СЛІДЧИЙ-КРИМІНАЛІСТ У СИСТЕМІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ УКРАЇНИ
ОРГАНІЗАЦІЙНІ ТА ПРАВОВІ АСПЕКТИ
Анотація
Коваль С. М. Слідчий-криміналіст у системі правоохоронних органів України: організаційні та правові аспекти. - Стаття.
Об’єкт дослідження - суспільні відносини, що виникають та розвиваються щодо функціонування служби криміналістки як унікальної інституції в сучасній системі правоохоронних органів України. Предметом статті є дослідження організаційних та правових аспектів статусу та особливостей діяльності слідчого-криміналіста. Методологічною основою статті є сукупність загальнонаукових та спеціальних методів і прийомів наукового пізнання, де провідне місце належить системному підходу та інтеграційному методу дослідження. Охарактеризовано напрями розвитку служби криміналістики в сучасній системі правоохоронних органів. Зазначено, що у правову систему України впроваджено ідею диференціації слідчих підрозділів, де служба криміналістики зазнала суттєвих організаційних змін. Указується, що нині слідчі-кримі- налісти проходять службу в органах МВС, СБУ та ДБР.
Наголошується на доцільності розгляду організаційно-правових аспектів функціонування служби криміналістики як сукупності теоретичних положень та похідних від них практичних рекомендацій, тому в цифрових умовах одним із важливих учасників нових інформаційних відносин є слідчий-криміналіст. Увага акцентована на тому, що комунікативна діяльність слідчого-криміналіста складається з інформаційної, інтерактивної та реляційної.
З’ясовано, що організаційна діяльність слідчо- го-криміналіста спрямована на впорядкування як своєї роботи, так і проведення відповідних процесуальних дій, регламентованих законом, а також здійснення планування, інформаційного забезпечення діяльності, аналітичної роботи та контролю. Констатовано, що слід- чий-криміналіст є процесуальною фігурою, яка вимагає необхідності законодавчого закріплення його прав і обов’язків. Утім підсумовується, що невизначеність його статусу призводить до розмивання завдань, функцій та повноважень. Спираючись на гіпотезу про те, що всі знання людства про реальний світ є безліччю інформаційних моделей, запропоновано авторське бачення проблеми створення інформаційно-правової концепції професійної діяльності слідчого-криміналіста. Вибудовано теоретичну (логічну) суб’єктну модель служби криміналістики, що включає три основні ланки формальної адміністративної комунікації та неформальні комунікаційні канали.
Посилання
2. Исаенко В.Н. Прокурор как субъект криминали¬стической деятельности. Библиотека криминалиста. 2017. № 2. С. 331-336.
3. Ищенко П.П. Современные подходы к цифро- визации досудебного производства по уголовным де¬лам. Науки криминального цикла. 2019. № 12 (157). С. 68-79.
4. Красноборова М.П. Спільні слідчі групи : адміні¬стративно-правовий та організаційний аспекти діяль¬ності : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / ПрАТ ВНЗ «Міжрегіон. Акад. упр. персоналом». Київ, 2020. 20 с.
5. Одинцова О.В. Джерела кримінологічної інфор¬мації про організовану злочинність та їх використан¬ня в кримінологічній науці та практиці : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.08. Луганськ : ЛДУВС, 2012. 228 с.
6. Патик А.А. Статус, повноваження та відповідаль¬ність спеціаліста й інспектора-криміналіста в кримі-нальному процесі. Науковий вісник Національної ака¬демії внутрішніх справ. 2017. № 3 (104). С. 133-142.
7. Пчеліна О.В. Взаємодія слідчого та інспекто- рів-криміналістів під час досудового розслідування кримінальних правопорушень. Вісник Чернівецького факультету Національного університету «Одеська юридична академія». 2020. Вип. 1. С. 107-111.
8. Романюк Б. Участь прокурора-криміналіста на стадії досудового слідства. Вісник прокуратури. 2003. № 1. С. 44-49.
9. Синеокий О.В. Психолого-акмеологические на¬чала двойственности профессии прокурора-кримина- листа. Психопедагогика в правоохранительных орга¬нах. 2010. № 1 (40). С. 3-7.
10. Сокиран М.Ф. Слідчий-криміналіст як учас¬ник досудового слідства. Криміналістичний вісник. 2013. № 1 (19). С. 49-53.
11. Тимофеева А.В. Процессуальное положение прокурора-криминалиста и следователя-криминали- ста. Пробелы в российском законодательстве. Юриди¬ческий журнал. 2009. № 2. С. 143-145.