Зміст авторських прав на комп'ютерні програми та їх види
Анотація
Стаття присвячена висвітленню однієї з актуальних проблем сучасного становища у сфері використання, розпорядження авторськими правами на комп’ютерні програми та програмне забезпечення, які є необхідними у цифрову епоху. Одним із найбільш поширених способів використання творів є їх опублікування (випуск твору у світ).
Згідно зі ст 420 Цивільного кодексу України, комп’ютерні програми належать до об’єктів права інте- лектуальної власності.
При цьому розрізняють особисті немайнові і майнові права інтелектуальної власності. Особисті немайнові права належать автору і не можуть бути передані (відчужені) іншим особам, за винятками, встановленими законом [3].
Що стосується майнових прав на об’єкт авторського права, то вони можуть бути передані (відчужені) третім особам [3].
До числа майнових прав належать: право на використання об’єкта права інтелектуальної власності, виключне право дозволяти використання об’єкта права інтелектуальної власності, виключне право перешкоджати неправомірному використанню об’єкта права інтелектуальної власності, у тому числі забороняти таке використання, інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Такі права набуває одержувач комп’ютерної програми в тих випадках, коли програма розробляється за його особистим замовленням або підприємство виконує подібну розробку самостійно. Крім того, майнові права інтелектуальної власності можуть бути передані їх власником повністю або частково іншій особі [2]. Доволі часто авторські права на використання комп’ютерної програми використовуються неправомірно, зокрема роботодавцями.
Відносини між автором творів та іншими особами щодо передачі майнових прав на використання твору здійсюються на підставі авторського договору.
Авторський договір є ключовим механізмом у відносинах щодо розпорядження авторськими правами на твір та захищає права автора від неправомірноговикористання його твору будь-якими особами
Особливостями авторського договору на використаня комп’ютерної програми є передача майнових прав автора іншій особі для подальшого розповсюдження та використання з метою отримання автором винагороди.
Посилання
2. Цивільний кодекс України / Відомості Верховної Ради України, 2003, №№ 40-44, 356 с.
3. Закон України «Про авторське право і суміжні права» № 3792-ХІІ від 23.12.1993р. / Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, № 13, 64 с.
4. Олена Стовба. «Компютерні програми та їх реєстрації: Бути чи не бути ?» URL : https://biz.ligazakon.net/analitycs/195871_kompyutern-programi-ta-kh-restrats-buti-chi-ne-buti.
5. Дмитренко В.В. Договори у сфері інтелектуальної власності за законодавством України. «Izdevnieciba «Baltija Publishing», м. Рига, Латвія. С. 150–169.
6. ІТ право / за заг. ред. проф. О.С. Яворської. – Видавництво «Левада», м. Львів, 2017. С. 470.
7. Дмитришин В.С. Лист Державного Департаменту інтелектуальної власності від 16.05.2005 N 16-09/2127 URL : https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v2127585-05#Text.
8. Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_051.
9. Постанова Пленуму Верховного суду України № 5 від 4.06.2010 р. «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права і суміжних прав» URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0005700-10#Text.
10. Компютерні програми, «Бухгалтерський тиждень», вересень 2017/ № 38, URL: https://i.factor.ua/ukr/journals/bn/2017/september/issue-38/article-30559.html.
11. Наталія Грушевська. Правова охорона комп’ютерних програм: як правовласнику захистити свої права ? URL : https://is.gd/z9nrVn.
12. Авторське право на компютерну програму «Barristers and prime grouop» URL : https://is.gd/AHEzED.