ДОСВІД ОКРЕМИХ ЄВРОПЕЙСЬКИХ ДЕРЖАВ У СФЕРІ ЗДІЙСНЕННЯПУБЛІЧНО-СЕРВІСНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНАМИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ

  • Д. В. Крилов
Ключові слова: зарубіжний досвід, публічно-сервісна діяльність, органи державної влади, законодавство

Анотація

Мета статті – узагальнення досвіду окремих європейських держав у сфері здійснення публічно-сервісної діяльності органами державної влади, з’ясування можливості його використання в Україні. У статті, на основі аналізу наукових поглядів учених, узагальнено закордонний досвід у сфері здійснення публічно-сервісної діяльності органами державної влади, визначено можливості його використання в Україні. Обґрунтовано необхідність підвищення уваги законодавця до професійної підготовки державних службовців, зокрема зазначено, що варто посилити їхню психологічну готовність до здійснення відповідної діяльності. Наголошено на важливості суттєвого покращення матеріально-технічного забезпечення публічних адміністрацій. Визначено, що в Польщі формування єдиної централізованої системи надання публічних послуг населенню пов’язане з адміністративно-територіальною реформою, яка проводилася у країні у 2000-х роках, відповідно до якої організацію надання публічних послуг було покладено на органи територіального самоврядування. Територіальне самоврядування є важливою частиною публічної адміністрації в Республіці Польща. З’ясовано, що в Польщі також реалізовано ідею єдиного офісу для громадян – WOM, так було заплановано в усіх районах Варшави для забезпечення мешканцям міста належної якості послуг та прискорення адміністративних процедур. Зазначені відділи створено як установи, де кожен мешканець Варшави має можливість легко вирішити свої справи в офіційній сфері, зокрема питання обміну ID-карток, реєстрації транспортного засобу, отримання ліцензії тощо. Наголошено, що аналіз естонського досвіду дозволяє говорити про низку корисних результатів надання адміністративних послуг в електронному вигляді. Сюди передусім можна віднести вільний доступ споживачів до послуг у будь-який час із будь-якого місця, де є доступ до Інтернету. Зроблено висновок, що особливо актуальна для України безпека електронного документообігу, зведення до мінімуму технічних помилок, створення умов для більшої прозорості та зменшення корупціогенної складової частини під час надання адміністративних послуг. У свою чергу, це дозволяє створити позитивний імідж органів публічного управління та налагодити їх взаємодію із широкою громадськістю.

Посилання

Миронюк Р.В. Окремі напрями впровадження зарубіжного досвіду надання адміністративних по-слуг податковими органами. Науковий вісник Дніпро-петровського державного університету внутрішніх справ. 2014. No 4. С. 179–188.

Лис А.Б. Світовий досвід надання послуг населенню державними і самоврядними органами влади. Аспекти публічного управління. 2015. No 9. С. 43–50.

Жерліцин Д.К. Деякі аспекти практики на-дання якісних публічних послуг органами влади у США, Великій Британії, Канаді, Польщі, Японії, Швеції, Франції. URL: http://82-117-235-189.gpon.sta.kh.velton.ua/e-book/db/2010-2/doc/5/03.pdf.

Циганов О.Г. Зарубіжний досвід ініціатив ор-ганів публічної влади щодо удосконалення системи надання адміністративних послуг. Visegrad Journal on Human Rights (Словацька Республіка). 2018. С. 185–190.

Драган І.О. Організація надання публічних послуг населенню органами влади : зарубіжні прак-тики. Державне управління: удосконалення та роз-виток. 2014. No 4. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Duur_2014_4_3.

Офіційний сайт міста Саарбрюккен, Німеччи-на. URL: http://www.Saarbruecken.de/rathaus.

Офіційний сайт міста Трір, Німеччина. URL: http://www.trier.de/Startseite/.

Шамрай Н.В. Організація надання публічних послуг у містах з районним поділом : дис. ... канд. наук з держ. упр.: 25.00.04. Київ, 2017. 279 с.

Зарубіжний досвід організації та роботи місце-вої влади : монографія / О.В. Власенко та ін. Полтава : Полтав. НТУ, 2009. 288 с.

Тихонова Д.С. Зарубіжний досвід надання адміністративних послуг органами публічної влади та можливості його використання в Україні. Право і Безпека. 2014. No 4. С. 70–75.

Витяг з матеріалу, підготовленого експертом ЦППР Олексієм Курінним. URL: http://www.ekmair.ukma.kiev.ua/ bitstream/123456789/1544/1/centry_nadannia_poslug_2011.pdf.

Топча А.О. Організація надання адміністра-тивних послуг у зарубіжних країнах: досвід для Укра-їни. Часопис Київського університету права. 2015. No 1. С. 350–353.

Юзефович В.В., Астапова Н.Л. Досвід зарубіж-них країн у сфері надання адміністративних послуг: організаційний аспект. Право та державне управлін-ня. 2016. No 3. С. 130–136.

Васильєва Н.В. Досвід Естонії у наданні елек-тронних послуг населенню. Державне управління: удо-сконалення та розвиток : електронне наукове фахове видання. URL: http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1 &z=650.

Туркова О.К. Надання електронних послуг в Естонії: адміністративно+правовий аспект. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету.Серія «Юриспруденція». 2016. Вип. 20. С. 60–62.

Ільчанінова Н.І. Перспективи впровадження зарубіжного досвіду формування механізму надання адміністративних послуг в Україні. Інвестиції: прак-тика та досвід. 2018. No 10. С. 130–134.

Опубліковано
2020-04-10