Реалізація конституційної свободи особи на виробничу підприємницьку діяльність
Анотація
У статті розглянуто поняття реалізації конституційної свободи особи на виробничу підприємницьку діяльність. Проаналізовано праці таких вчених, як В.М. Гайворонський, В.Ф. Погорілко, П.М. Рабінович, О.Ф. Скакун, В.Л. Федоренко та ін. Сформульовані та розглянуті ознаки реалізації конституційної свободи особи на виробничу підприємницьку діяльність.
Конституційні норми, що регулюють свободу особи на виробничу підприємницьку діяльність, можуть реалізуватися у простій і складній формах способами додержання, виконання, використання та застосування. Виробнича підприємницька діяльність не обмежується лише виробництвом продукції, а має більш широке призначення і реалізується виробленням продукції, наданням послуг та інформації, виконанням робіт, здійсненням різноманітних послуг і створенням матеріальних і духовних благ для задоволення потреб і інтересів людини та громадянина. Розрізняють дві форми виробничого підприємництва: традиціоналістське та інноваційне й основні та допоміжні види.
Реалізації конституційної свободи особи на підприємницьку діяльність у процесі виробництва продукції може розглядатися як втілення конституційних норм у реальні суспільні відносини, що регулюють свободу особи на виробничу підприємницьку діяльність при виробленні продукції, наданні послуг та інформації, виконанні робіт і створенні матеріальних і духовних благ із метою отримання прибутку і (чи) соціального результату. Запропоновано зміни до законодавства, а саме: а) у ст. 42 ч. 1 Конституції України перед словами «кожен має право на підприємницьку діяльність» вставити «економічна свобода підприємництва в Україні гарантується» і далі по тексту; б) у ст. 43 ГК України замість слів «підприємці мають право» закріпити «підприємцям гарантується економічна свобода» і далі по тексту.
Посилання
2. Бігняк О. Поняття права на підприємницьку діяльність. Підприємництво, господарство і право. 2006. № 2. С. 99-102.
3. Види підприємницької діяльності. URL: https://www.sites.google.com/site/ecolicej/navcalnij-proces/uroki-ekonomiki/11-a-klas/viznacalni-risi-ta-osoblivosti-pidpriemnickoie-dialnosti/vidi-pidpriemnickoie-dialnosti.
4. Скакун О.Ф. Теорія права і держави : підручник. Київ : Алерта, 2012. 524 с.
5. Про підприємництво : Закон Української РСР від 07 лютого 1991 р. Відомості Верховної Ради Української РСР. 1991. № 14. Ст. 168.
6. Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності : Закон України від 6 вересня 2005 р. Відомості Верховної Ради України. 2005. № 48. Ст. 483.
7. Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності : Закон України від 11 вересня 2003 р. Відомості Верховної Ради України. 2004. № 9. Ст. 79.
8. Виробнича підприємницька діяльність. URL: https://msd.in.ua/virobnicha-pidpriyemnicka-diyalnist/.
9. Склярук Н.І. Конспект лекцій з дисципліни «Економіка підприємства» (для студентів 3 курсу заочної форми навчання галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво» напряму підготовки 6.030509 - «Облік і аудит») / Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. Харків : ХНАМГ. 2012. 165 с.
10. Господарське право України : підручник / В.М. Гайворонський, В.П. Жушман, Н.В. Погорецька та ін. ; за ред. В.М. Гайворонського та В.П. Жушмана. Харків : Право, 2005. 384 с.
11. Олійник А.Ю. Конституційні свободи людини і громадянина та їх забезпечення в Україні : монографія. Київ : КНУТД; Дніпро : ДДУВС, 2018. 371 с.
12. Іщук С.І. Окремі конституційно-правові засади функціонування громадянського суспільства в Україні : свобода підприємницької діяльності. Journal «ScienceRise: Juridical Science». 2018. № 1 (3). С. 11-17.
13. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. Конституційне право України : підручник / за заг. ред. В.Л. Федоренка. Київ : КНТ, Видавництво Ліра-К, 2011. 532 с.
14. Рабінович П.М., Хавронюк М.І. Права людини і громадянина : навчальний посібник. Київ : Атіка, 2004. 464 с.