Застава бездокументарних цінних паперів майновим поручителем
Анотація
Розвиток міжнародного співробітництва та євроінтеграційні процеси вимагають реформування законодавства України у сфері застави майнових прав,
зокрема цінних паперів, де заставодавцем є майновий поручитель. Розвиток заставних відносин зумовлюється багатоманітністю положень, закріплених у національному законодавстві, та відсутністю єдиної правозастосовної практики виконання майновим поручителем взятих на себе зобов’язань.
Водночас необхідно зазначити, що майновий поручитель може бути суб’єктом заставних правовідносин, і при цьому правове регулювання застави цінних паперів майновим поручителем по своїй суті не має особливостей у правовому регулюванні порівняно з іншими суб’єктними складами та характеризується істотною кількістю нормативно-правових актів, що зумовлено особливістю цінних паперів як предмета заставних правовідносин.
Встановлено, що майновий поручитель бере на себе зобов’язання погасити борг замість основного боржника в межах вартості того майна, яке передається ним в іпотеку чи заставу, а тому заблокування бездокументарних цінних паперів призводить до проблем звернення стягнення та реалізації заставного майна.
Зроблено висновок про необхідність обмеження надання майновими поручителями наступних застав бездокументарних цінних паперів.
Проаналізовано проблеми, що можуть виникнути під час передачі у заставу майновим поручителем бездокументарних цінних паперів, а тому пропонується внести зміни до чинного законодавства України з метою захисту прав суб’єктів заставних правовідносин, а саме передбачити, що у разі передачі майновим поручителем у заставу корпоративних прав, зокрема, але не виключно акцій акціонерного товариства, іншої особи, що визнана банкрутом, встановлення факту неналежного виконання майновим поручителем своїх обов’язків як учасника (засновника) особи заставодержатель має право одержати суму, якої не вистачає для повного задоволення вимоги, з іншого майна заставодавця в порядку черговості, передбаченої законодавством України, або за домовленістю з майновим поручителем здійснити заміну предмета застави, якщо інше не передбачено договором застави.
Посилання
2. Постанова Національного банку України «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 18.09.2018 № 100. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0100500-18.
3. Шершеневич Г.В. Курс торгового права. Т. 2. Товар. Товарные сделки. М.: Статут. 2003. 544 с.
4. Алексеев М.Ю. Рынок ценных бумаг. М.: Финансы и статистика. 1992. 352 с.
5. Саватье Р. Теория обязательств, юридический и экономический очерк. М.: Прогресс. 1972. с. 108.
6. Виговський О.І. Правове регулювання застави бездокументарних цінних паперів. Актуальні проблеми міжнародних відносин. 2003. Вип. 39. Ч. 1. С. 162–166.
7. Шимон С.І. Право власності на бездокументарні цінні папери з погляду сучасних концепцій власності. Правове регулювання економіки. 2018. № 17. С. 158–169.
8. Яроцький В.Л. Цінні папери в механізмі правового регулювання майнових відносин : дис. … докт. юрид. наук. : 12.00.03. Х., 2007. 438 с.
9. Белов В.А. Ценные бумаги как объекты гражданских прав : дисс.… канд. юрид. наук (в форме научного доклада, выполняющего также функции автореферата) : 12.00.03. М.,1996. 41 с.
10. Степанов Д.И. Вопросы теории и практики эмиссии ценных бумаг. Хозяйство и право. 2002. № 4. С. 73–85.