ОЗНАКИ РОЗСУДУ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ УКРАЇНИ

  • О. О. Торбас
Ключові слова: розсуд у кримінальному процесі

Анотація

У статті досліджуються ознаки розсуду у кримі-нальному процесі України. Автор аналізує позиції науковців щодо визначення ознак розсуду в праві та на підставі наукових розробок робить висновок щодо ключових характеристик розсуду у кримінальному процесі. У статті зазначається, що розсуд в криміналь-ному процесі можна охарактеризувати так: розсуд є повноваженням; розсуд полягає в прийнятті обов’яз-кових для виконання юридично значущих рішень; розсуд передбачає відносну свободу; розсуд має бути законним; розсуд має відповідати вимогам кримі-нального процесуального законодавства; розсуд має інтелектуально-вольовий характер; при застосуванні розсуду мають враховуватись обставини конкретного кримінального провадження; у кримінальному проце-сі на розсуд впливають засади кримінального проце-су, професійний досвід правозастосовувача, судова та слідча практика, моральні та етичні характеристики суб’єкта правозастосування; кінцевою метою розсуду є якнайкраще забезпечення приватних та публічних інтересів.

При цьому автор обґрунтовує кожну з характерис-тик, надаючи приклади і посилання на норми КПК України. Наприклад, при дослідженні такої ознаки розсуду в кримінальному процесі, як врахування об-ставин конкретного кримінального провадження, автор використовує в якості ілюстрації ч. 4 ст. 182 КПК України, відповідно до якої слідчий суддя або суд при визначенні розміру застави для підозрюваного чи обвинуваченого мають врахувати матеріальний стан осіб, до яких буде обрана застава, адже розмір заста-ви не може бути завідомо непомірним для них. Автор робить висновок, що лише при врахуванні обставин конкретного кримінального провадження можна ве-сти мову про те, що розсуд в кримінальному процесі виконує покладене на нього завдання. Схожі прикла-ди та висновки робляться і щодо інших зазначених ха-рактеристик. Це підтверджує правильність кінцевих висновків.

Посилання

1. Грачева Ю.В. Судейское усмотрение в реали-зации уголовно-правовых норм: проблемы законотвор-чества, теории и практики : дисс. ... докт. юрид. наук : 12.00.09. Москва, 2011. 535 с.2. Кораблина О.В. Понятие и признаки судейско-го усмотрения в российском уголовном праве. Вестник АГТУ. Серия «Гуманитарные науки». 2007. No 3(38). С. 242–248.3. Скурданов А.С. К вопросу об усмотрении в праве. Сибирский юридический вестник. 2012. No 3 (58). С. 27–33.4. Поляков I.І. Розсуд у праві: поняття, ознаки і види. Актуальні проблеми політики : зб. наук. пр. Одеса : Фенікс, 2009. Вип. 38. С. 233–239.5. Марков П.В. Правовая природа и условия осуществления судебного усмотрения : дисс. ... канд. юрид. наук : 12.00.01. Москва, 2012. 180 с.6. Ермакова К.П. Пределы судебного усмот-рения : дисс. ... канд. юрид. наук : 12.00.01. Москва, 2010. 212 с.7. Тітко І.А. Нормативне забезпечення та прак-тика реалізації приватного інтересу у кримінальному процесі України : автореф. дис. ... докт. юрид. наук : 12.00.09. Харків, 2016. 37 с.8. Рибалко В.О. Оцінне поняття «суспільний ін-терес» як підстава для відмови у затвердженні угоди про примирення і визнання винуватості. Науковий віс-ник Львівського державного університету внутрішніх справ. 2014. No 2. С. 356–366.
9. Барак А. Судейское усмотрение / пер. с англ. Москва : Норма, 1999. с. 364.
Опубліковано
2020-04-13