ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД ЗАСТОСУВАННЯ ЗАХОДІВ ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРИМУСУВ АДМІНІСТРАТИВНОМУ СУДОЧИНСТВІ
Анотація
Досліджуються зарубіжні практики протидії злов-живанню процесуальними правами й іншим проце-суальним правопорушенням за допомогою заходів процесуального примусу. За підсумками дослідження обґрунтовується висновок про те, що для вдосконален-ня законодавства України про адміністративне судо-чинство в цій частині значний інтерес представляють положення національного законодавства закордонних країн щодо висловлення попередження про накладен-ня адміністративного штрафу, застосування заходів процесуального примусу за неявку на судове засідан-ня та можливість суду порушити питання про заміну представника суб’єкта владних повноважень. Також розумним кроком є запозичення декількох заходів процесуального примусу, з-поміж яких попереджен-ня або публічний осуд, попереднє застереження, об-меження доступу до суду на майбутнє та компенсація наслідків правопорушення на користь іншого учас-ника справи. Крім того, корисними для вітчизняного адміністративного судочинства можуть бути обмежу-вальний припис, попереднє застереження та можли-вість за заявою сторони справи або за ініціативою суду зобов’язати представника сторони справи або пред-ставника її опонента покрити її необґрунтовані витра-ти на ведення справи. До того ж позитивним досвідом для України можуть бути: надання сторонам у справі пільгового періоду для виправлення процесуального правопорушення, якщо воно було виявлено іншою сто-роною; положення про засади обрання конкретних за-ходів процесуального примусу, а також те, що судове рішення про застосування процесуальної санкції має містити докладне описання правопорушення й обґрун-тування виду та розміру санкції, що застосовується.
Основою для подальшого вдосконалення вітчизня-ного адміністративно-процесуального законодавства може слугувати особливий порядок зняття наслідків застосування до сторони заходів процесуального при-мусу, відповідно до якого під час вирішення питання про це враховуються: серйозність і значущість нена-лежного виконання процесуальних правил стороною справи (якщо воно значно не ускладнило судове прова-дження, суд може зняти санкцію); причини порушен-ня процесуальних правил (якщо причина порушення є поважною, суд схилятиметься до зняття санкції, але невиправдане пропущення процесуальних строків такою причиною не вважається); усі інші обставини справи, насамперед ті з них, які визначають необхід-ну швидкість судового провадження, вартість судових процедур у конкретній справі тощо.
Посилання
17. England and Wales Court of Appeal (Civil Division), Mitchell M.P. v. News Group Newspapers Ltd (CA), 27 November 2013, EWCA Civ 1537. URL: https://www.5rb.com/case/mitchell-mp-v-news-group-newspapers-ltd-ca/.