МИТНИЙ СПІР ЯК ВИД ПРАВОВОГО СПОР
Анотація
Статтю присвячено визначенню правової природи, сутності та структури митного спору.
Установлено, що етимологічно категорія «спір» пов’язується з існуванням певних суперечностей, зіткненням протилежно направлених інтересів, змагань задля доведення своєї позиції. Зазначено, що поняття «спір» можна розглядати із соціологічного, економічного, логічного, філософського та правового поглядів.
Зауважено, що сутністю правового спору є конфлікт про права та обов’язки або інтереси, що охороняються законом. Наголошено, що у юридичній літературі виділяють правові спори у сфері публічного та приватного права (залежно від поділу системи права на приватне та публічне право).
Зважаючи на те, що за своїм змістом митні правовідносини засновані на принципах владності і підпорядкування, їм властивий публічно-правовий характер і вони є різновидом публічних відносин, констатовано, що митний спір є видом публічно-правового спору.
Визначено, що елементами структури митного спору є суб’єкти, предмет та підстави. Предметом митного спору є суб’єктивні права учасників митних відносин. Підставами митного спору є сукупність юридичних фактів, що свідчать про переконання однієї зі сторін про порушення її прав та існування обґрунтованих вимог щодо їх захисту. Такими підставами є: порушення законодавства України з питань митної справи одним із суб’єктів митних правовідносин; звернення зацікавленої сторони до митного або судового органу; прийняття митним або судовим органом звернення до розгляду. Специфікою суб’єктного складу митного спору є наявність у ньому, з одного боку, фізичної чи юридичної особи, яка переміщує предмети через митний кордон України і якій дійсно або ймовірно належать спірні права, а з іншого - суб’єкт владних повноважень, митний орган, який безпосередньо здійснює митну справу.
Запропоновано під митним спором розуміти публічно-правовий спір, що виникає між учасниками митних відносин у зв’язку з порушенням, застосуванням чи тлумаченням норм законодавства України з питань митної справи.
Зроблено висновок, що митний спір виникає з митних відносин та характеризується спеціальним правовим регулюванням, а також особливим порядком розгляду і вирішення спорів у сфері митних відносин.
Посилання
Вєннікова В.В. Загальна характеристика поняття правового спору та його особливості у праві соціального забезпечення. Правова доктрина основа формування правової системи держави: матеріали Міжнар. наук. практ. конф., присвяч. 20-річчю НАПрН України та обговоренню п’ятитом. моногр. «Правова доктрина України» (Харків, 20-21 листоп. 2013 р.). Харків, 2013. С. 763-766.
Бучинський О.Й. Застосування практики Європейського суду з прав людини під час вирішення податкових спорів : дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.07. Дніпро, 2019. 192 с.
Божко Ю.В. Правові аспекти розгляду податкових спорів в адміністративному судочинстві України : дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.07. Запоріжжя, 2014. 214 с.
Чечина Н.А. Норма права и судебное решение. Ленинград : Изд-во ЛГУ, 1961. 78 с.
Лупарев Е.Б. Понятие и признаки административно-правового спора. Журнал российского права. № 2. С. 44-51.
Ківалов С.В. Виборчий спір як різновид публічно-правового спору. Наукові праці Національного університету «Одеська юридична академія». 2011. Т. 10. С. 7-19.
Бачеріков О.В. Адміністративне судочинство у справах, пов’язаних із виборчим процесом : автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.07. О., 2011. 21 с.
Сигаева Т.А. Подходы к определению сущности правового спора. Евразийский юридический журнал. № 1 (20). С. 19-22.
Толстолуцька М.М. Митний спір як предмет адміністративного судочинства. Вісник Академії праці, соціальних відносин і туризму. № 2. С. 19-26.
Ківалов С.В. Виборчий спір як різновид публічно-правового спору. Наукові праці Національного університету «Одеська юридична академія». Т. 10. С. 7-19.
Сьоміна В.А. Адміністративно-правовий спір: сутність та зміст. Право і управління. № 1. С.440-451.
Кодекс адміністративного судочинства України : Закон України від 6 липня 2005 року № 2747-IV. URL: https://zakon.rada.gov.Ua/laws/show/2747-15# Text (дата звернення 18.12.2020).
Хлібороб Н.Є. Публічно-правовий спір як предмет юрисдикційної діяльності адміністративного суду : автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.07. Львів, 2012. 22 с.
Оніщик Ю.В. Митні правовідносини: поняття, ознаки, види. Науковий вісник Національного університету державної податкової служби України (економіка, право). № 1 (56). С. 142-147.
Оніщик Ю.В. Правове регулювання митних відносин в Україні та в країнах Європейського Союзу: фінансово-правовий аспект : автореф. дис. ... докт. юрид. наук : 12.00.07. Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ, 2014. 44 с.
Оніщик Ю.В., Толстолуцька М.М. Правова ідентифікація дефініції «митний спір». Правові новели. № 9. С. 114-119.
Митний кодекс України : Закон України від 13 березня 2012 року № 4495-VI. URL: https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/4495-17#Text (дата звернення 18.12.2020).