НАУКОВІ ПІДХОДИ ДО РОЗУМІННЯ ОБ’ЄКТА ЗЛОЧИНУ КРІЗЬ ПРИЗМУ ЗАПОДІЯННЯ ЙОМУ ШКОДИ
Анотація
Стаття присвячена дослідженню проблеми розуміння об’єкта злочину у кримінальному праві та ме-ханізму завдання шкоди об’єкту злочину. Розглянуті основні наукові концепції вчених-криміналістів щодо розуміння об’єкта злочину у кримінальному праві. Встановлено, що проблема розуміння об’єкта злочину є однією з найважливіших і водночас найскладніших у науці кримінального права, а тому вибір, зроблений на підтримку того чи іншого підходу до розуміння об’єкта злочину, не може бути інтуїтивним або політично «забарвленим». Такий вибір має бути насамперед ретельно обґрунтованим, підкріпленим вагомими аргументами і зумовленим потребою дослідження конкретного соціально-правового явища. Останнім часом все більше вчених-юристів пропонують повернутися до концепцій, в основі яких лежить розуміння об’єкта злочину як охоронюваних кримінальним законом цінностей, інтересів і благ, проте, незважаючи на важливість зазначених цінностей, ототожнювати їх з об’єктом злочину не зовсім коректно у зв’язку з тим, що не в усіх злочинах законодавець ставить під охорону саме благо або інтерес (наприклад, злочини у сфері службової діяльності). Крім цього, злочини вчиняються не тільки стосовно чи у зв’язку з існуванням благ і цінностей, а і в деяких випадках стосовно явищ із певними негативними властивостями, так званих «антиблаг», «антицінностей». Найбільш обґрунтованою серед теорій розуміння об’єкта злочину крізь призму завдання йому шкоди варто вважати теорію суспільних відносин, адже таке розуміння об’єкта злочину надає можливість встановити характер і обсяг шкоди, що завдається правоохоронюваним відносинам, отже, визначити суспільну небезпечність злочину. Водночас характер і обсяг завданої шкоди тісно пов’язані зі структурою суспільних відносин. Саме триелементна структура суспільних відносин, яка складається з носіїв (суб’єктів) відносин, предмета, щодо якого існують відносини, та соціального зв’язку як змісту відносин, допомагає встановити механізм завдання шкоди об’єкту кримінально-правової охорони, адже під час учинення злочинів завжди відбувається посягання на той чи інший структурний елемент суспільних відносин.
Посилання
2. Иванов Н.Г. Общественная опасность деяния как онтологическая основа криминализации : монография. Москва : Проспект, 2016. 80 с.
3. Наумов А.В. Российское уголовное право. Общая часть : курс лекцій. Москва : БЕК, 1996. 560 с.
4. Основи кваліфікації злочинів : навчальний по-сібник / ред. М.І. Панов. Харків : Право, 2019. 378 с.
5. Сергеевский Н.Д. Русское уголовное право. Часть общая : пособие к лекциям. Санкт-Петербург, 1908. 385 с.
6. Спасович В.Д. Учебник уголовного права. Часть общая. Санкт-Петербург, 1863. 442 с.
7. Таганцев Н.С. Русское уголовное право. Часть общая : лекции : в 2-х т. Москва, 1994. Т. 1. 380 с.
8. Таций В.Я. Объект и предмет преступления в советском уголовном праве : монография. Харьков : Вища школа, 1988. 198 с.
9. Тацій В.Я. Об’єкт злочину. Вісник асоціації кри-мінального права України. 2013. No 1. С. 131–134.
10. Тер-Акопов А.А. Ответственность за наруше-ние специальных правил поведения. Москва : Юриди-ческая литература, 1995. 176 с.
11. Уголовное право. Общая часть : учебник / отв. ред. : И.Я. Козаченко, З.А. Незнамова. Москва : Норма-Инфра, 1999. 516 с.