АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНТЕРЕСІВ УКРАЇНИ ТА ФОРМИ РЕАЛІЗАЦІЇ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИХ НОРМ: ҐЕНЕЗА ТА СУЧАСНІСТЬ
Анотація
Лавренюк Ю. Ф. Адміністративно-правове забезпечення економічних інтересів України та форми реалізації адміністративно-правових норм: ґенеза та сучасність. - Стаття.
Статтю присвячено наданню характеристики значення форм реалізації адміністративно-правових норм у здійсненні адміністративно-правового забезпечення економічних інтересів України, формулюванню на цій основі напрямів удосконалення актуального адміністративного законодавства з урахуванням розвитку наведеного адміністративно-правового забезпечення в діалектичному розрізі, оскільки досвід його здійснення дозволяє уточнити отримувані наукові результати.
Опрацьовано дотичні дослідження останніх років, присвячені: формуванню дефініції реалізації норм адміністративного права, форм реалізації окремих видів норм адміністративного права; актам реалізації адміністративно-правових норм у конкретних сферах адміністративно-правового регулювання. Звернено увагу на комплексні дослідження в окремих сферах адміністративно-правового забезпечення державних інтересів, яких окреслена проблематика торкається побічно: протидія тіньовій економіці, забезпечення митної безпеки. Втім, окреслені дослідження варто охарактеризовано як такі, що можуть бути використані як підґрунтя для подальшого дослідження окресленої проблематики, але не вирішують її.
На основі історичного дослідження адміністративно-правового регулювання економіки в контексті забезпечення економічних інтересів держави виділено такі його періоди: 1) період Російської Імперії (до
1917 року); 2) період Радянського Союзу (до 1991 року); 3) період незалежної України (до 2017 року); 4) сучасний період. У перший період спостерігаються тенденції до трансформації монархічного режиму у відповідності до викликів ринкової економіки, що набирала обертів. Другий період характеризувався жорстким централізованим характером державного регулювання економіки. У третьому періоді відбувається активний розвиток децентралізованих засад державного регулювання в економіці на основі збалансованого поєднання правових та економічних методів управління. Визначено, що сучасний період характеризується розвитком людиноцентричних засад в адміністративно-правовому регулюванні, в тому числі й у сфері економіки. На основі цього обґрунтовано, що керівним державним інтересом у сфері економіки постає забезпечення прав і свобод людини в цій сфері.
Визначено, що в сучасній реалізації норм адміністративного права в контексті забезпечення економічних інтересів України зростає значення форм реалізації, не пов’язаних із правозастосуванням: виконання, використання, дотримання. Вказане пояснюється розвитком значення економічних методів управління в публічному адмініструванні економіки, а також обов’язком суб’єктів економічних відносин діяти в межах правового поля. Вихідним сучасним пріоритетом у забезпеченні економічних інтересів України визначено забезпечення прав та свобод людини як визначальної соціальної цінності. На основі дослідження історичного досвіду розвитку адміністративно-правового управління економікою вказаний пріоритет охарактеризовано як єдино можливий, а інші цілі та завдання мають вважатись проміжними та підпорядковуватись йому. Обґрунтовано, що така організація цілей має тільки розвиватись надалі в контексті адміністративно-правового забезпечення економічних інтересів України.
Посилання
2. Чорна В. Форми реалізації обмежувальних норм адміністративного права. Підприємництво, господар-ство і право. 2018. № 8. С. 123-127.
3. Бевз С.І. Акти реалізації адміністративно-пра-вових норм у механізмі адміністративно-правового ре-гулювання державного управління господарською ді-яльністю. Адміністративне та митне право. Правова позиція. 2019. № 2 (23). С. 35-42.
4. Тильчик О.В. Адміністративно-правове забезпе-чення протидії тінізації економіки: теорія і практика : автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.07 ; Ун-т держ. фіскальн. служби України. Ірпінь, 2018. 33 с.
114
Прикарпатський юридичний вісник
5. Попівняк О.І. Адміністративно-правові засади забезпечення митної безпеки правоохоронними та мит-ними органами : дис. ... д-ра філософії : 081 «Право» ; УДФСУ, Запорізький національний університет. Запо-ріжжя, 2020. 225 с.
6. Адміністративне право України. Повний курс : підручник / В. Галунько та ін. Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2018. 446 с.
7. Коломоєць Т.О., Колпаков В.К. Сучасна парадиг¬ма адміністративного права: ґенеза і поняття. Право України. 2017. № 5. С. 71-79.
8. Рябченко О.П. Держава і економіка: адміністра-тивно-правові аспекти взаємовідносин : монографія ; за заг. ред. О.М. Бандурки. Харків : Вид-во Ун-ту внутр. справ, 1999. 304 с.
9. Малиновський В.Я. Державне управління : навч. посіб. Київ : Атіка, 2003. 576 с.
10. Про затвердження форми Акта про проведен¬ня огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу : наказ Міністерства фінан¬сів України від 30.05.2012 р. № 636. Офіційний вісник України від 16.07.2012. № 51. С. 227. Ст. 2049. Код акта 62372/2012.
11. Про затвердження Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю : наказ Міністерства фінансів Укра¬їни від 21.05.2015 р. № 684. Офіційний вісник України 11.09.2015. № 70. С. 60. Ст. 2323. Код акта 78370/2015.
12. Правове забезпечення захисту економічних ін-тересів держави. Теоретико-прикладне дослідження : монографія / за ред. О.П. Рябченко. Суми : видавни-чо-виробниче підприємство «Мрія», 2020. 352 с.
13. Миколенко О.І. Теорія адміністративного процедурного права : моногр. Харків : Бурун Книга, 2010. 336 с.