. Юри-дична Україна. 2012. No 8. С. 43–50.
10. Про Державний реєстр виборців : Закон Украї-ни від 22 лютого 2007 року No 698-V. Відомості Верхов-ної Ради України. 2007. No 20. Ст.282.
11. Виборчий кодекс України : Закон України від 19 грудня 2019 року No 396-IX. Офіційний вісник Укра-їни. 2020. No 4. Том 1. Ст. 188.
12. Постанова Деснянського районного суду міста Києва від 29 березня 2019 року у справі No754/4755/19. URL: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/80814311.
13. М’яловицька Н.В. Виборчі системи європей-ських держав. Вісник Центральної виборчої комісії.2008. No 1. С. 61–67.
14. Піддубний О.Ю. Окремі аспекти уточнення списків виборців у судовому порядку. Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природоко-ристування України. 2014. Вип. 197. Ч. 3. С. 208–214.
15. Кодекс адміністративного судочинства Украї-ни : наук.-практ. комент. Xарків, 2008. 648 с.
16. Виборчі спори : експертна оцінка якості су-дових рішень (місцеві вибори 2015 року) Аналітич-ний звіт. Проект USAID «Справедливе правосуддя»; ХМГО «Інститут прикладних гуманітарних досліджень»: Т. Калмиков, В. Кохан, О. Сердюк, М. Буро-менський, С.Кальченко, Ф. Веніславський. Харків, ІПГД. 2016. 58 с.