Договір форфейтингу: особливості укладання

Ключові слова: договір, форфейтинг, експортер, імпортер, вексель

Анотація

У статті розглянуто особливості та порядок укладання договору форфейтингу. Варто відзначити, що актуальність дослідження визначається таким:
договір форфейтингу – відносно новий договір у системі цивільно-правових договорів України і як такий потребує свого доктринального визначення та обґрунтованого положення щодо доцільності внесення до Цивільного кодексу України.

Зазначено, що ініціатором договору форфейтингу є, як правило, експортер чи його банк. Це пов’язано з тим, що для дисконтування подаються або переказні векселі, що виписані експортером, або прості векселі, одержувачем коштів за якими він є. Визначено, що у світовій практиці склалися певні схеми укладення договору форфейтингу, які ми використаємо під час висвітлення зазначених правовідносин. Для експортера, що прагне вийти на ринок форфейтингу, необхідно визначити мету його залучення і спільно з банком-організатором розробити стратегію виходу позичальника на цей ринок.

Проаналізовано послідовність здійснення форфейтингових операцій. Для прикладу наведено досвід укладання та використання договору форфейтингу, в якому чітко визначена стратегія та тактика його укладення.

Запропоновано виділити стадії укладання договору форфейтингу. Перша – ініціювання договору форфейтингу, а друга – визначення характеру форфейтування. Виокремлено етапи укладення договору форфейтингу. Зазначено, що ці етапи охоплюють такі моменти: узгодження основних умов договору, підписання протоколу або рамкового договору, укладення зовнішньоекономічного контракту, його виконання.

Встановлено, що немає стандартизованих та однотипних рекомендацій з укладення договору форфейтингу. Одночасно з процедурою укладення договору форфейтингу відбувається цесія – перехід права грошової вимоги від клієнта-експортера до форфейтера. Вимоги останнього переадресовуються до імпортера, а факультативні (забезпечувальні) – до банку-гаранта.

Посилання

1. Аномалії в цивільному праві України : навч.-практ. посібник / Відп. ред. Р.А. Майданик. К. : Юстініан, 2007. 912 с.
2. Новицкий И.Б., Лунц Л.А. Общее учение об обязательстве. М. : Юр. лит., 1950. 412 с.
3. Цивільний кодекс України станом на 19 липня 2017 року. URL: //http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 (дата звернення 04.04.2021).
4. Брагинский М.И. Договорное право. Книга пятая : в 2-х томах / М.И. Брагинский, В.В. Витрянский. – Том 1 : Договоры о займе, банковском кредите и факторинге. Договоры, направленные на создание коллективных образований. – М. : Статут, 2006. – 736 с.
5. Central European Economic Review, Euromoney Magazine URL: www.euromoney.com (дата звернення 04.04.2021).
6. Central European URL: www.centraleuropean.net (дата звернення 04.04.2021).
7. Smith A. Deals break new ground (Australia). Euromoney Magazine. September 1997.
Опубліковано
2021-07-01