СМЕРТЬ ЗАСУДЖЕНОГО ЯК ПІДСТАВА ДЛЯ ЗАКРИТТЯКАСАЦІЙНОГО КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ

  • Н. Г. Габлей
Ключові слова: касаційне кримінальне провадження

Анотація

Створення системи касаційного оскарження судових рішень, яка б повністю узгоджувалася з вимо-гами Конституції України та міжнародно-правовими зобов’язаннями, узятими нашою державою, є важли-вою проблемою, на якій зосереджена увага дослідників.

Закріплена в Конституції України можливість каса-ційного оскарження рішення суду традиційно розгля-дається як важливий складник права особи на захист. Забезпечення цього права у сфері кримінального судо-чинства залежить від ефективності реалізації завдань касаційного провадження як форми перегляду судових рішень у кримінальних справах. Касаційне проваджен-ня має велике значення для досягнення завдань кримі-нального процесу, зокрема для запобігання виконанню незаконного судового рішення й захисту через свою діяльність громадянина та суспільства від незакон-ного й необґрунтованого засудження, незалишення безкарними осіб, які вчинили кримінальне правопо-рушення, застосування належної правової процедури до кожного учасника кримінального провадження. На стадії касаційного провадження обвинувачений набуває процесуального статусу засудженого, відпо-відно, у нього з’являється комплекс прав та обов’яз-ків. Проте часто бувають випадки, коли кримінальне провадження не може бути продовжено через об’єктив-ні обставини, зокрема такі як смерть особи. Закриття кримінального провадження у зв’язку зі смертю особи, щодо якої здійснюється це провадження, крім випад-ків, коли воно є необхідним для реабілітації померло-го, по суті, означає припинення процесуальної діяль-ності щодо встановлення винуватості особи в учиненні певного злочину та відмову держави від притягнення її до кримінальної відповідальності й призначення їй покарання. Припинення кримінального переслідуван-ня особи, яка померла, дає змогу уникнути надмірного витрачання ресурсів держави, адже продовження та-кого переслідування виключно заради формального визнання померлого винуватим у вчиненні злочину, як правило, не має жодного практичного сенсу. У стат-ті ми розглядатимемо порядок і доцільність закриття кримінального касаційного провадження в разі смерті засудженого.

Посилання

1. Кримінальний процес : підручник / за заг. ред. В.В. Коваленка, Л.Д. Удалової, Д.П. Письменного. Київ : Центр учбової літератури, 2013. 544 с.2. Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 No 4651-VI. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 (дата звернення: 27.11.2019).3. Огляд судової практики об’єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду / упоряд. : правове управління (ІІІ) департамен-ту аналітичної та правової роботи апарату Верховного Суду. Київ, 2019. 42 с.4. Габлей Н.Г. Право засудженого на перегляд вироку на стадії касаційного провадження. Право-ва система України: Сучасний стан та актуальні проблеми» : матеріали конференції, 24–25 травня 2015 року, м. Івано-Франківськ. Івано-Франківськ, 2015. С. 71–75.5. Габлей Н.Г. Права засудженого під час оскар-ження вироку в касаційному провадженні. Вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2015. Вип. 35. Частина 1. Том 3. С. 94–97. 6. Габлей Н.Г. Деякі аспекти участі засудженого у касаційному провадженні. Прикарпатський юридич-ний вісник. 2015. No 1 (6). С. 169–173.7. Окрема думка суддів Касаційного криміналь-ного суду у складі Верховного Суду Кравченка С.І. та Огурецького В.П. у провадженні No 51-4744км18 за касаційною скаргою засудженого ОСОБА_3 на вирок-Шевченківського районного суду м. Києва від 25 лип-ня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 30 листопада 2017 року. URL: http://reyestr.court.gov.ua/Review/79382568 (дата звернення: 29.01.2020).8. Габлей Н.Г. Правовий статус засудженого як суб’єкта кримінально-процесуальної діяльності за но-вим КПК України. Наше право. 2012. No 4. Частина 2. С. 103–107.
9. Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здій-снюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду : Закон України від 1 грудня 1994 року No 266/94-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/266/94-вр (дата звернення: 29.01.2020).
Опубліковано
2020-04-13