Роль невербальної комунікації у професійній діяльності адвоката

Ключові слова: невербальні засоби, комунікація, адвокат, жестикуляція, міміка, зоровий контакт, судове засідання, захисна промова

Анотація

У статті розкрито теоретичні підходи до особливостей становлення невербальної комунікації у професійній діяльності адвоката. Проаналізувавши педагогічні та юридичні наукові праці, ми уточнили дефініцію поняття «невербальна комунікація адвоката» не тільки як уміння інтерпретувати жести та міміку партнера адвокатом і контролювати свою поведінку, а і як психічну сутність поняття особистої території людини, її зони; національні особливості поведінки партнерів, їхнє взаємне розташування під час бесіди; вміння дешифрувати значення використанням допоміжних предметів. Зокрема з'ясували, що важливими складниками комунікації адвоката є жести, за якими можна судити про психологічний стан співрозмовника. Констатовано, що інколи жестикуляція діє на підсвідомому рівні, що й допомагає адвокату під час ведення допиту. Проаналізувавши наукову педагогічну, філологічну, юридичну літературу, ми можемо констатувати, що жести умовно поділяються на такі групи: автоматичні, презентаційні та інтонаційні. У процесі дослідження нами з'ясовано, що використовувати автоматичні та презентаційні жести адвокату під час виступу потрібно обережно, адже вони можуть відвертати увагу присутніх від основної думки. У статті виокремлено невербальні засоби комунікації, зокрема мімічні, за якими можна відстежити поведінку адвоката під час виступу в судовому засіданні, а саме: протест, здивування, стурбованість, страх, гнів тощо. На нашу думку, вдалий виступ адвоката під час судового засідання залежить не тільки від високого рівня вербальної комунікації, але й від умінь правильно застосовувати невербальну. Зокрема, зазначено рекомендації для адвокатів, як правильно слухати співрозмовника, а саме: варто бути завжди уважними, прислухатися до співрозмовника, дивитися на співрозмовника, зберігати візуальний контакт, дотримуватися зручної дистанції спілкування.

Посилання

1. Андрєєва Г.М. Соціальна психологія. Миколаїв : Аспект Пресс, 2010. 364 с.
2. Бацевич Ф.С. Вступ до лінгвістичної генології. Київ : Академія, 2006. 247 с.
3. Бодальов А.А. Формування культури професійно-правового спілкування в майбутніх юристів у процесі фахової підготовки : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04. Київ, 2017. 239 с.
4. Волкова Н.П. Професійно-педагогічна комунікація: теорія та методологія : посібник. Дніпропетровськ : РВВ ДНУ, 2006. 88 с.
5. Еркенова А.М., Кемельбекова Г.А. Невербальные средства коммуникации. Юный ученый. 2017. № 2 (11). С. 12-15.
6. Кони А.Ф. Избранные произведения. Москва : Юридическая литература, 1980. 496 с.
7. Невербальна комунікація та її види. URL: https://studopedia.com.ua/1_15340_neverbalna-komunikatsiya-ta-ii-vidi.html.
8. Пиз А. Язык жестов: как читать мысли других людей по их жестам. Москва : Ай-Кью, 1995. 257 с.
9. Сковронська І.Ю. Застосування невербальної комунікації в судовому виступі адвоката. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції 2020. № 1. С. 6-9.
10. Фалькова Е.Г. Межкультурная коммуникация в основных понятиях и определениях : методическое пособие. Санкт-Петербург : Ф-т филологии и искусств
СПбГУ, 2007. 77 с.
11. 18 секретів адвокатів у кримінальних справах. URL: https://racurs.ua/2246-18-sekretiv-advokativ-u-kryminalnyh-spravah.html.
Опубліковано
2021-02-23