Сучасний стан та перспективи розвитку наукового пізнання інтелектуальної власності як ціннісно-правового феномену
Анотація
Наукове пізнання будь-якого феномену еконо-міко-правової дійсності неможливе без проведення ґрунтовного аналізу існуючого стану доктринального пізнання та визначення перспектив його розвитку. Це стосується і предмету нашого наукового дослідження, уявлення і ідеї щодо якого мають історично зумовлений характер та відзначаються конкретним станом своєї наукової розробки на цей час. Інтелектуальна власність як особливий соціокультурний ціннісний феномен має надзвичайно велику історичну «спадщину» у вигляді різноманітних наукових уявлень періоду Античності, численних наукових праць Середньовіччя і доби Нового часу, новаторських концепцій і теорій, висунутих сучасними правознавцями, економістами та філософами. Історизм вивчення інтелектуальної власності загалом та її ціннісно-правових аспектів зокрема зумовлюється передусім такою невіддільною властивістю інтелектуальної власності, як її спроможність акумулювати в собі специфіку суспільно-правової дійсності.
У роботі автором відзначено доцільність посилення пізнавальної основи ціннісно-правових аспектів інтелектуальної власності в сучасних умовах трансформації суспільства, держави та права. На підставі аналізу наукових праць вітчизняних та зарубіжних вчених автором визначено особливості та узагальнено стан наукового дослідження інтелектуальної власності як ціннісно-правового феномену. Відзначено, що сучасний стан дослідження інтелектуальної власності як ціннісно-правового феномену можна охарактеризувати як такий, що представлений широким колом наукових досліджень як вітчизняних, так і зарубіжних вчених. Однак наголошено на високому рівні хаотичності та непослідовності наукових досліджень інтелектуальної власності, як тих, що були проведені в минулому, так і тих, що відбуваються сьогодні.
У підсумку автором встановлено та обґрунтовано перспективні напрями наукового дослідження ціннісно-правових аспектів інтелектуальної власності.
Посилання
2. Довгань Г.В. Становлення та розвиток законодавства України про інтелектуальну власність (історико-правовий аспект) : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01. Л., 2009. 216 с.
3. Усов Г.В. Конституционно-правовая защита интеллектуальной собственности в России и зарубежных странах : сравнительно-правовое исследование : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.02. Москва, 2015. 188 с.
4. Верхолётов М.А. Интеллектуальная собственность как теоретико-правовая категория : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01. Москва, 2005. 167 с.
5. Маркова О.В. Система правовой защиты интеллектуальной собственности : теоретико-институциональное исследование : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01. Москва, 2012. 169 с.
6. Якубівський І.Є. Набуття та захист майнових прав інтелектуальної власності в Україні : монографія. Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2018. 522 с.
7. Дроб'язко В.С., Дроб'язко Р.В. Право інтелектуальної власності. Київ : Юрінком Інтер, 2004. 260 с.
8. Орлова В.В. Теория и практика индивидуализации в сфере интеллектуальной собственности : дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.03 Москва, 2005. 377 с.