ПРИНЦИПИ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОГО МЕХАНІЗМУПРОТИДІЇ ОРГАНІЗОВАНІЙ ЗЛОЧИННОСТІ
Анотація
Стаття присвячена основоположним засадам – принципам адміністративно-правового механізму про-тидії організованій злочинності в сучасних умовах. Звернута увага, що специфіка діяльності суб’єктів протидії організованій злочинності потребує від кож-ного з них постійно виявляти позитивні тенденції і прорахунки з протидії організованій злочинності, своєчасно реагувати на них, забезпечувати єдність і злагодженість у протидії організованій злочинності, що досягається ступенем дотримання принципів їх-ньої діяльності.
У статті наводяться наукові дискусії щодо розу-міння поняття «принцип» і визначається, що, незва-жаючи на багатогранність їх застосування в різних сферах суспільного життя, функціонування держави, однозначного підходу до їх розуміння та класифіка-ції немає. Автором наведено визначення принципів і запропоновано їх класифікацію виходячи з предмета дослідження – протидії організованій злочинності.
Узагальнивши різні погляди науковців, систе-му принципів адміністративно-правового механізму протидії організованій злочинності, автор поділяє їх на дві групи: загальноправові й організаційні. До за-гальноправових принципів зараховано верховенство права, законність і дисципліну. Організаційні прин-ципи, виходячи зі специфіки протидії організованій злочинності, поділено на загальні: об’єктивність, конкретність, ефективність, чіткий розподіл функці-ональності, поєднання єдиноначальності й колегіаль-ності, взаємодія різних гілок влади (суб’єктів протидії організованій злочинності), системний (комплексний) підхід, відкритість; спеціальні: якісний відбір і роз-становка персоналу, поєднання негласних і гласних заходів, наступальність. Розкрито зміст і сутність цих принципів.
Зроблено висновок, що принципи адміністратив-но-правового механізму протидії організованій зло-чинності – це система однаково значимих, взаємо-пов’язаних і взаємодоповнюючих основних положень, які переважно закріплені в нормативно-правових ак-тах і спрямовані на забезпечення ефективної діяль-ності суб’єктів протидії організованій злочинності, відповідають закономірностям розвитку суспільства й меті протидії організованій злочинності.
Посилання
14. Кримінальний процесуальний кодекс Украї-ни. Відомості Верховної Ради України. 2013. No 9–10, 11–12, 13. Ст. 88 (зі змінами).