ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІНСЬКОГО ВПЛИВУ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ НА СУСПІЛЬНІ ВІДНОСИНИ, ЩО СКЛАДАЮТЬСЯ У СФЕРІ ОПОДАТКУВАННЯ
Анотація
Янушевич Я. В. Особливості управлінського впливу Президента України на суспільні відносини, що складаються у сфері оподаткування. - Стаття.
У статті розглянуто теоретико-правові засади управлінського впливу Президента України на суспільні відносини, що складаються у сфері оподаткування. Встановлено, що детальне вивчення правового статусу Президента України дає підстави розцінювати його не лише в контексті представника інституту президенства, а ще і як повноцінного суб’єкта публічної адміністрації.
Акцентовано увагу на тому, що ціннісно-функціональне призначення Президента України в державі та суспільстві розкривається через його місце в системі державної влади України і визначається такими характеристиками: у системі поділу державної влади не належить ані до законодавчої, ані до виконавчої, ані до судової влади, займаючи особливе самостійне місце в державному механізмі, але за змістом своїх повноважень Президент України є найбільш наближеним до виконавчої влади; влада Президента України є похідною від влади народу України, який є носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні, що забезпечує формальну незалежність Президента України від інших вищих органів державної влади; забезпечує єдність державної влади і державної політики, цілісність державного механізму; є рівноправним суб’єктом у системі державної влади; зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень і у спосіб, які передбачено Конституцією та законами України.
Доведено, що Президент України в інституційному механізмі забезпечення сфери оподаткування займає особливе місце, адже є суб’єктом, якого не віднесено до органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, але якого наділено окремими повноваженнями щодо забезпечення управлінського впливу у вказаній сфері, здійснює інституційне забезпечення сфери оподаткування на загальнодержавному рівні.
Посилання
2. Конституція (Основний Закон) України : Закон Верховної Ради УРСР від 20.04.1978 № 888-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/888-09#Text.
3. Конституція України : Закон України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР. Відомості Верховної Ради. 1996. № 30. Ст. 141.
4. Крусян А.Р. Президент України: особливості конституційно-правового статусу та тенденції його удосконалення. Юридичний вісник : щоквартальний журнал. 2011. № 2. С. 49-57.
5. Кузнєцова О.В. Взаємодія інституту прези¬дентства з іншими гілками влади (на прикладі Укра¬їни, Росії та Білорусі). Гілея : науковий вісник. 2011. № 45 URL: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/ Gileya/20 11_45/Gileya45/P6_doc.pdf.
6. Мацелик Т.О. Президент України як суб’єкт ад¬міністративного права. Вісник Академії митної служ¬би України. Серія: Право. 2011. № 2. С. 68-72.
7. Про місцеве самоврядування в Україні : За¬кон України від 21.05.1997 № 280/97-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97- %D0%B2%D1%80/stru#Stru.
8. Про Президента Української РСР : Закон Української РСР від 05.07.1991 № 1295-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1295-12#Text.