ПРИПИНЕННЯ ШЛЮБУ ШЛЯХОМ РОЗІРВАННЯ В СІМЕЙНОМУ ПРАВІ УКРАЇНИ
Анотація
Грицишина Л. В. Припинення шлюбу шляхом розірвання в сімейному праві України. - Стаття.
Статтю присвячено питанням припинення шлюбу шляхом розірвання в сімейному праві України. Наголошено, що принципом правового регулювання розірвання шлюбу повинна бути нейтральність закону щодо юридичних доказових причин розлучення: право не має впливати на рішення подружжя про розірвання шлюбу (ні сприяти розлученню, ні перешкоджати йому), оскільки розлучення - справа в найвищому рівні приватна. Аналіз судових рішень, винесених у справах за позовами про розірвання шлюбу, доводить їх типовість та поширення таких «шаблонних» формулювань, як «шлюбні відносини між сторонами фактично припинилися через різні погляди на життя» або «судом установлено, що наразі подружні відносини між сторонами припинені, подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить їхнім інтересам, сторони не бажають зберегти шлюб, позивач на розірванні шлюбу наполягає, відповідач проти розірвання шлюбу не заперечує». Підкреслено, що це дозволяє порушувати питання щодо того, чи взагалі необхідно зазначати причини, які підштовхнули сторін до подання звернення про припинення шлюбу (хоча процесуальне законодавство вимагає у разі спору про право наводити докази, на які посилається сторона).
Зазначено, що розповсюдженою формальною причиною розірвання шлюбу є посилання колишнього подружжя на факти «подружньої зради», що охоплене правовою категорією «негідна поведінка у шлюбі». На жаль, визначення негідної поведінки не міститься у сучасному законодавстві. Критерії негідності поведінки подружжя сьогодні оцінює суд із позицій моральності, але факти, які доводять непривабливість учинків когось із подружжя в шлюбі, має доводити в суді сторона подружжя-позивач.
Пропонуємо тлумачити «негідну поведінку» через факти ігнорування сімейних обов’язків; перебування працездатної особи на утриманні без достатніх на те причин; зловживання спиртними напоями або наркотичними засобами; насильницькі дії (примушування, побиття), особливо щодо дітей; навмисні дії одного з подружжя, що перешкоджають іншому здійснювати своє право на духовний та фізичний розвиток, на здобуття освіти, вияв своїх здібностей, на створення умов для праці та відпочинку.
З огляду на наше дослідження, наголосимо, що з’ясування причин розірвання шлюбу може мати місце у суді в обов’язковому порядку під час поширення
на шлюбний договір можливостей регулювання окремих особистих немайнових прав поряд із майновими.
Посилання
2. Ватрас В.А. Особливості суб’єктного складу по-дружніх і прирівняних до них правовідносин. Універ-ситетські записки, 2009. №1(29). С. 65-70.
3. Дутко А.О. Розірвання шлюбу за законодавством України. Вісник Національного університету «Львів-ська політехніка», 2014. № 5. С. 51-55.
4. Сафончик О.І. Поняття припинення шлюбу та його відмінність від визнання шлюбу недійсним за за-конодавством України. Вісник Чернівецького факуль-тету Національного університету «Одеська юридич¬на академія». 2017. № 3. С. 51-60.
5. Сафончик О.І. Особливості припинення шлюб-но-сімейних правовідносин за законодавством Украї¬ни. Часопис цивілістики. 2015. Вип. 18. С. 114-118.
6. Глиняна К.М. Правове регулювання розлучення за сімейним законодавством України : автореф. дис. ... к.ю.н. за спец. 12.00.03. Одеська національна юридич¬на академія, Одеса, 2006. 21 с.
7. Бикова О.Ю. Укладення та розірвання шлюбу за законодавством України : автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.03; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького. Київ, 2005. 20 с.
8. Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 р. № 2341-Ш. Верховна Рада України. Законодавство
Випуск 6(35), 2020
37
України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ 2341-14.
9. Про згоду на вступ до шлюбу, шлюбний вік і реєстра¬ції шлюбу : Конвенція ООН 9 грудня 1964 року. Верховна Рада України. База «Законодавство України». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_242#Text.