ДЕРЖАВНІ СЛУЖБОВЦІ ЯК СПЕЦІАЛЬНІ СУБ’ЄКТИ КОРУПЦІЙНИХ ЗЛОЧИНІВ

  • С. В. Клименко
  • Л. С. Абабіна
Ключові слова: державний службовець, службова особа, спеціальний суб’єкт злочину, класифікація, корупційний злочин

Анотація

У статті висвітлюються особливості та проблемні питання кримінальної відповідальності державних службовців як спеціальних суб’єктів корупційних злочинів. Адаптація державної служби до стандартів Європейського Союзу зумовлює необхідність як переосмислення цілої низки теоретичних положень державної служби, так i вдосконалення її правового регулювання. Водночас доводиться констатувати, що спостерігається низький рівень інституційного розвитку державної служби, недосконалість нормативно-правової бази проходження державної служби, низький рівень підготовки держслужбовців, спеціалізації та підвищення їх кваліфікації.

Оскільки сучасне законодавство про державну службу не відповідає рівню зрілості суспільства, стратегічному курсу держави на впровадження європейських стандартів урядування, не забезпечує стабільності та престижності державної служби, суворого дотримання вимог щодо політичної нейтральності державних службовців, дотримання законодавства щодо запобігання та протидії корупції, то особливого значення набуває потреба y створенні ефективної системи нових підходів до процесів функціонування державної служби.

Проблеми, які виникають в процесі проходження державної служби в Україні, потребують невідкладного вирішення, a демократичні перетворення, що відбуваються в країні, ń нових підходів до державної служби, її проходження в умовах євроінтеграції та посилення відповідальності за неналежне виконання або перевищення службових обов’язків.

Корупція є негативним явищем, яке перешкоджає функціонуванню державного апарату, обмежує кон-ституційні права i свободи людини та громадянина, порушує принципи верховенства права. Корупційні прояви знищують морально-етичні цінності суспільства, підривають авторитет країни та дискредитують державу на міжнародному рівні.

Отже, y статті розглянуто поняття «службова особа», «державні службовці», «суб’єкти корупційних злочинів», проведено теоретико-правовий аналіз положень кримінального законодавства, які регулюють кримінальну відповідальність державних службовців за вчинення корупційних злочинів.

Аналіз законодавства показує, що державні службовці не можуть бути суб’єктами корупційних злочинів у приватній сфері управління. З огляду на положення КК України державні службовці не можуть бути віднесені до категорії осіб, які надають публічні послуги, що значно звужує коло підстав їх кримінальної відповідальності за корупцію.

Посилання

1. Савченко А.В. Корупційні злочини в Україні: проблеми кримінально-правового розуміння. Науко-вий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2015. No 3. С. 14–24.
2. Юридична відповідальність за корупційні право-порушення : навч. посіб. / С.М. Клімова, Т.В. Ковальо-ва, М.О. Тучак. Харків : Магістр, 2012. 260 с.
3. Бараненко Д.В. Спеціальний суб’єкт злочину за новим кримінальним законодавством України. Право-ва держава. 2002. No 5. С. 81–87.
4. Актуальні проблеми протидії корупції : моногра-фія / за заг. ред. В.І. Борисова. Харків, 2012. 221 с.
5. Михайленко Д.Г. Підстави кримінальної відпові-дальності державного службовця за корупційні злочи-ни. Відповідальність за кримінальні правопорушення у сучасному вимірі : матеріали інтернет-конференції, м. Одеса, 27 грудня 2013 р. URL: http://onua.edu.ua/downloads/crime_pravo/internet-conf-27122013.doc.
Опубліковано
2020-03-25