Правосуб’єктність українського народу

  • О. А. Колодій
Ключові слова: публічна влада, конституційні принципи, правосуб'єктність, український народ, конституційно-правовий статус

Анотація

Правоздатність українського народу - це абстрактна його здатність мати юридичні права та юридичні обов'язки. Вона є загальною, первинною, постійною та невід'ємною його якістю. Дієздатність - здатність українського народу особисто здійснювати свої повноваження. Її сутність полягає в особистих діях, спрямованих на реалізацію повноважень. Щоправда, слід визнати, що у правосуб'єктності українського народу, особливо на рівні загального конституційно-правового статусу, не існує чіткої межі між правоздатністю та дієздатністю.

Аналізуючи зазначене, ми можемо однозначно стверджувати, що: по-перше, правосуб'єктність українського народу складається із правоздатності та дієздатності; по-друге, правоздатність і дієздатність є правовими явищами, які дають можливість мати або реалізовувати повноваження, тобто права й обов'язки у правових відносинах; по-третє, і найбільш головне, правоздатність українського народу - це первинна, основоположна здатність мати суб'єктивні права та юридичні обов'язки, що існує для забезпечення спроможності вступати у правові відносини з усіма іншими соціальними суб'єктами, а дієздатність українського народу - це первинна, основоположна здатність реалізовувати суб'єктивні права та юридичні обов'язки у правових відносинах із усіма іншими соціальними суб'єктами.

Зазначене є підґрунтям для формування визначення правосуб'єктності українського народу: це первинна, основоположна, гарантована нормативно-правовими актами, здатність бути суб'єктом права, тобто мати та реалізовувати суб'єктивні права та юридичні обов'язки у правових відносинах із усіма іншими соціальними суб'єктами.

Таким чином, є усі підстави стверджувати про наявність повноцінної правосуб'єктності українського народу, що зумовлює дієвість та ефективність його конституційно-правового статусу. Також автором наведено класифікацію правосуб'єктності українського народу.

Посилання

1. Велика українська юридична енциклопедія : у 20 т. Харків : Право, 2016. Т. 3 : Загальна теорія права / редкол. : О.В. Петришин та ін. ; Нац. акад. прав. наук України ; Ін-т держави і права імені В.М. Корець-кого НАН України ; Нац. юрид. ун-т імені Ярослава Мудрого. 2017. 952 с.
2. Юридична енциклопедія : в 6 т. / редкол. : Ю.С. Шемшученко та ін. Київ : Укр. енцикл., 1998.
Т. 5. 2003. 736 с.
3. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. Конституційне право України : підручник. Київ : Правова єдність, 2010. 432 с.
4. Задорожня Г.В. Конституційно-правовий статус глави держави в Україні та зарубіжних країнах: порівняльний аналіз : дис. ... докт. юрид. наук : 12.00.02. Київ, 2016. 484 с.
5. Шкабаро В.М. Конституційно-правовий статус міста в Україні : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.02. Київ, 2005. 20 с.
6. Гробова В.П. Система місцевого самоврядування в Україні : проблеми теорії і практики : автореф. дис. . докт. юрид. наук : 12.00.02. Харків, 2013. 38 с.
7. Веніславський Ф.В. Конституційне право України в схемах і таблицях : навчальний посібник. Харків : Право, 2014. 376 с.
8. Міжнародна поліцейська енциклопедія : у 10 т. / відп. ред. Ю.І. Римаренко, Я.Ю. Кондратьєв,
В.Я. Тацій, Ю.С. Шемшученко. Київ : Ін Юре, 2003. Т. 1. 1232 с.
9. Сокуренко О.Д. Правосуб'єктність України: іс-торико-правове дослідження : автореф. дис. . канд. юрид. наук : 12.00.01. Київ, 2009. 18 с.
10. Павшук К.О. Демократичні засади конституційного ладу України : автореф. дис. . канд. юрид. наук : 12.00.02. Харків, 2014. 20 с.
11. Рабінович П.М. Основи загальної теорії права та держави : посібник. Київ, 1994. 236 с.
12. Кельман М.С. Теорія права : навчальний посібник. Тернопіль : «Поліграфіст», 1998. 382 с.
Опубліковано
2020-09-02