НАПРЯМИ ЗАПОБІГАННЯ НЕВИКОНАННЮ ЧИ НЕНАЛЕЖНОМУ ВИКОНАННЮ МЕДИЧНИМ ПРАЦІВНИКОМ СВОЇХ ПРОФЕСІЙНИХ ОБОВ’ЯЗКІВ ТА НЕЗАКОННІЙ ТРАНСПЛАНТАЦІЇ
Анотація
У статті розглянуто напрями запобігання невиконанню чи неналежному виконанню медичним працівником своїх професійних обов’язків та незакон-ній трансплантації. Випадки неналежного надання медичної допомоги, порушення прав пацієнтів в Укра-їні – явища доволі поширені. Натомість притягнення медичних працівників до кримінальної відповідально-сті відбувається досить рідко.
На жаль, сьогодні працівники медичних установ ма-ють нечітке уявлення про правові засади відповідаль-ності за вчинення ними професійних злочинів. Саме тому кримінальна відповідальність медичних працівників за вчинення ними професійних злочинів потре-бує доступної методології і є актуальним науковим по-шуком сьогодення.
Автором відзначено, що кожна особа має непо-рушне, невід’ємне та природне право на охорону здо-ров’я. Держава і громадянське суспільство повинні забезпечувати пріоритетність охорони здоров’я в усіх напрямах, вдосконалювати надання медичної допомо-ги, а також суворо карати винних за порушення у цій сфері, адже наслідками злочинів у медичній сфері можуть бути негативні впливи на здоров’я чи життя людини.
У статті доведено, що дослідження юридичної (зокрема, кримінальної) відповідальності медичних працівників за вчинення ними правопорушень та зло-чинів є актуальним науковим пошуком сьогодення. У теорії права існує загальновизнана думка, що юри-дична відповідальність – це процес застосування захо-дів примусу уповноваженими державними органами до особи, яка вчинила дії, що передбачені чинними нормативними актами як правопорушення, злочини чи проступки.
Автором наведено пропозиції щодо запроваджен-ня ведення подвійних історій хвороб хворих у стаціо-нарному та амбулаторному лікуванні, що передбачає наявність однієї історії хвороби у медичному закладі, а іншої безпосередньо на руках у пацієнта, що дозво-лить мінімізувати ризики незаконного переписування, дописування чи внесення інших змін до історій хво-роб. Також наведено заходи запобігання незаконній трансплантації. Це заходи щодо удосконалення нор-мативно-правової бази, вдосконалення порядку і умов застосування трансплантації, підготовки професій-них кадрів, а також заходи щодо запобігання торгівлі людьми з метою вилучення анатомічних матеріалів.
Посилання
8. Чи реально притягнути лікаря до відповідаль-ності за медичну недбалість? Яка ціна медичної по-милки в Україні? Аналіз судової практики. Офіційний сайт юридичної компанії Касьяненко і партнери. URL: https://www.kasyanenko.com.ua/novosti/chi-realno-prityagnuti-likarya-do-vidpovidalnosti-za-medichnu-nedbalist.