Криміналістичний аналіз шахрайства у сфері банківських електронних платежів

Ключові слова: шахрайство, фішинг, вішинг, сніфферінг, кардінг

Анотація

У цій статті виконано криміналістичний аналіз шахрайства в сфері банківських електронних платежів. З настанням пандемії COVID-19 людство фактично замінило реальне життя на Інтернет: всі покупки здійснюються в інтернет-магазинах, доставки їжі стали більш актуальними, ніж похід у ресторан, навіть усі освітні процеси у нашій країні, а також у світі, здійснюються за допомогою онлайн-конференцій у різноманітних додатках, таких як Zoom, Skype, Viber тощо. У зв'язку з цим значно збільшилися масштаби шахрайства у сфері банківських електронних платежів, яке в більшості випадків кваліфікується за ч. 3 ст. 190 Кримінального кодексу України. Моніторинг останніх досліджень і публікацій багатьох відомих вчених в сфері електронного шахрайства показав, що з кожним днем способи, техніка, обізнаність шахраїв прогресують, і вкрай важливо володіти актуальною інформацію про способи вчинення досліджуваного правопорушення для викриття такого виду шахрайства. Таким чином, у статті було виділено такі основні види шахрайства у сфері банківських електронних платежів: фішинг, сніфферінг, вішинг, кардінг. Фішинг - один з видів інтернет-шахрайства, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів за допомогою проведення масових розсилок від імені популярних компаній або організацій, які містять посилання на помилкові сайти, що практично не відрізняються від сайтів справжніх компаній. Сніфферінг - це спосіб шахрайства, що виражається в перехопленні даних з використанням шахрайської Wi-Fi-мережі та спеціальних сніффер-програм. Вішинг - вид телефонного шахрайства, в якому зловмисники вводять в оману людей, виманюючи персональні дані та дані кредитних карток і рахунків, представившись переважно співробітником банківської установи. Кардінг - вид шахрайства, за якого операції відбуваються з використанням реквізитів картки, які зазвичай викрадають з серверів інтернет-магазинів, платіжних та розрахункових систем і з ПК користувачів за допомогою шкідливих програм. У статті наведено декілька прикладів викриття шахрайства у сфері банківських електронних платежів із досвіду українських правоохоронних органів, а також зарубіжних країн.

Посилання

1. Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 № 4651-VI. Офіційний сайт ВР України. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 (дата звернення 15.12.2020).
2. Фінагеєв В.О. Способи вчинення злочинів, пов'язаних із використанням засобів доступу до банківських рахунків. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2016. № 1. С. 63-82. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvk-nuvs_2016_1_7 (дата звернення 15.12.2020).
3. Методичні рекомендації щодо управління операційним ризиком (у тому числі кіберризиком та безперервністю діяльності) та забезпечення зберігання інформації про клієнтів об'єктами платіжної інфраструктури. URL: https://bank.gov.ua/ua/news/all/metodichni-rekomendatsiyi-schodo-upravlinnya-operatsiynim-rizikom-u-tomu-chisli-kiberrizikom-ta-bezperervnistyu-diyalnosti-ta-zabezpechennya-zberigannya-informatsiyi-pro-kliyentiv-obyektami-platijnoyi-infrastrukturi (дата звернення 15.12.2020).
4. Сазонов М.М. Виды мошенничеств с банковскими картами и совершенствование мер виктимо-логического предупреждения. Виктимология: 2018. № 2 (16). 60 c.
5. Сухова А.Р. О способах незаконного получения средств с банковских карт. Наука, техника и образование. 2016. С. 85-86.
6. Изотов Д.С., Быкова Н.Н. Виды мошенничества с банковскими картами. Вестник НГИЭИ. 2015. № 3 (46). С. 49-53.
7. Бахтеев Д.В. О некоторых современных способах совершения мошенничества в отношении имущества физических лиц. Российское право: Образование. Практика. Наука. 2016. № 3. С. 24-26.
8. Ягупова Е.А., Палий М.В. Мошенничество с банковскими картами и методы их противодействия в России. Символ науки. 2017. № 1. С. 85-88.
9. Табак И.С. Мошенничество с банковскими картами. Современные инновации. 2018. № 4 (26). № 1 (19). С. 37-40.
10. Октябрева М.С. Кардинг в Российской практике. Экономика и управление: анализ тенденций и перспектив развития. 2014. № 15. С. 99-103.
Опубліковано
2021-02-23