СЛІДЧИЙ-КРИМІНАЛІСТ У СИСТЕМІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ УКРАЇНИ

ОРГАНІЗАЦІЙНІ ТА ПРАВОВІ АСПЕКТИ

  • С. М. Коваль Університет митної справи та фінансів
Ключові слова: адміністративні комунікації служби криміналістики, досудове провадження, інформаційне забезпечення, інформаційна правосуб’єктність, повноваження, правовий статус

Анотація

Коваль С. М. Слідчий-криміналіст у системі право­охоронних органів України: організаційні та правові аспекти. - Стаття.

Об’єкт дослідження - суспільні відносини, що виникають та розвиваються щодо функціонуван­ня служби криміналістки як унікальної інституції в сучасній системі правоохоронних органів України. Предметом статті є дослідження організаційних та правових аспектів статусу та особливостей діяльно­сті слідчого-криміналіста. Методологічною основою статті є сукупність загальнонаукових та спеціальних методів і прийомів наукового пізнання, де провідне місце належить системному підходу та інтеграційному методу дослідження. Охарактеризовано напрями роз­витку служби криміналістики в сучасній системі пра­воохоронних органів. Зазначено, що у правову систему України впроваджено ідею диференціації слідчих під­розділів, де служба криміналістики зазнала суттєвих організаційних змін. Указується, що нині слідчі-кримі- налісти проходять службу в органах МВС, СБУ та ДБР.

Наголошується на доцільності розгляду органі­заційно-правових аспектів функціонування служби криміналістики як сукупності теоретичних положень та похідних від них практичних рекомендацій, тому в цифрових умовах одним із важливих учасників нових інформаційних відносин є слідчий-криміналіст. Увага акцентована на тому, що комунікативна діяльність слідчого-криміналіста складається з інформаційної, інтерактивної та реляційної.

З’ясовано, що організаційна діяльність слідчо- го-криміналіста спрямована на впорядкування як сво­єї роботи, так і проведення відповідних процесуальних дій, регламентованих законом, а також здійснення планування, інформаційного забезпечення діяльності, аналітичної роботи та контролю. Констатовано, що слід- чий-криміналіст є процесуальною фігурою, яка вима­гає необхідності законодавчого закріплення його прав і обов’язків. Утім підсумовується, що невизначеність його статусу призводить до розмивання завдань, функ­цій та повноважень. Спираючись на гіпотезу про те, що всі знання людства про реальний світ є безліччю інфор­маційних моделей, запропоновано авторське бачення проблеми створення інформаційно-правової концепції професійної діяльності слідчого-криміналіста. Вибу­довано теоретичну (логічну) суб’єктну модель служби криміналістики, що включає три основні ланки фор­мальної адміністративної комунікації та неформальні комунікаційні канали.

Біографія автора

С. М. Коваль, Університет митної справи та фінансів

здобувач кафедри адміністративного та митного права 

Посилання

1. Банах С. Особливості правового статусу керівни¬ка органів прокуратури за нормами оновленого зако-нодавства. Актуальні проблеми правознавства. 2020. № 1. С. 185-196.
2. Исаенко В.Н. Прокурор как субъект криминали¬стической деятельности. Библиотека криминалиста. 2017. № 2. С. 331-336.
3. Ищенко П.П. Современные подходы к цифро- визации досудебного производства по уголовным де¬лам. Науки криминального цикла. 2019. № 12 (157). С. 68-79.
4. Красноборова М.П. Спільні слідчі групи : адміні¬стративно-правовий та організаційний аспекти діяль¬ності : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / ПрАТ ВНЗ «Міжрегіон. Акад. упр. персоналом». Київ, 2020. 20 с.
5. Одинцова О.В. Джерела кримінологічної інфор¬мації про організовану злочинність та їх використан¬ня в кримінологічній науці та практиці : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.08. Луганськ : ЛДУВС, 2012. 228 с.
6. Патик А.А. Статус, повноваження та відповідаль¬ність спеціаліста й інспектора-криміналіста в кримі-нальному процесі. Науковий вісник Національної ака¬демії внутрішніх справ. 2017. № 3 (104). С. 133-142.
7. Пчеліна О.В. Взаємодія слідчого та інспекто- рів-криміналістів під час досудового розслідування кримінальних правопорушень. Вісник Чернівецького факультету Національного університету «Одеська юридична академія». 2020. Вип. 1. С. 107-111.
8. Романюк Б. Участь прокурора-криміналіста на стадії досудового слідства. Вісник прокуратури. 2003. № 1. С. 44-49.
9. Синеокий О.В. Психолого-акмеологические на¬чала двойственности профессии прокурора-кримина- листа. Психопедагогика в правоохранительных орга¬нах. 2010. № 1 (40). С. 3-7.
10. Сокиран М.Ф. Слідчий-криміналіст як учас¬ник досудового слідства. Криміналістичний вісник. 2013. № 1 (19). С. 49-53.
11. Тимофеева А.В. Процессуальное положение прокурора-криминалиста и следователя-криминали- ста. Пробелы в российском законодательстве. Юриди¬ческий журнал. 2009. № 2. С. 143-145.
Опубліковано
2021-05-11