ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ЛАДУ В СТРАТЕГІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Анотація
Швед А. Ю. Основи конституційного ладу в Стратегії національної безпеки України. - Стаття.
У статті автором було розглянуто зміст і структуру нової Стратегії національної безпеки України як бачення інтересів національної безпеки України Президентом України та стан захищеності відповідно до її положень, конституційного ладу та його основ. Досліджено вектор розвитку безпекового сектору нашої держави та попередні варіанти Стратегії національної безпеки України, відмінності від них нової Стратегії.
Проаналізовано основні засади Стратегії національної безпеки України «Безпека людини - Безпека країни» від 14 вересня 2020 року: стримування, стійкість, взаємодія як принципи, за допомогою яких захищаються фундаментальні національні інтереси, в тому числі демократичний конституційний лад та його основи.
Розглянуто нагальні потенційні зовнішні та внутрішні загрози державності України та її життєво важливим інтересам. Зазначену про нагальну необхідність утримувати та підтримувати надзвичайно важливий цивільний потенціал, який нині займає першу лінію оборони сучасного суспільства на одному рівні з воєнним потенціалом, керуючись переліком із семи базових вимог, сформульованих на Варшавському саміті лідерів країн Північноатлантичного Альянсу 2016 року.
Зроблено висновки щодо підвищення рівня охорони основ конституційного ладу шляхом зміцнення національної безпекової політики, в тому числі шляхом підйому рівня життя населення, підвищення обсягів виробництва, вжиття заходів щодо повної ліквідації заборгованості зі сплати заробітної плати. Автором звертається увага на необхідність належного виконання задекларованих у Стратегії національної безпеки України намірів центральними органами державної влади та вищими посадовими особами держави з метою недопущення наслідків у вигляді дестабілізації політичного стану в державі та підвищення можливості здійснення посягань на конституційний лад і його основи.
Посилання
2. The North Atlantic Treaty. Washington D.C. 4 April, 1949. NATO Review : веб-сайт. URL: http://www.nato. int/cps/en/natohq/official_texts_17120.htm.
3. Resilience and Article 3. NATO Review : веб-сайт.
URL: http://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_
132722.htm.
4. Закон України «Про національну безпе¬ку України» від 21.06.2018 № 2469-VIIL URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/964-15.
5. Антонов В.О. Конституційно-правові засади на-ціональної безпеки України : монографія / В.О. Анто-нов; наук. ред. Ю.С. Шемшученко. Київ : ТАЛКОМ, 2017. 576 с.
6. Commitment to enhance resilience. NATO Review : веб-сайт. URL: https://www.nato.int/cps/en/natohq/ official_texts_133180.htm?selectedLocale=en.