ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РЕАЛІЗАЦІЇ ЕЛЕКТРОННОГО УРЯДУВАННЯ В ДІЯЛЬНОСТІ ЦЕНТРАЛЬНИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ

  • Д. В. Бараненко
Ключові слова: адміністративно-правові аспекти, виконавча влада, електронне урядування, інформаційно-комунікаційні технології повноваження, публічне управління, сервісна держава, центральний орган виконавчої влади

Анотація

У статті досліджено теоретичні та практичні аспек­ти реалізації електронного урядування в діяльності центральних органів виконавчої влади. Наголошено, що електронне урядування в Україні стало невід’єм­ною частиною політико-адміністративного дискурсу, за допомогою якої центральні органи виконавчої влади демонструють свою відповідність вимогам часу, відкри­тість та поступ на шляху до демократизації, створюю­чи окремі підрозділи, які безпосередньо відповідають за цей напрям діяльності, ухвалюють відповідні нор­мативно-правові акти. Вказано, що з’ясування сутнос­ті електронного урядування дозволяє визначити його як систему інформаційної взаємодії органів публічної влади із суспільством шляхом поєднання внутріш­ньої (урядової) та зовнішньої (суспільної) інфраструк­тур через владні Інтернет-представництва, що значно збільшує рівень доступності публічних послуг та суттє­во скорочує строки їх надання. Доведено, що електро­нне урядування має кілька аспектів, які відображають його теоретико-методологічні, організаційні, інсти- туційні, нормативно-правові, технологічні та інші основи. А комплексне вивчення цих аспектів є обов’яз­ковою передумовою отримання цілісного системного уявлення про нього та опанування відповідних знань і навичок фахівця організаційних систем електро­нного урядування будь-якого рівня. Підкреслено, що впровадження е-урядування є складним процесом, що потребує значних матеріальних, інтелектуальних і фі­нансових ресурсів та вирішення комплексу правових, організаційних і технологічних проблем.

Установлено, що електронне урядування є систе­мою взаємодії центральних органів виконавчої вла­ди з окремим громадянином та суспільством у цілому через інформаційно-комунікаційні технології. Дове­дено, що модернізація діяльності центральних орга­нів виконавчої влади втілюється у розробленні і реа­лізації концепції електронного врядування в Україні, покликаної забезпечити: легкість доступу до інформа­ції про діяльність, структуру, статус, режим роботи, місцезнаходження, результати діяльності централь­них органів виконавчої влади; спрощення процедури та можливість електронного звернення до центральних органів виконавчої влади з метою ухвалення рішень, надання адміністративних послуг їх замовникам.

Біографія автора

Д. В. Бараненко

кандидат юридичних наук

Посилання

1. Семенченко А.І., Власенко Р.В. Теоретико-мето- дологічні основи організаційно-правових механізмів навчання публічних службовців електронному уряду¬ванню. Аспекти публічного управління. 2015. № 1-2. С.88-95.
2. Мазур О.Г. Сучасні тенденції упровадження електронного урядування в публічному управлінні: зарубіжний досвід. Аспекти публічного управління. 2019. Т. 7, № 12. С. 147-156.
3. Сопілко І.М., Сай Р.Є. Електронне урядування, як елемент електронної демократії в Україні. Юри¬дичний вісник. Повітряне і космічне право. 2020. № 2. С. 102-107.
4. Загуменник В.І., Проценко В.В. Державне управ¬ління та виконавча влада в Україні : навч. посіб.; за заг. ред. акад. Нац. акад. прав. наук України О.Д. Крупча- на. Бендери : Поліграфіст. Київ, 2015. 295 с.
5. Особливості публічного управління та адміні¬стрування : навч. посіб. / Бакуменко В.Д., Бондар І.С., Горник В.Г. та ін. Київ : Ліра-К, 2016. 256 с.
6. Газізов М.М. Електронне урядування як один із провідних напрямів сучасної державної політики. Дер-жава і право. Серія : Політичні науки. 2018. Вип. 80. С. 113-125.
7. Гайдученко С.О. Управлінські рішення в умовах публічного менеджменту та електронного урядування: лідерський аспект. Університетські наукові записки. 2019. № 4. С. 6-17.
8. Жиляєв І.Б., Семенченко А.І. Етапи розвитку електронного урядування: сутність та термінологія. Теорія та практика державного управління. 2019. Вип. 1. С. 17-28.
9. Міхровська М.С. Адміністративно-правове забез¬печення організації та діяльності органів виконавчої влади в Україні : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07. Київ. 2015. 210 с.
10. Про Національну програму інформатиза¬ції : Закон України від 4 лютого 1998 р. № 74/98-ВР. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
11. Про Концепцію Національної програми ін¬форматизації : Закон України від 4 лютого 1998 р. № 75/98-ВР. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
12. Про утворення Національного агент¬ства з питань інформатизації : Указ Президента України від 13 березня 1995 р. № 206/95. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
1. Про затвердження Концепції формуван¬ня системи національних електронних інформа¬ційних ресурсів : розпорядження Кабінету Міні¬стрів України від 5 травня 2003 р. № 259-р. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
2. Про Основні засади розвитку інформацій¬ного суспільства в Україні на 2007-2015 роки : За¬кон України від 9 січня 2007 р. № 537-V. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
3. Про затвердження плану заходів з виконан¬ня завдань, передбачених Законом України «Про Ос¬новні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки» : розпорядження Кабіне¬ту Міністрів України від 15 серпня 2007 р. № 653-р. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
4. Про затвердження плану заходів щодо ре¬алізації Концепції створення та функціонуван¬ня автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» : розпорядження Кабінету Мі¬ністрів України від 17 жовтня 2013 р. № 809-р. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
5. Про затвердження плану заходів щодо ре¬алізації Концепції створення та функціонуван¬ня автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» : розпорядження Кабінету Мі¬ністрів України від 17 жовтня 2013 р. № 809-р. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
6. Про затвердження плану пріоритетних дій Уряду на 2016 рік : розпорядження Кабінету Міні¬стрів України від 27 травня 2016 р. № 418-р. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
Опубліковано
2021-05-07