ЮРИДИЧНЕ ЗАКРІПЛЕННЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЯ ФУНКЦІЙ ПРАВАВ КОНТЕКСТІ ЗАГАЛЬНОГО РІВНЯ ПРАВОСВІДОМОСТІ

  • І. Д. Веркалець
Ключові слова: функція, функції права, правосвідомість, функції правосвідомості, реалізація функцій права

Анотація

У статті проаналізовано особливості юридичного закріплення функцій права. Охарактеризовано зміст функцій сучасного українського права та їх реалізації в контексті правової свідомості. З’ясовано, що функція виражає найбільш істотні, головні риси права і спрямована на здійснення корінних завдань, що стоять перед правом на даному етапі його розвитку. Функція права виявляє, як було вже зазначено, напрям його активного впливу, покликаного впорядкувати певний вид суспільних відносин. Функціональність права є його інтегральною та універсальною характеристикою, вираженням його природи і характерна для будь-якої правової системи на всіх історичних етапах її розвитку. Функція права виявляються водночас у суспільному бутті й у свідомості індивіда. Визначено, що основне призначення права полягає саме в регулюванні суспільних відносин, натомість правосвідомість суспільні відносини безпосередньо не регулює, її регулятивна сила спрямована на внутрішній світ людини, її переконання та оцінки. Інакше кажучи, правосвідомість регулює поведінку людей: правосвідомість можна розглядати як спосіб впливу права через свідомість окремих індивідів на закріплення навичок їхньої правової позитивної поведінки. Таким чином, вплив правосвідомості на суспільні відносини є опосередкованим: прямо впливаючи на поведінку людей, правосвідомість впливає і на суспільні відносини, що виникають між ними. У зв’язку з цим вважаємо, що визначення функцій правосвідомості потребує уточнення щодо об’єкта впливу даного феномену. Наголошено, що форма реалізації функцій права, виступаючи характеристикою функцій права в зовні, що виражається в ефективності й результативності правового впливу, повинна відповідати виключно об’єктивним критеріям. Інакше дуже складно буде оцінити ефективність правового впливу загалом і кожної функції права окремо. Зроблено висновок, що право має соціальну цінність тільки тоді, коли воно чинить реальну, а не номінальну дію на стан суспільних відносин, підвищує якість державних органів та інститутів громадянського суспільства. При цьому саме якість реалізації функцій права як динамічної складової частини правосвідомості, на наш погляд, має ключове значення під час визначення міри ефективності сучасного українського права.

Посилання

Абрамов А.И. Понятие реализации функций права: Соотношение понятий «реализация права» и «реализация функций права». Правоведение. 2006. No 3. С. 179–189.

Абрамов А.И. Понятие функции права. Жур-нал российского права. 2006. No 2. С. 78–85. С. 80.

Загальна теорія держави і права / за ред. В.В. Копєйчикова. Київ : Юрінком Інтер, 1998. 320 с.

Зварич Р. Трансформація регулятивної функ-ції права: історико-правове та компаративне дослі-дження : дис. ... докт. юрид. наук : 12.00.01 ; Універси-тет Короля Данила. Івано-Франківськ, 2019. 448 с.

Зварич Р.В. Проблеми реалізації концепції правової держави в Україні. Європейські перспективи. Науково-практичний журнал. 2013. No 5. С. 11–15.

Ковальський В. Функції права: поняття, дже-рела, динаміка. Теорія і практика інтелектуальної власності. 2009. No 2. С. 3–10.

Крестовська Н.М., Матвєєва Л.Г. Теорія дер-жави і права. Елементарний курс : навч. посіб. Харків : Одіссей, 2007. 432 с.

Общая теория права / под ред. В.К. Бабаева. Н. Новгород, 1993. 534 с.

Рабінович П.М. Основи загальної теорії права та держави : навчальний посібник. Вид. 5-те, зі зміна-ми. Київ : Атіка, 2001. 176 с.

Радько Т.Н. Методологические вопросы позна-ния функций права. Волгоград, 1974. 183 с.

Радько Т.Н. Основные функции социалисти-ческого права : учебное пособие. Волгоград : НИиРИО ВСШ МВД СССР, 1970. 254 с.

Скакун О.Ф. Теорія права і держави : підруч-ник. Київ : Алерта ; КНТ ; ЦУЛ, 2010. 603 с.

Теория государства и права : курс лекций / под ред. Н.И. Матузова, А.В. Малько. 2-е изд., перераб. и доп. Москва : Юристъ, 2007. 786 с.

Теорія держави і права. Академічний курс : підручник / за ред. О. В. Зайчука, Н. М. Оніщенко. Київ : Юрінком Інтер, 2006. 688 с.

Теорія держави і права. Академічний курс : під-ручник / за ред. О.В. Зайчука, Н.М. Оніщенко. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Юрінком Інтер, 2008. С. 319.

Опубліковано
2020-04-10