Банкрутство фізичних осіб за законодавством України та Польщі
Анотація
У CTaTTi досліджуються нормативно-правові підстави застосування процедури 6aHKpyTCTBa до фізичних осіб за законодавством України Ta Польщі. Проведений аналіз дає підстави стверджувати, що і в українському, і в польському законодавстві, врегульовуючи процедуру бaнкpyтствa фізичних осіб (споживче бaнкpyтствo), законодавець, з одного боку, зняв боргове навантаження з боржника, який є неплатоспроможний, шляхом зменшення або часткового чи повного погашення боргів, а з іншого - захистив кредитора шляхом розстрочки та / або відстрочки погашення боргів боржником. Досліджуючи законодавство України та Польщі з питань банкрутства фізичних осіб, можна стверджувати, що загалом має місце подібність законодавчого врегулювання цього інституту, хоча напевно можна зауважити і про деякі відмінності у регулюванні цих правовідносин. Зокрема, і український, і польський законодавець наділив правом звертатися до суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність лише боржника, і саме суд приймає рішення, чи відкривати провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи, чи ні. Відмінності простежуються у прийнятті рішення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи: так, український суддя керується підставами, які визначив законодавець і наявність яких становить підґрунтя для відкриття такого провадження, натомість польський законодавець вказує на обставини, що є підставою для відмови у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи. Український законодавець запровадив процедуру відновлення платоспроможності боржника шляхом реструктуризації боргів та окреслив процедуру визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення його боргів. Рішення про те, яку з названих процедур застосувати, належить кредиторам. У польському праві фактично йдеться про оголошення фізичної особи - боржника банкрутом і ухвалення плану погашення вимог кредиторів, домовленість між банкрутом і кредиторами може мати місце, але це відбувається в ході здійснення процедури погашення боргів боржника, і спрямована така домовленість на уникнення реалізації майна боржника, зокрема його житла.
Посилання
2. Грабован Л. Правовий статус кредиторів за Кодексом України з процедур банкрутства. Підприємництво, господарство і право. 2019. № 10. С. 52-60.
3. Кодекс України з процедур банкрутства від 18 жовтня 2018 р. Відомості Верховної Ради. 2019. № 19. Ст. 74.
4. Застосування норм Кодексу України з процедур банкрутства : збірка наукових статей / за заг. ред. С.В. Жукова. Київ : Алерта, 2019. 216 с.
5. Бірюков О.М. Банкрутство громадян: за і проти. Бюлетень Міністерства юстиції України. 2011. № 11. С. 60-65. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bmju_ 2011_11_12 (дата звернення: 17.06.2020).
6. Закон України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 р. Відомості Верховної Ради. 2016. № 30. Ст. 542.
7. Сучасні виклики та актуальні проблеми судової реформи в Україні: Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (Чернівці, 18-19 жовтня 2018 р.); редкол. : О.В. Щербанюк, А.С. Цибуляк-Кустевич та ін. Чернівці, 2018. 392 с.
8. Medyñski М., Szczepkowska В. Sklad masy upadlo-sci i dopuszczalne potr^cenia w post^powaniu upadloscio-wym konsumenta. Doradca Restrukturyzacyjny. 2016. № 6 (4). С. 97-103.
9. Ustawa z dn. 28.02.2003 r. Prawo upadlosciowe. Dz.U. 2003 № 60 poz. 535.
10. Marcin Sysiak. Upadlosc konsumencka - po-stepowanie upadlosciowe wobec osób fizycznych niepro-wadz^cych dzialalnosci gospodarczej (wybrane zagad-nienia). URL: file:///C:/Users/777/Desktop/tematy/CTaTTH%206aHKpyTCTBo/Upadlosc_konsumencka.pdf (дата звернення: 25.02.2020).
11. Kuznik М. Konsumencka zdolnosc upadloscio-wa - zakres podmiotowy. Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. 2015. № 240. S. 34-45.