ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЗАВДАНЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
Анотація
У статті досліджуються проблемні питання законодавчого регулювання завдань Національної поліції. Розкривається зміст введених в правових обіг термінів «публічний порядок та безпека», «поліцейські послуги». Підтримано позицію, згідно з якою законодавство про діяльність Національної поліції повинно бути доступним для громадськості, досить зрозумілими і точним та у разі необхідності супроводжуватися чітким підзаконним регулюванням.
Ефективність реалізації цих функцій поліції тісно повязана із тими завданнями, які виконує Національна поліція. Завдання належать до чинників, що зумовлюють нормативно-правовий статус поліції і визначають специфіку її організаційної побудови, визначають цілі, досягнення яких вона має прагнути у своїй діяльності.
Завдання поліції є обов’язковими елементами правового статусу поліцейських. Вони відображають призначення поліції та основні напрями її діяльності у певній сфері суспільно-державних відносин. Чітко визначені завдання є однією з гарантій ефективної роботи поліції щодо протидії злочинності, забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави.
У законодавстві відсутній перелік послуг, що надає поліція у таких сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності. Не визначеними у законодавстві є послуги з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують допомоги. Крім того, у законодавстві України досі немає тлумачення змісту понять «публічний порядок» та «публічна безпека», а також тлумачення діяльності з їх підтримання та забезпечення.
Одним із можливих шляхів вирішення зазначеної вище проблеми є внесення змін до Закону України «Про Національну поліцію» стосовно вживання таких термінів, як «публічний порядок та безпека» і «поліцейські послуги».
Посилання
2. Науково-практичний коментар до Закону Укра-їни «Про Національну поліцію» / кол. авт., кер. авт. кол. д.ю.н., доц. Т.П. Мінка. Дніпро : Дніпропетр. держ. ун-т внутр. справ, 2017. 480 с.
3. Закон України «Про Національну поліцію» : на-ук.-практ. комент. / О.І. Безпалова, К.Ю. Мельник, О.О. Юхно та ін. ; передм. В. В. Сокуренка ; за заг. ред. д-ра юрид. наук, доц. В.В. Сокуренка ; МВС України, Харків. нац. ун-т внутр. справ. Харків, 2016. 408 с.
4. Статус поліції : міжнародні стандарти і зарубіж-не законодавство / за заг. ред. О.А. Банчука. Київ : Москаленко О.М., 2013. 588 с.
5. Ластович Д.М. Місце та значення поліцейських послуг в діяльності Національної поліції. Форум права. 2016. No 1. С. 141–146. URL: http://nbuv.gov.ua/j-pdf/FP_index.htm_2016_1_25.pdf.
6. Zozulia І.V. (2019). Politseysʹki posluhy v zakono-davstvi Ukrayiny ta na praktytsi. Police Services in Ukraine Legislation and in Practice. Forum Prava. 56 (3). 21–38.
7. Троян В.А. Поняття та види публічно-сервісної діяльності національної поліції України. Право і безпе-ка. 2016. No 4. С. 90–94.
8. Адміністративна діяльність Національної полі-ції : навчальний посібник для підготовки до іспиту / Калюк О.М., Константінов С.Ф., Куліков В.А. та ін. ; за ред. Кулікова В.А. Київ : Освіта України, 2016. 230 с.