ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ЛАДУ В СТРАТЕГІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

  • А. Ю. Швед ВНЗ «Національна академія управління»
Ключові слова: національна безпека, конституційний лад, основи конституційного ладу, основні засади, стратегія

Анотація

Швед А. Ю. Основи конституційного ладу в Страте­гії національної безпеки України. - Стаття.

У статті автором було розглянуто зміст і структуру нової Стратегії національної безпеки України як бачен­ня інтересів національної безпеки України Президен­том України та стан захищеності відповідно до її поло­жень, конституційного ладу та його основ. Досліджено вектор розвитку безпекового сектору нашої держави та попередні варіанти Стратегії національної безпеки України, відмінності від них нової Стратегії.

Проаналізовано основні засади Стратегії національ­ної безпеки України «Безпека людини - Безпека краї­ни» від 14 вересня 2020 року: стримування, стійкість, взаємодія як принципи, за допомогою яких захищають­ся фундаментальні національні інтереси, в тому числі демократичний конституційний лад та його основи.

Розглянуто нагальні потенційні зовнішні та внутріш­ні загрози державності України та її життєво важли­вим інтересам. Зазначену про нагальну необхідність утримувати та підтримувати надзвичайно важливий цивільний потенціал, який нині займає першу лінію оборони сучасного суспільства на одному рівні з воєн­ним потенціалом, керуючись переліком із семи базових вимог, сформульованих на Варшавському саміті ліде­рів країн Північноатлантичного Альянсу 2016 року.

Зроблено висновки щодо підвищення рівня охоро­ни основ конституційного ладу шляхом зміцнення на­ціональної безпекової політики, в тому числі шляхом підйому рівня життя населення, підвищення обсягів виробництва, вжиття заходів щодо повної ліквідації за­боргованості зі сплати заробітної плати. Автором звер­тається увага на необхідність належного виконання задекларованих у Стратегії національної безпеки Укра­їни намірів центральними органами державної влади та вищими посадовими особами держави з метою недо­пущення наслідків у вигляді дестабілізації політично­го стану в державі та підвищення можливості здійс­нення посягань на конституційний лад і його основи.

Біографія автора

А. Ю. Швед, ВНЗ «Національна академія управління»

 здобувач кафедри кримінального права, кримінології, цивільного та господарського права 

Посилання

1. Стратегія національної безпеки України «Без-пека людини - безпека країни», затверджена ука¬зом Президента України від 14 вересня 2020 року № 392/2020. URL: https://www.president.gov.ua/ documents/3922020-35037.
2. The North Atlantic Treaty. Washington D.C. 4 April, 1949. NATO Review : веб-сайт. URL: http://www.nato. int/cps/en/natohq/official_texts_17120.htm.
3. Resilience and Article 3. NATO Review : веб-сайт.
URL: http://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_
132722.htm.
4. Закон України «Про національну безпе¬ку України» від 21.06.2018 № 2469-VIIL URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/964-15.
5. Антонов В.О. Конституційно-правові засади на-ціональної безпеки України : монографія / В.О. Анто-нов; наук. ред. Ю.С. Шемшученко. Київ : ТАЛКОМ, 2017. 576 с.
6. Commitment to enhance resilience. NATO Review : веб-сайт. URL: https://www.nato.int/cps/en/natohq/ official_texts_133180.htm?selectedLocale=en.
Опубліковано
2021-05-11