ШЛЯХИ ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ В УКРАЇНІ (МЕХАНІЗМ РЕАГУВАННЯ)

  • І. В. Однолько
Ключові слова: шляхи протидії корупції

Анотація

Стаття присвячена розгляду існуючих шляхів протидії корупції в Україні та розробці на цій основі механізмів реагування на корупційну злочинність через виконання завдань, пов’язаних з аналізом здо-бутків вітчизняних та зарубіжних науковців щодо за-гальнодержавних шляхів запобігання та необхідності здійснення заходів на зменшення корупційної актив-ності громадян.

Визначено важливість підвищення антикорупцій-ної культури населення для формування негативного ставлення в суспільстві до явища корупції, проаналізо-вано наукові підходи до визначення механізму реагу-вання на корупційні правопорушення, проаналізовано міжнародний досвід реагування на корупційні прояви.

Розкрито наукове обґрунтування певних шляхів про-тидії корупції в українській державі, а також на основі проведеного дослідження запропоновано авторське ба-чення протидії корупції, а також підтримано позицію провідних українських кримінологів щодо ефективної протидії корупції через прояв політичної волі, спрямо-ваної на реальну протидію зазначеному виду злочинів.

Окремо зазначається, що ефективна протидія ко-рупції можлива лише за умови комплексного підходу до мінімізації цього явища. Для цього потрібно шля-хом проведення просвітницької роботи сформувати не-гативне ставлення до корупційних правопорушень гро-мадян. Необхідним є використання сучасних ресурсів, які дають змогу мінімізувати можливість застосування корупційних схем.

Як підсумок визначено, що в Україні, яка обрала за-раз вектор на успішну євроінтеграцію, потрібно належ-ним чином підходити до викорінення явища корупції, використовуючи увесь можливий арсенал способів та заходів запобігання. Найбільш ефективними шляхами протидії корупції сьогодні є формування антикоруп-ційної культури населення, використання міжнарод-ного досвіду та застосування більшої кількості ресур-сів, спрямованих на мінімізацію корупційних ризиків, а також реалізація загальнонаціональної стратегії дер-жави щодо подолання цього явища.

Посилання

1. Багрий-Шахматов Л.В. Уголовно-правовые и криминологические проблемы коррупции, теневой экономики и борьбы с ними : учеб. пособие. Одесса : Латстар, 2001. 530 с. 2. Ільєнок Т.В. Боротьба з корупцією: міжнародний досвід. Юридична наука. 2013. No 2. С. 71–77. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/jnn_2013_2_11.3. Костенко О.М. Корупція кризового типу: по-няття і шляхи протидії. Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика). 2008. Вип. 18. С. 136–141. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/boz_2008_18_15.4. Костенко О.М. Культура і закон – у протидії злу. Київ : Атіка, 2008. 352 с. 5. Кримінологія : підруч. для студ. вищ. навч. закл. / О.М. Джужа, Я.Ю. Кондратьєв, О.Г. Кулик, П.П. Михайленко та ін. ; за заг. ред. О.М. Джужі. Київ : Юрінком Інтер, 2002. 416 с. 6. Мельник М.І. Німеччина на шляху боротьби з ко-рупцією. Право України. 1997. No 11. С. 111–115. 7. П’ять способів боротьби з корупцією: Антико-рупційна школа надає українським активістам ефек-тивні інструменти / Україна : інформ. сайт. URL: http://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/presscenter/articles/2018/five-ways-to-fight-graft.html.8. Про доступ до публічної інформації : Закон Укра-їни від 13.01.2011 No 2939-VI. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2011. No 32. Ст. 314.
9. Уряд схвалив проект Закону України «Про Анти-корупційну стратегію на 2018–2020 роки» / Урядовий портал. URL: https://www.kmu.gov.ua/ua/news/uryad-shvaliv-proekt-zakonu-ukrayini-pro-antikorupcijnu-strategiyu-na-2018-2020-roki.
Опубліковано
2020-04-13