Особливості прокурорського нагляду за дотриманням законності та дисципліни в діяльності Національної поліції України
Анотація
Стаття присвячена розкриттю особливостей прокурорського нагляду за дотриманням законності та дисципліни в діяльності Національної поліції України. Для досягнення визначеної наукової мети автором з'ясовано міркування вчених із приводу сутності прокурорського нагляду за діяльністю поліції, його цілей і змісту. Проаналізовано статистичну інформацію, яка стосується досліджуваної проблематики. Також звернено увагу на окремі положення судової практики з розгляду скарг на дії прокурора як процесуального керівника, у зв'язку з чим виявлено певні проблеми здійснення прокурорського нагляду за дотриманням законності та дисципліни в діяльності поліції. На підставі дослідженого матеріалу виділено особливі характеристики прокурорського нагляду за дотриманням законності та дисципліни в діяльності Національної поліції України. Наголошено, що діяльністю поліції охоплено найбільшу кількість справ, у яких проводяться оперативно-розшукова діяльність, дізнання та досудове слідство. Наведені обставини зумовлюють необхідність у зазначених органів здійснювати постійну, системну та тісну співпрацю. Для ефективної реалізації визначених чинним законодавством завдань із нагляду за законністю діяльності поліції прокуратурі необхідно розробляти та втілювати в життя комплексні організаційно-правові заходи, спрямовані на виконання таких завдань, а також налагодження процесуальної, організаційної та інформаційної взаємодії з поліцією. Зроблено висновок, що прокурорський нагляд здійснюється у формі процесуального керівництва, а це означає, що акти, які виносяться прокурором у разі виявлення порушень закону поліцейськими при здійсненні ними дізнання, досудового слідства чи опера-тивно-розшукової діяльності, приймаються виключно у процесуальній площині. Повноваження прокурора під час проведення ним нагляду за законністю діяльності поліції є більш широкими, аніж у керівника поліції при здійсненні внутрішньовідомчого нагляду у визначеній сфері (наприклад, затвердження обвинувального акта, звернення з ним до суду). Наведене окреслює засоби для гарантування дотримання вимог чинного законодавства поліцейськими.
Посилання
2. Звіт про роботу прокурора за січень-березень 2020 р. URL: https://old.gp.gov.ua/ua/stst2011. html?dir_id=114137&libid=100820&c=edit&_c=fo#.
3. Кримінальний процесуальний кодекс України : Кодекс України від 13 квітня 2012 р. № 4651-VI. Голос України. 2012. № 90-91.
4. Дворник А.А. Організація роботи прокуратури з нагляду за дотриманням законів у процесі досудового розслідування доведення до банкрутства : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.10. Київ, 2015. 199 с.
5. Фурсов Д.Ю. Співвідношення прокурорського нагляду, відомчого та судового контролю за законністю досудового розслідування кримінальних правопорушень проти безпеки дорожнього руху. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: Юриспруденція. 2019. № 41. Т. 2. С. 142-146.
6. Ухвала Шевченківського районного суду м. Чернівці від 21 січня 2020 р. у справі № 727/237/20. URL: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/87299522.
7. Ухвала Суворовського районного суду м. Одеси від 03 березня 2020 р. у справі № 523/2348/20. URL: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88039177.