ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ МЕХАНІЗМИ ВПЛИВУ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИНА ПРОЦЕС ФОРМУВАННЯ СВІДОМОЇ ОСОБИСТОСТІ

  • О. М. Нестеренко
  • Н. А. Горбова
Ключові слова: ідея права, правова доктрина, правова ідеологія, правова культура, правова система, юридична догматика

Анотація

У статті розглянуті теоретико-методологічні механізми впливу державної політики на процес формування свідомої особистості. Необхідність досягнення ефективності правових інститутів вимагає, щоб правова доктрина вбирала в себе результати всебічного дослідження як ідеологічного, так і історико-культурного аспектів юридичних конструкцій. Панівна у державі ідеологія багато в чому визначає характер правосвідомості, правової культури, а відтак – і правового виховання, спрямованого на прищеплення громадянам відповідних цінностей і думок. Найбільш потужним вплив ідеології на свідомість населення є у державах недемократичного вектору розвитку.

Стан і характер виховання молодого покоління визначаються економічними, соціальними, культурними й історичними умовами суспільного розвитку, які склалися в різних країнах. Підходи до розвитку патріотизму у громадян на кожному етапі становлення і розвитку тієї чи іншої держави зазнають змін відповідно до розроблених і прийнятих філософських концепцій, педагогічних теорій, а також вимог суспільства до організації виховної діяльності. Попри те, що патріотизм є універсальним явищем, у різних типах правових систем існують різні підходи до його виховання.

Вивчення механізмів формування та впливу правової культури і правової ідеології має істотне значення для прояснення механізму наступності та формування інновацій у правових системах, розкриття ідейних підстав інтеграції професійної і суспільної правосвідомості. Правова ідеологія об’єктивує право, перетворює його з продукту інтерсуб’єктивної соціальної взаємодії у відносно самостійний, об’єктивно існуючий регулятор, який накладає на адресатів стандарти належної поведінки.

Отже, незважаючи на деякі зусилля, до вирішення проблем патріотичного виховання в Україні ще відсут-ній комплексний і збалансований підхід. Ще не створена цілісна система, для чого необхідно скоординувати зусилля законодавчої та виконавчої влади, всіх зацікавлених громадських організацій, вітчизняної педагогічної науки.

Посилання

Горбова Н.А. Правова культура та культура прав людини: співвідношення понять та шляхи імпле-ментації. Порівняльно-аналітичне право. No 1. С. 16–18.

Горбова Н.А. Формування правової культури: антропологічний підхід. Порівняльно-аналітичне пра-во. С. 24–27.

Остапович И.Ю. Сущность и особенности неюридической формы воздействия на правотворче-ство. Мир науки, культуры, образования. 2011. No 4. С. 292–294.

Сальников В.П., Степашин С.В., Хабибуллин А.Г. Государственность как феномен и объект типо-логии: теоретико-методологический анализ. Санкт-Петербург : Университет, 2001. 208 с.

Заздранова О.І. Ідеологія в еволюціонуючому соціумі. Харків : Консум, 1999. 208 с.

Duber B. Problematyka narodu jako społeczności ideologicznokulturowej (na przykładzie narodu polskiego). Między Polską a Ukrainą: Pogranicze-mniejszości, współpraca regionalna. Rzeszów, 1999. S. 37–43.

Недюха М. Правова ідеологія: основні теоре-тико-методологічні підходи до визначення поняття. Публічне право. 2012. No 3. С. 299–306.

Нестеренко О.М. Актуальні проблеми та цілі правового виховання молоді. Науковий вісник Ужго-родського національного університету. Серія: Право. 2015. Вип. 35, ч. 2. Т. 1. С. 53–55.

Панчук І.О. Особливості правової ідеології у перехідних суспільствах (транзитних демократіях) в контексті досвіду вітчизняного державотворення. Наукові праці МАУП. 2014. Вип. 1 (40). С. 105–110.

Кравченко И.И. Власть и общество. Власть. Очерки современной политической философии Запада / отв. ред. В.В. Мшвениерадзе. Москва : Наука, 1989. С. 37–64.

Клименко А.И. Правовая идеология в кон-тексте пространственно-временных характеристик со-временного общества. Пространство и Время. 2012. No 4. С. 36–41.

Якубенко К.Ю. Формирование арабо-ислам-ской политической идеологии (VIII–XIV вв.). Сибирс-кий юридический вестник. 2008. No 4. С. 13–21.

Гаджиев К.С. Тоталитаризм как феномен XX века. Вопросы философии. 1992. No 2. С. 3–25.

Баранов В.М. О правовой демагогии. Право. Власть. Законность. Нижегородские юридические за-писки. 1997. Вып. 3. С. 10–28.

Мовсесян A.Г. О форме и содержании. Нужна ли идеология рыночной экономике. Независимая газе-та. 1998. 17 июля. С. 3.

Афанасьєва Ю.В. Закордонний досвід патріо-тичного виховання. Актуальні проблеми державного управління. 2017. No 2 (52). С. 1–5.

Діденко О.Г. Зарубіжний досвід патріотично-го виховання громадян та можливості його адаптації в Україні. Аспекти публічного управління. 2014. No 3–4. С. 52–59.

Опубліковано
2020-04-10