Перспективи розвитку законодавчого регулювання системи безоплатної правової допомоги в Україні в контексті європейської інтеграції
Анотація
У статті зосереджено увагу на особливостях надання безоплатної правової допомоги в Україні та країнах Європейського Союзу. У статті розкрито перспективи розвитку законодавчого регулювання системи безоплатної правової допомоги в Україні в контексті європейської інтеграції, показано роль і місце безоплатної правової допомоги в механізмі захисту прав і свобод людини та громадянина, принципи її надання в Україні та країнах Європейського Союзу; проаналізовано суб'єкти надання безоплатної правової допомоги та їх правові послуги в механізмі забезпечення прав і свобод людини та громадянина. Особливу увагу у статті приділено з'ясуванню особливостей діяльності суб'єктів надання безоплатної правової допомоги в Україні та країнах Європейського Союзу.
Науковий інтерес до цієї проблематики зумовлений необхідністю поглибленого вивчення особливостей європейського права в межах інтеграційних процесів, що відбуваються в Україні, взаємного зближення національних правових систем, вдосконалення правових засад співробітництва між Україною та Європейським Союзом.
Аналіз зарубіжного досвіду організації і діяльності системи безоплатної правової допомоги дає змогу виявити певні особливості цього інституту, напрями і тенденції його розвитку, які ще не властиві українській адвокатурі, об'єктивно і критично оцінити діяльність цього інституту в Україні, встановити переваги і недоліки, окреслити шляхи її реформування, що дозволить вирішити питання, які вже давно врегульовані в більшості країн сталої демократії.
Необхідність окреслення перспектив розвитку законодавчого регулювання системи безоплатної правової допомоги в Україні в контексті європейської інтеграції зумовлена потребою всебічного комплексного теоретико-правового вивчення ефективності діяльності адвокатури в механізмі забезпечення конституційних прав громадян, створення концептуальної моделі нових взаємовідносин адвокатури з органами державної влади, громадянським суспільством, встановлення її ролі та значення у здійсненні справедливого судочинства.
Посилання
2. Бова Є. Організація безоплатної правової допомоги в Україні : автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.10. Київ, 2009. 21 с.
3. Вільчик Т.Б. Адвокатура як інститут реалізації права на правову допомогу: порівняльно-правовий аналіз законодавства країн Європейського Союзу та України : дис. д-ра юрид. наук: 12.00.10. Харків, 2016. 490 с.
4. Заєць С. Право на безоплатну правову допомогу : порадник для адвокатів щодо здійснення захисту, гарантованого державою. К. : Видано за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження», 2013. 30 с.
5. Закон України «Про безоплатну правову допомогу» // Відомості Верховної Ради України від 08.07.2011 № 3671-УІ.
6. Ісакова В.М. Право на правову допомогу: поняття, особливості, гарантії : автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.01. Харків, 2013. 19 с.
7. Принципи і керівні настанови щодо доступу до правової допомоги в системі кримінального правосуддя ООН [Електронний ресурс]. URL: http://old.minjust.gov.ua/42613.
8. Шрамко Ю.Т. Конституційне право на правову допомогу в Україні: актуальні питання законодавчого регулювання : автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.02. Київ, 2016. 18 с.