Правовий статус криптовалют в Україні

Ключові слова: криптовалюта, законодавство, криптокомпанії, криптоіндустрія, криптоактиви

Анотація

У статті розглядається питання правового закріплення та визначення криптовалют в Україні. Досліджується поточний етап легалізації електронної валюти шляхом аналізу нормативних актів та досвіду зарубіжних країн. З’ясовуються основні суперечності в законодавчих актах, що спрямовані на врегулювання обігу криптовалют в Україні; порівнюються різні стратегії щодо узаконення криптоіндустрії та усунення основних ризиків, що виникають під час такої діяльності; розглядаються переваги та недоліки запровадження такої політики. Аналізується сучасний стан та переспективи діяльності організацій, що здійснюють операції з електронними грошима, оцінюються їхні діяння відповідно до законодавства України. Виокремлюються основні засади й принципи для безпечного та ефективного функціонування криптокомпаній на території України. Розглядаються різні схеми діяльності установ за кордоном та небезпека, яку вони становлять для своєї країни. Визначається рівень практичного використання криптовалют в Укра їні та здійснюється порівняння з рівнем в інших країнах. Зіставляються такі підходи до легалізації електронної валюти, як: спостереження, мінімізація ризиків, економічно орієнтований, обмежувальний, кожен з яких є унікальним та має свої особливості, що залежать від форми держави та рівня гарантій верховенства права. Прогнозується можливість застосування досвіду зарубіжних країн з урахуванням можливих перешкод та суперечностей під час відповідного нормотворчого процесу та безпосердньої реалізації цих норм. Вивчається рівень інтеграції та статус криптовалют на міжнародній арені, а також причини, що впливають на різке збільшення кількості країн, що виявляють бажання використовувати електронну валюту та закріпити її як офіційний платіжний засіб.

Посилання

1. Галушка Є.О., Пакон О.Д. Сутність криптовалют та перспективи їх розвитку. «Молодий вчений». Чернівці, 2017. Вип. 4. С. 634–637.
2. Легалізація ринку криптовалют в Україні. URL: https://vlasnasprava.ua/lehalizatsiia-rynku-kryptovaliut-v-ukraini-ekspert-iurij-asadchev-advokat/.
3. Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами : від 15.11.2019 р. № 2461 Законотворчість: база даних / Верхов. Рада України. URL: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=67423.
4. Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення : Закон України від 04.03.2020 р. № 361-IХ . Законодавство України : база даних / Верхов. Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/361-20#Text.
5. Проценко А.Т. Правове регулювання обігу електронних грошей в Україні: дис. … канд. юрид. наук; 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право;інформаційне право; Міжрегіональна акад. упр. персоналом. Київ, 2016. 202с.
6. Як у світі регулюють криптовалюти і коли цього очікувати в Україні .URL: https://www.epravda.com.ua/columns/2020/12/1/668690/.
7. Азарова А.О., Остапчук Я.Ю. Проблеми і перспективи застосування криптовалюти в Україні. URL: http://ir.lib.vntu.edu.ua/bitstream/handle/123456789/31508/Тези%20%28Азарова%2C%20Остапчук%2C%202021%20Тези%20L%20НТКП%20ВНТУ%29.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Опубліковано
2021-07-01