ДЕЯКІ ПРОБЛЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРАВА ПРАЦІВНИКАНА ДІЛОВУ РЕПУТАЦІЮ В УМОВАХ КРИЗИ ГІДНОЇ ПРАЦІ
Анотація
У статті уточнено зміст понять «ділова репутація», «право працівника на ділову репутацію» в умовах кри-зи гідної праці, виявлено деякі проблеми забезпечення реалізації зазначеного права за чинним законодавством про працю, розроблені пропозиції щодо його вдоскона-лення.
Автором обґрунтовано, що право на ділову репута-цію працівника є його особистим немайновим трудовим правом, яке як складова гідної праці потребує сьогодні більшої поваги насамперед від роботодавця, а також са-мого працівника, трудового колективу та суспільства. Визначаючи пріоритети Програми гідної праці МОП для України на 2020–2024 роки, запропоновано звер-нути увагу на підсилення вказаного компоненту гідної праці з боку як державних органів влади, так і учасни-ків соціального діалогу. У статті уточнено визначення ділової репутації як особистісної моральної цінності трудового життя працівника, що включає в себе такі складники: 1) професійно-ділові якості, професійну майстерність та активність працівника; 2) його естетич-ні й гуманістичні якості (порядність, чесність, відпові-дальність, законослухняність) та 3) усвідомлену оцінку про зазначену власну цінність. Виявлено деякі пробле-ми забезпечення реалізації права працівника на ділову репутацію: (1) в чинному КЗпП України законодавцем не вживається поняття «ділова репутація працівника», відсутні його визначення й критерії оцінки; 2) у Про-грамі гідної праці МОП для України на 2016–2019 роки не встановлювався пріоритет для національної політи-ки – підвищення престижності особистості працівника, поваги до його ділової репутації тощо).
Проведена автором характеристика трьох право-мочностей суб’єктивного права на ділову репутацію працівника дозволяє більш чітко сприяти розумінню сутності цього права. З метою підвищення рівня забез-печення реалізації права працівника на ділову репута-цію натепер необхідно розробити проєкт наказу Мініс-терства соціальної політики України про затвердження Методичних рекомендацій щодо включення до колек-тивних договорів та угод положень, що забезпечують право на честь, гідність і ділову репутацію працівника.
Посилання
Дивеева Н.И. Теоретические проблемы инди-видуального правового регулирования трудовых от-ношений : автореф. дис. ... докт. юр. наук : 12.00.05. Mосква, 2009. 45 с.
Жерукова А.Б. Обеспечение права работников на защиту своего достоинства в период трудовой дея-тельности : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.05. Москва, 2011. 22 с.
Особисті немайнові трудові права працівни-ків: поняття та види / С.В. Вишновецька та ін. Юридич-ний вісник «Повітряне і космічне право». Т. 4. No 37. С. 88–93.
Лагутіна І.В. Юридичний механізм забезпе-чення особистих немайнових трудових прав : автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.05. Одеса, 2015. 39 с.
Лушникова М.В. Сущность и природа прав работника на защиту достоинства, трудовой чести и де-ловой репутации. Вестник Пермского университета. 2010. Выпуск 1 (7). С. 32–38.
Дотримання ділової репутації, честі та гідності працівника як запорука розвитку інноваційної особи-стості. Концептуальні засади становлення інновацій-ного суспільства в Україні : монографія / О.О. Осадько та ін. Харків, 2015. С. 283–302.
Осадько О.О. Ділова репутація, честь та гідність працівника як об’єкти захисту в трудовому праві : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.05. Харків, 2017. 19 с.
Юридична енциклопедія / під ред. Ю.С. Шем-шученка. Київ : Вид-во «Українська енциклопедія», 1999. Т. 2. 744 с.
Синєгубов О.В. Особливості цивільно-право-вого захисту прав на гідність, честь та ділову репута-цію працівників міліції : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03. Харків, 2008. 20 с.
Протопопова Я.С. Правове регулювання відпо-відальності власника або уповноваженого ним органу за нанесення моральної шкоди : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.05. Київ, 2011. 20 с.
О.В. Винославська та ін. Психологія : навчаль-ний посібник / О.В. Винославська та ін. Київ : Фірма «ІНКОС», 2005. 351 c. URL: https://goo-gl.su/dAmN
Яцуба Л.О. Репутація державного службов-ця як складова іміджу державної служби. Державне управління та місцеве самоврядування. 2012. No 3. С. 178–183.
Булах Е.И. Оценка деловой репутации ра-ботников банковской сферы. URL: https://goo-gl.su/xTzY39Y
Зыкина Т.А. Обеспечение права работника на достойный труд: современные проблемы : моногра-фия ; Сев. (Арктич.) федер. ун-т им. М.В. Ломоносова. Архангельск : ИД САФУ, 2014. 108 с.
Каракашян Г. Комплаєнс та репутація: 17 каверзних запитань і відповідей на них. URL: https://goo-gl.su/uoXI8bWr
Овсюк Н.В. Комплаєнс-контроль у сфері тру-дових правовідносин. Глобальні та національні про-блеми економіки. 2018. No 23. С. 662–667.
Decent work country profile: Ukraine. International Labour Office, ILO/EC Project «Monitoring and Assessing Progress on Decent Work» (MAP). Geneva : ILO, 2013. URL: https://goo-gl.su/HFiyyCKb
Dharam Ghai. Decent work: Concept and indicators. International Labour Review. 2003. Volume 142. No 2. P. 113–145.