БУЛІНГ ТА СУМІЖНІ З НИМ ПОНЯТТЯ: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АСПЕКТ
Анотація
Проблема насильства у людському середовищі, а надто у підлітковому, свідчить про необхідність ре-тельного вивчення й розробки профілактичних за-ходів, спрямованих на її вирішення, оскільки діти, з одного боку, є найнезахищенішою, найуразливішою й майже повністю залежною частиною суспільства. Автором наголошено на наявності проблеми кваліфі-кації протиправних дій, їх розмежування від сумісних суспільно-небезпечних діянь, а отже, і вид та суворість покарання винної особи. Здійснено спробу провести по-рівняння булінгу з подібними за своїм родовим об’єк-том правопорушеннями. Встановлено, що в сучасному суспільстві проявляються різні форми цькування, які охоплюють абсолютно всі вікові та соціальні групи.
Автором здійснено спробу самостійно визначити основні ознаки булінгу, до яких віднесено: наявність кривдника (буллера) – особи, яка не досягла 18-річного віку; наявність жертви; прямий умисел, тобто пряме бажання завдати фізичної шкоди / болю або здійснити моральне приниження жертви зазвичай у присутності свідків чи в мережі Інтернет із загальним доступом; системність; можливість третьої сторони бути свідком (спостерігачем) протиправних дій.
Зроблено висновок, що прояв булінгу лежить в основі подібних правопорушень у дорослому життя кривдника. Запропоновано на нормативному рівні закріпити різні прояви психологічного та фізичного збиткування, такі як: мобінг – цькування співробітника в колективі з ме-тою його подальшого звільнення; хейзинг – неформаль-ні ритуальні насильницькі обряди, виконувані у разі вступу в певну групу і для подальшої підтримки ієрар-хії в цій групі; сталкінг – залякування, переслідуванні жертви, стеження за нею тощо; хейт – прояв ненависті, презирства до активності людини в Інтернеті; боді-шеймінг – принизлива критика за особливості зовнішно-сті, що виходять за межі загальноприйнятих стандартів краси, а також передбачити проходження обов’язкової корекційної програми для кривдника.
Посилання
14. B.O. Logvinenko, S.O. Ignatov Problematic Prospects for Administrative Responsibility for Committing Bullying Comparison. 2018. No 6. p. 266–268.