Антропологічна константа професійної адвокатської діяльності

  • О. С. Заяць Львівський державний університет внутрішніх справ
Ключові слова: антропологічна константа, професійна етика, доброчесність, добропорядна репутація, совість, моральний обов’язок

Анотація

У статті висвітлюється антропологічна складова професійної адвокатської діяльності. Вивчення адвокатської діяльності під таким кутом зору є теоретичним завданням і, водночас, відповідає вимогам практики, в якій адвокат виконує важливу соціальну місію, беручи на себе обов’язок надавати громадянам правову допомогу, є їхнім представником і захисником. Маємо на меті розгляд заявленої теми, виходячи з розуміння адвокатської діяльності як одного із видів людської діяльності, якій притаманне цілепокладання, тобто постановка і досягнення мети за рахунок вибору оптимальних засобів реалізації з умінням передбачити її наслідки. Оскільки адвокатська діяль- ність є професійною діяльністю, то найважливішим є виконання фахівцем (адвокатом) своїх професійних завдань та обов’язків. Відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» (ст. 1) ад- вокатська діяльність скерована на захист законних прав, представництво та інші види правової допомоги особам, які перебувають у статусі підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміні- стративне правопорушення. Кожна із названих осіб є одним із учасників суб’єкт-суб’єктних відносин, якими охоплюються представники людського роду. Це озна- чає, що виконуючи свої професійні обов’язки, адвокат не перестає бути ним також. Навіть у ділових стосунках не можуть не проявлятися особистісні риси кожного з учасників, певний рівень культури, певна система світоглядних цінностей, принципів, потреб й інтересів. Специфіка адвокатської діяльності полягає в тому, що вона наповнена людськими смислами, емоційно-чуттє- вими переживаннями тощо. Вона розгортається в соціальному просторі, базується на зіставленні сущого і належного, стосується змісту життя конкретних людей, їхньої впевненості у справедливості закону, системи цінностей і моральних принципів, які уособлюються професійною діяльністю адвоката та акумулюються в понятті «антропологічна константа». Пропонований матеріал присвячений обґрунтуванню методологічного значення цього поняття, його місця у теорії і практиці адвокатської діяльності, соціальному та індивідуальному просторі. Заявлена проблематика досліджується на основі аналізу сучасної літератури з огляду на розвиток правової свідомості та новітні зміни у Правилах адвокатської етики.

Біографія автора

О. С. Заяць, Львівський державний університет внутрішніх справ

кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільно-правових дисциплін

Посилання

1. Про адвокатуру та адвокатську діяльність :
Закон України (ред. від 17.01.2019 р). URL:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5076-17#Text
(дата звернення: 15.07.2020).
2. Правила адвокатської етики. Київ : Алерта,
2019. 32 с.
3. Василик І. Сторінки української адвокатури
в історичній ретроспективі. Historia i historiografia.
2014. № 14. С. 45–54.
4. Попелюшко О. В. До питання про зародження
адвокатури в Україні. Вісник Академії адвокатури
України. 2019. Т. 16. № 2 (43). С. 22–31.
5. Вільчик Т. Б. Адвокатура як інститут реалізації права на правову допомогу: порівняльно-правовий
аналіз законодавства країн Європейського Союзу та
України : дис. … докт. юрид. наук: 12.00. 10. Харків,
2016. 490 с.
6. Вільчик Т. Б. Конституційно-правовий статус
адвокатури України. Теорія і практика правознавства. 2015. Вип. 2 (8). С. 1–13.
7. Синеокий О. В. Загальнотеоретичні проблеми
адвокатології: навч.-метод. посібн. Запоріжжя : ЗНУ,
2007. 108 с.
8. Заборовський В. В., Бисага Ю. М., Булеца С. Б.
Правовий статус адвоката: проблеми теорії і практики.
Ужгород : Гельветика, 2019. 650 с.
9. Гарріс Р. Школа адвокатури. Керівництво з
провадження цивільних і кримінальних справ. Київ :
Дакор, 2016. 292 с.
10. Вільчик Т. Б. Деонтологічні засади діяльності
адвокатів: міжнародні стандарти та вітчизняне законодавство. Вісник Одеської адвокатури. Спеціальний
випуск. 2019. С. 26–30.
11. Бубер Мартін. Я і Ти. Київ : Дух і Літера,
2012. 272 с.
12. Бакаянова Н. Чесність та добропорядна репутація адвоката. Вісник Одеської адвокатури. Спеціальний випуск. 2019. С. 5–11.
Опубліковано
2021-07-09