АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНТЕРЕСІВ УКРАЇНИ ТА ФОРМИ РЕАЛІЗАЦІЇ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИХ НОРМ: ҐЕНЕЗА ТА СУЧАСНІСТЬ

  • Ю. Ф. Ларенюк Національний університет «Одеська юридична академія»
Ключові слова: адміністративно-правове забезпечення, економічний інтерес, державний інтерес, адміністративно-правова норма, реалізація адміністративно-правової норми, форми реалізації адміністративно-правової норми

Анотація

Лавренюк Ю. Ф. Адміністративно-правове забез­печення економічних інтересів України та форми ре­алізації адміністративно-правових норм: ґенеза та су­часність. - Стаття.

Статтю присвячено наданню характеристики зна­чення форм реалізації адміністративно-правових норм у здійсненні адміністративно-правового забезпечен­ня економічних інтересів України, формулюванню на цій основі напрямів удосконалення актуального ад­міністративного законодавства з урахуванням розвит­ку наведеного адміністративно-правового забезпечення в діалектичному розрізі, оскільки досвід його здійснен­ня дозволяє уточнити отримувані наукові результати.

Опрацьовано дотичні дослідження останніх років, присвячені: формуванню дефініції реалізації норм ад­міністративного права, форм реалізації окремих видів норм адміністративного права; актам реалізації адмі­ністративно-правових норм у конкретних сферах ад­міністративно-правового регулювання. Звернено увагу на комплексні дослідження в окремих сферах адміні­стративно-правового забезпечення державних інтере­сів, яких окреслена проблематика торкається побіч­но: протидія тіньовій економіці, забезпечення митної безпеки. Втім, окреслені дослідження варто охаракте­ризовано як такі, що можуть бути використані як під­ґрунтя для подальшого дослідження окресленої про­блематики, але не вирішують її.

На основі історичного дослідження адміністра­тивно-правового регулювання економіки в контексті забезпечення економічних інтересів держави виділе­но такі його періоди: 1) період Російської Імперії (до

1917 року); 2) період Радянського Союзу (до 1991 року); 3) період незалежної України (до 2017 року); 4) сучас­ний період. У перший період спостерігаються тенден­ції до трансформації монархічного режиму у відповід­ності до викликів ринкової економіки, що набирала обертів. Другий період характеризувався жорстким централізованим характером державного регулювання економіки. У третьому періоді відбувається активний розвиток децентралізованих засад державного регулю­вання в економіці на основі збалансованого поєднання правових та економічних методів управління. Визна­чено, що сучасний період характеризується розвитком людиноцентричних засад в адміністративно-правовому регулюванні, в тому числі й у сфері економіки. На ос­нові цього обґрунтовано, що керівним державним ін­тересом у сфері економіки постає забезпечення прав і свобод людини в цій сфері.

Визначено, що в сучасній реалізації норм адміні­стративного права в контексті забезпечення економіч­них інтересів України зростає значення форм реаліза­ції, не пов’язаних із правозастосуванням: виконання, використання, дотримання. Вказане пояснюється розвитком значення економічних методів управлін­ня в публічному адмініструванні економіки, а також обов’язком суб’єктів економічних відносин діяти в ме­жах правового поля. Вихідним сучасним пріоритетом у забезпеченні економічних інтересів України визначе­но забезпечення прав та свобод людини як визначальної соціальної цінності. На основі дослідження історично­го досвіду розвитку адміністративно-правового управ­ління економікою вказаний пріоритет охарактеризова­но як єдино можливий, а інші цілі та завдання мають вважатись проміжними та підпорядковуватись йому. Обґрунтовано, що така організація цілей має тільки розвиватись надалі в контексті адміністративно-право­вого забезпечення економічних інтересів України.

Біографія автора

Ю. Ф. Ларенюк, Національний університет «Одеська юридична академія»

кандидат наук з державного управління,докторант

Посилання

1. Болокан І.В. Загальні ознаки реалізації адмі-ністративно-правових норм. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. 2017. Спецвипуск. Ч. 1. С.112-116.
2. Чорна В. Форми реалізації обмежувальних норм адміністративного права. Підприємництво, господар-ство і право. 2018. № 8. С. 123-127.
3. Бевз С.І. Акти реалізації адміністративно-пра-вових норм у механізмі адміністративно-правового ре-гулювання державного управління господарською ді-яльністю. Адміністративне та митне право. Правова позиція. 2019. № 2 (23). С. 35-42.
4. Тильчик О.В. Адміністративно-правове забезпе-чення протидії тінізації економіки: теорія і практика : автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.07 ; Ун-т держ. фіскальн. служби України. Ірпінь, 2018. 33 с.

114
Прикарпатський юридичний вісник
5. Попівняк О.І. Адміністративно-правові засади забезпечення митної безпеки правоохоронними та мит-ними органами : дис. ... д-ра філософії : 081 «Право» ; УДФСУ, Запорізький національний університет. Запо-ріжжя, 2020. 225 с.
6. Адміністративне право України. Повний курс : підручник / В. Галунько та ін. Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2018. 446 с.
7. Коломоєць Т.О., Колпаков В.К. Сучасна парадиг¬ма адміністративного права: ґенеза і поняття. Право України. 2017. № 5. С. 71-79.
8. Рябченко О.П. Держава і економіка: адміністра-тивно-правові аспекти взаємовідносин : монографія ; за заг. ред. О.М. Бандурки. Харків : Вид-во Ун-ту внутр. справ, 1999. 304 с.
9. Малиновський В.Я. Державне управління : навч. посіб. Київ : Атіка, 2003. 576 с.
10. Про затвердження форми Акта про проведен¬ня огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу : наказ Міністерства фінан¬сів України від 30.05.2012 р. № 636. Офіційний вісник України від 16.07.2012. № 51. С. 227. Ст. 2049. Код акта 62372/2012.
11. Про затвердження Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю : наказ Міністерства фінансів Укра¬їни від 21.05.2015 р. № 684. Офіційний вісник України 11.09.2015. № 70. С. 60. Ст. 2323. Код акта 78370/2015.
12. Правове забезпечення захисту економічних ін-тересів держави. Теоретико-прикладне дослідження : монографія / за ред. О.П. Рябченко. Суми : видавни-чо-виробниче підприємство «Мрія», 2020. 352 с.
13. Миколенко О.І. Теорія адміністративного процедурного права : моногр. Харків : Бурун Книга, 2010. 336 с.
Опубліковано
2021-05-11