Особливості прокурорського нагляду за дотриманням законності та дисципліни в діяльності Національної поліції України

  • А. В. Нетудихатка
Ключові слова: прокурорський нагляд, Національна поліція, законність, дисципліна, процесуальний керівник, оперативно-розшукова діяльність, дізнання, досудове слідство

Анотація

Стаття присвячена розкриттю особливостей прокурорського нагляду за дотриманням законності та дисципліни в діяльності Національної поліції України. Для досягнення визначеної наукової мети автором з'ясовано міркування вчених із приводу сутності прокурорського нагляду за діяльністю поліції, його цілей і змісту. Проаналізовано статистичну інформацію, яка стосується досліджуваної проблематики. Також звернено увагу на окремі положення судової практики з розгляду скарг на дії прокурора як процесуального керівника, у зв'язку з чим виявлено певні проблеми здійснення прокурорського нагляду за дотриманням законності та дисципліни в діяльності поліції. На підставі дослідженого матеріалу виділено особливі характеристики прокурорського нагляду за дотриманням законності та дисципліни в діяльності Національної поліції України. Наголошено, що діяльністю поліції охоплено найбільшу кількість справ, у яких проводяться оперативно-розшукова діяльність, дізнання та досудове слідство. Наведені обставини зумовлюють необхідність у зазначених органів здійснювати постійну, системну та тісну співпрацю. Для ефективної реалізації визначених чинним законодавством завдань із нагляду за законністю діяльності поліції прокуратурі необхідно розробляти та втілювати в життя комплексні організаційно-правові заходи, спрямовані на виконання таких завдань, а також налагодження процесуальної, організаційної та інформаційної взаємодії з поліцією. Зроблено висновок, що прокурорський нагляд здійснюється у формі процесуального керівництва, а це означає, що акти, які виносяться прокурором у разі виявлення порушень закону поліцейськими при здійсненні ними дізнання, досудового слідства чи опера-тивно-розшукової діяльності, приймаються виключно у процесуальній площині. Повноваження прокурора під час проведення ним нагляду за законністю діяльності поліції є більш широкими, аніж у керівника поліції при здійсненні внутрішньовідомчого нагляду у визначеній сфері (наприклад, затвердження обвинувального акта, звернення з ним до суду). Наведене окреслює засоби для гарантування дотримання вимог чинного законодавства поліцейськими.

Посилання

1. Трагнюк Р.Р. Національна поліція як основний об'єкт прокурорського нагляду на сучасному етапі. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія : Юриспруденція. 2017. Вип. 29 (2). С. 106-109.
2. Звіт про роботу прокурора за січень-березень 2020 р. URL: https://old.gp.gov.ua/ua/stst2011. html?dir_id=114137&libid=100820&c=edit&_c=fo#.
3. Кримінальний процесуальний кодекс України : Кодекс України від 13 квітня 2012 р. № 4651-VI. Голос України. 2012. № 90-91.
4. Дворник А.А. Організація роботи прокуратури з нагляду за дотриманням законів у процесі досудового розслідування доведення до банкрутства : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.10. Київ, 2015. 199 с.
5. Фурсов Д.Ю. Співвідношення прокурорського нагляду, відомчого та судового контролю за законністю досудового розслідування кримінальних правопорушень проти безпеки дорожнього руху. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: Юриспруденція. 2019. № 41. Т. 2. С. 142-146.
6. Ухвала Шевченківського районного суду м. Чернівці від 21 січня 2020 р. у справі № 727/237/20. URL: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/87299522.
7. Ухвала Суворовського районного суду м. Одеси від 03 березня 2020 р. у справі № 523/2348/20. URL: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88039177.
Опубліковано
2020-09-04