КРИМІНОЛОГІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ ЯК РІЗНОВИД ПОЛІЦЕЙСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Анотація
Фоменко А. Є. Кримінологічна діяльність Національної поліції як різновид поліцейської діяльності. -
Стаття.
У статті констатується, що: 1) поліцейська діяльність як явище соціально-правової дійсності постійно перебуває в полі зору науковців, підтвердженням чому слугує значна кількість підготовлених праць, в тому числі комплексних, присвячених її дослідженню; 2) з’ясування сутності поняття «поліцейська діяльність» здійснюється у нерозривній єдності з категорією «правоохоронна діяльність», що призводить до формування двох основних підходів до її розуміння: широкого та вузького; 3) з огляду на дослідження поліцейської діяльності здебільшого представниками адміністративно-правової науки, її зміст часто зводиться до державно-управлінської або адміністративної діяльності, що, на наше переконання, є досить звуженим і потребує всебічного подальшого осмислення; 4) нагляд і примус, на думку більшості дослідників, є основними методами поліцейської діяльності, що, на наш погляд, не узгоджується з новою концепцією організації та функціонування Національної поліції України, за якої остання має стати сервісним правоохоронним органом, діяльність якого має здійснюватися на принципах верховенства права, дотримання прав і свобод людини, взаємодії з населенням на засадах партнерства.
Визначено поняття кримінологічної діяльності Національної поліції як різновиду поліцейської діяльності, що є сукупністю правомірних дій поліцейських, які мають знання і навички їх застосування в галузі права загалом і кримінології зокрема, що здійснюються правовими засобами і методами з використанням актуальних кримінологічних технологій в освітній, науковій і практичних формах з метою протидії кри
мінальним правопорушенням, а також пов’язаних із ними негативними для суспільства явищами, усунення детермінантів вчинення кримінальних правопорушень, з’ясування особи, винної у здійсненні кримінального проступку та злочину, жертви кримінального правопорушення, визначення осіб, які потребують особливого захисту з боку держави та/або реабілітації.
Посилання
2. Когут Я.М. Щодо поняття адміністративно-по-ліцейської діяльності. Митна справа. 2013. № 5(2.2).
С.321-326.
3. Лошицький М.В. Теоретико-правові засади адміністративно-поліцейської діяльності держави : автореф. дис. ... д-ра. юрид. наук: 12.00.07. Київ, 2014. 36 с.
4. Косиця О. Поліцейська діяльність як наукова ка-тегорія. Підприємництво, господарство і право. 2017. № 1. С. 133-137.
5. Проневич О.С. Організаційно-правові засади ді-яльності поліції (міліції) Німеччини, Польщі та Укра¬їни: порівняльно-правовий аналіз : автореф. дис. ... д-ра. юрид. наук: 12.00.07. Харків, 2011. 3б с.
6. Ластович Д.М. Місце та значення поліцейських послуг у діяльності Національної поліції. Форум права. 2016. № 1. С. 141-146.
7. Циганов О.Г., Бабич І.С., Бойко І.В., Бурбій А.В. Поліцейська діяльність і поліцейські послуги в Украї¬ні: організаційно-правові аспекти : монографія. Вінни¬ця : ТОВ «Твори», 2019. 196 с.
8. Вдовічен В. Субстанціональні якості правової ка¬тегорії «поліцейські послуги». Підприємництво, гос-подарство і право. 2020. № 8. С. 152-156.
9. Shablystyi V., Prymachenko V. Results of Socio-logical Study of Economic Factors of Effectiveness of Viticomological Prophylaxis of the Security of Housing Environment in Ukraine. Baltic Journal of Economic Studies. Vol 5. № 5(2019). Р. 204-212.