ПРАКСЕОЛОГІЧНИЙ ПІДХІД ЯК ОСНОВА ЕФЕКТИВНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ДЕРЖАВНИХ СЛУЖБОВЦІВ В УКРАЇНІ

  • Л. М. Корнута
Ключові слова: державний службовець, європейська інтеграція, професійний розвиток, праксеологічний підхід, професійне навчання, підвищення кваліфікації

Анотація

У статті розглянуто сутність праксеологічного підходу у професійній підготовці державних службовців в Україні із урахуванням досвіду окремих європейських країн. Визначено особливості праксеологічного підходу при застосуванні такого виду професійної освіти, як підвищення кваліфікації.

Зазначається, що у системі професійної підготовки державних службовців можна виокремити три складники – змістовий, технологічний і особистісний, у контексті дослідження яких необхідно акцентувати увагу на технологічному складнику як такому, що забезпечує реалізацію праксеологічного підходу. Саме праксеологічний підхід у контексті підготовки державного службовця являє собою найважливішу змістову характеристику професійної спрямованості особистості майбутнього професіонала.

Акцентовано, що головним завданням праксеологічного підходу у процесі підготовки державних службовців є вивчення й упровадження необхідних знань для здійснення ефективної діяльності. Зауважено, що саме ефективність виступає як показник якості професійної підготовки, а також як якісна категорія, що сприяє розвитку та вдосконаленню професійної діяльності державного службовця. Використання праксеології у сфері професійної підготовки державних службовців є основою для розуміння та дослідження професійної службової діяльності з позиції практичних цінностей, зокрема ефективності та результативності. Це важливо у процесі оцінювання результатів службової діяльності.

Визначено, що ефективність діяльності системи професійного навчання державних службовців може бути досягнута за умови відповідності професійної підготовки та післядипломної освіти вимогам освіти для суспільства, побудованого на знаннях і інформації. Цими вимогами є такі: освіта протягом усього життя; освіта без кордонів, що ґрунтується на інформаційно-комп’ютерних технологіях і доповнює традиційні методи і технології новими можливостями; освіта за креативними моделями навчання та індивідуальними освітніми траєкторіями; освіта, що розвивається на основі фундаментальних знань. Одним із таких видів професійного навчання, що покликаний забезпечити високу освіченість та професійну компетентність державних службовців, є саме підвищення кваліфікації. Варто пам’ятати, що проблему підвищення кваліфікації державних службовців можна розглядати й у межах безперервної освіти. Праксеологічний підхід таке дозволяє. Так, більшість розвинених держав здійснює політику безперервного продовження освіти й підготовки кадрів.

Специфіка функціонування системи підвищення кваліфікації державних службовців у контексті праксеологічного підходу полягає в тому, що вона є підсистемою державної служби, обслуговує її, готуючи високопрофесійні кадри. Це відбувається через вирішення низки таких завдань: приведення рівня професійних знань, умінь і навичок державних службовців у відповідність до вимог теорії та практики публічного управління; вивчення й застосування на практиці передового світового досвіду й досягнень науки державного будівництва та науки управління; формулювання установок на оволодіння предметом діяльності у сфері державної служби; формування професійних здібностей державних службовців.

Посилання

1. Про державну службу : Закон України від 10.12.2015 р. No 889-VIII / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/889-19 (дата звернення: 19.12.2019).
2. Про затвердження Положення про систему про-фесійного навчання державних службовців, голів місце-вих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад : Постанова Кабінету Міні-стрів України від 06 лютого 2019 р. No 106 / Кабінет Мі-ністрів України. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/106-2019-%D0%BF (дата звернення: 19.12.2019).
3. Біляковська О.О. Праксеологічний підхід як основа якості професійної підготовки майбутніх вчите-лів в Україні та Польщі. Портал наукових конферен-цій. URL: https://www.cuspu.edu.ua (дата звернення: 19.12.2019).
4. Ведомости Верховного Совета Республики Бела-русь. 1993. No 32. С. 416–470. URL: www.bns.gov.br (дата звернення: 19.12.2019).
5. Государственная служба и государственные слу-жащие во Франции : Информационные и учебные ма-териалы. Москва, 1996. 879 с.
6. Майборода В.К. Проблеми розвитку праксеологіч-них умінь майбутніх компетентних фахівців вищої шко-ли України. Вища освіта України. 2018. No 4. С. 31–36.
7. Сацков Н.Я. Практический менеджмент. Ме-тоды и приемы деятельности руководителя. Донецк : Сталкер. 448 с.
8. Kotarbiński, T. Traktat o dobrej robocie. Wrocław : Ossolineum. 531 s.
Опубліковано
2020-03-23