ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РЕАЛІЗАЦІЇ ЕЛЕКТРОННОГО УРЯДУВАННЯ В ДІЯЛЬНОСТІ ЦЕНТРАЛЬНИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ
Анотація
У статті досліджено теоретичні та практичні аспекти реалізації електронного урядування в діяльності центральних органів виконавчої влади. Наголошено, що електронне урядування в Україні стало невід’ємною частиною політико-адміністративного дискурсу, за допомогою якої центральні органи виконавчої влади демонструють свою відповідність вимогам часу, відкритість та поступ на шляху до демократизації, створюючи окремі підрозділи, які безпосередньо відповідають за цей напрям діяльності, ухвалюють відповідні нормативно-правові акти. Вказано, що з’ясування сутності електронного урядування дозволяє визначити його як систему інформаційної взаємодії органів публічної влади із суспільством шляхом поєднання внутрішньої (урядової) та зовнішньої (суспільної) інфраструктур через владні Інтернет-представництва, що значно збільшує рівень доступності публічних послуг та суттєво скорочує строки їх надання. Доведено, що електронне урядування має кілька аспектів, які відображають його теоретико-методологічні, організаційні, інсти- туційні, нормативно-правові, технологічні та інші основи. А комплексне вивчення цих аспектів є обов’язковою передумовою отримання цілісного системного уявлення про нього та опанування відповідних знань і навичок фахівця організаційних систем електронного урядування будь-якого рівня. Підкреслено, що впровадження е-урядування є складним процесом, що потребує значних матеріальних, інтелектуальних і фінансових ресурсів та вирішення комплексу правових, організаційних і технологічних проблем.
Установлено, що електронне урядування є системою взаємодії центральних органів виконавчої влади з окремим громадянином та суспільством у цілому через інформаційно-комунікаційні технології. Доведено, що модернізація діяльності центральних органів виконавчої влади втілюється у розробленні і реалізації концепції електронного врядування в Україні, покликаної забезпечити: легкість доступу до інформації про діяльність, структуру, статус, режим роботи, місцезнаходження, результати діяльності центральних органів виконавчої влади; спрощення процедури та можливість електронного звернення до центральних органів виконавчої влади з метою ухвалення рішень, надання адміністративних послуг їх замовникам.
Посилання
2. Мазур О.Г. Сучасні тенденції упровадження електронного урядування в публічному управлінні: зарубіжний досвід. Аспекти публічного управління. 2019. Т. 7, № 12. С. 147-156.
3. Сопілко І.М., Сай Р.Є. Електронне урядування, як елемент електронної демократії в Україні. Юри¬дичний вісник. Повітряне і космічне право. 2020. № 2. С. 102-107.
4. Загуменник В.І., Проценко В.В. Державне управ¬ління та виконавча влада в Україні : навч. посіб.; за заг. ред. акад. Нац. акад. прав. наук України О.Д. Крупча- на. Бендери : Поліграфіст. Київ, 2015. 295 с.
5. Особливості публічного управління та адміні¬стрування : навч. посіб. / Бакуменко В.Д., Бондар І.С., Горник В.Г. та ін. Київ : Ліра-К, 2016. 256 с.
6. Газізов М.М. Електронне урядування як один із провідних напрямів сучасної державної політики. Дер-жава і право. Серія : Політичні науки. 2018. Вип. 80. С. 113-125.
7. Гайдученко С.О. Управлінські рішення в умовах публічного менеджменту та електронного урядування: лідерський аспект. Університетські наукові записки. 2019. № 4. С. 6-17.
8. Жиляєв І.Б., Семенченко А.І. Етапи розвитку електронного урядування: сутність та термінологія. Теорія та практика державного управління. 2019. Вип. 1. С. 17-28.
9. Міхровська М.С. Адміністративно-правове забез¬печення організації та діяльності органів виконавчої влади в Україні : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07. Київ. 2015. 210 с.
10. Про Національну програму інформатиза¬ції : Закон України від 4 лютого 1998 р. № 74/98-ВР. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
11. Про Концепцію Національної програми ін¬форматизації : Закон України від 4 лютого 1998 р. № 75/98-ВР. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
12. Про утворення Національного агент¬ства з питань інформатизації : Указ Президента України від 13 березня 1995 р. № 206/95. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
1. Про затвердження Концепції формуван¬ня системи національних електронних інформа¬ційних ресурсів : розпорядження Кабінету Міні¬стрів України від 5 травня 2003 р. № 259-р. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
2. Про Основні засади розвитку інформацій¬ного суспільства в Україні на 2007-2015 роки : За¬кон України від 9 січня 2007 р. № 537-V. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
3. Про затвердження плану заходів з виконан¬ня завдань, передбачених Законом України «Про Ос¬новні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки» : розпорядження Кабіне¬ту Міністрів України від 15 серпня 2007 р. № 653-р. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
4. Про затвердження плану заходів щодо ре¬алізації Концепції створення та функціонуван¬ня автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» : розпорядження Кабінету Мі¬ністрів України від 17 жовтня 2013 р. № 809-р. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
5. Про затвердження плану заходів щодо ре¬алізації Концепції створення та функціонуван¬ня автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» : розпорядження Кабінету Мі¬ністрів України від 17 жовтня 2013 р. № 809-р. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.
6. Про затвердження плану пріоритетних дій Уряду на 2016 рік : розпорядження Кабінету Міні¬стрів України від 27 травня 2016 р. № 418-р. URL: http://www.zakon.rada.gov.ua.