ІСТОРИЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ФОРМУВАННЯ ПОНЯТТЯ «ОСОБА З ІНВАЛІДНІСТЮ»
Анотація
Стаття присвячена дослідженню історичних передумов формування поняття «особа з інвалідністю» та виокремленню етапів його розвитку. Акцентується увага на історичній зумовленості еволюційного шля-ху поглядів на питання інвалідності. З’ясовано, що із зародженням християнства, для якого серед основних були ідей любов до ближнього, підтримка нужденних, хворих, ставлення до людей з інвалідністю стало більш гуманним. Умови для життя таких людей були досить жорстокими. Так, панували різні забобони, релігійні упередження, наприклад, у періоди стихійних лих, епідемій, війн такі люди вважалися грішниками, при-чиною всіх бід. Інвалідність ототожнювалась із чимось надприроднім, такі люди переслідувались. Але все ж із того часу поступово починає створюватись та роз-ширюватись мережа прототипів закладів соціального захисту для людей з особливими потребами, заснову-ються притулки, шпиталі, богадільні, монастирі тощо. Наголошено, що інвалідність – це соціальне явище, а не захворювання чи вирок. Особи з інвалідністю не вимагають чогось специфічного, лише елементар-не – вони потребують бути забезпеченими можливістю жити серед людей, бути в суспільстві і відчувати себе людьми. Як доводить практика, люди з особливими по-требами можуть бути і стають повноцінними членами суспільства, які надихають своїм прикладом багатьох, зокрема й абсолютно здорових людей. Визначено, що в післявоєнний період другої половини XX ст. доміну-ючою стає ідея можливої інтеграції людей з інвалідні-стю у суспільство. Так, еволюція ставлення до людей з особливими потребами здобуває якісних змін, у мину-ле відходять глузування, ізоляція їх від суспільства та утримання у лікувальних закладах, насильницька сте-рилізація, знищення. Зроблено висновок, що до цьо-го моменту соціальний захист людей з інвалідністю є досить неоднозначним: двояким було ставлення до лю-дей із такими проблемами – від упередженого до пер-шого розуміння того, що вони потребують підтримки та можуть бути повноцінно соціалізованими в суспіль-ство, а інвалідність є соціальним ризиком, що в кон-тексті права соціального забезпечення означає стано-вище людини, на подолання або зниження негативного впливу якого направлений соціальний захист.
Посилання
Про основи соціальної захищеності осіб з ін-валідністю в Україні : Закон України від 21.03.1991 р. No 875-XII. Відомості Верховної Ради УРСР. 1991. No 21. Ст. 252.
Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні : Закон України від 6.10.2005 р. No 2961-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2961-15
Корнієнко С. Теоретичний аналіз спеціаль-ного понятійного апарату на відповідність завдан-ня забезпечення прав дітей-інвалідів в Україні. Вісник Національної академії державного управління. Серія «Соціальна і гуманітарна політика». 2011. No 3. С. 271–277.
Генеральна угода між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими проф-спілками і профоб’єднаннями на 2008 – 2009 рр. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/n0002120-08
Про додаткові заходи щодо посилення соці-ального захисту інвалідів та проведення в Україні у 2003 році року людей з інвалідністю : Указ Прези-дента України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1112/2002
Інвалідність та суспільство : навч. посіб. укра-їнсько-канадського проекту «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні» / за заг. ред. Л. Байда, О. Красюкова. Київ, 2011. 187 с.
Панасюк Р.В. Еволюційний погляд на дефіні-цію «інвалідність». Актуальні проблеми психології: зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка НАПН України. 2018. Вип. 45. Т. 7. С. 240–252.
Томчук М.І., Комар Т.О. Особливості психіч-ного розвитку особистості студентів з обмеженими можливостями. Збірник наукових праць. No 62. Серія. Педагогічні та психологічні науки. Національна ака-демія Державної служби України імені Б. Хмельниць-кого, 2012. С. 176–180.
Стандартні правила забезпечення рівних мож-ливостей для інвалідів. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_306
Байда Л., Красюкова О. Інвалідність та сус-пільство : навч. посібник. Київ, 2011. 184 с.