Соціальна відповідальність як імператив правової держави

теоретичні засади наукового дискурсу

  • Г. В. Козяр Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова
Ключові слова: науковий дискурс, людина, соціальна відповідальність, правова держава, громадянське суспільство, філософія права

Анотація

У статті аналізується сучасний стан наукового дис- курсу в контексті вивчення соціальної відповідаль- ності як імперативу правової держави. З’ясовано, що сучасна держава характеризується перш за все тяжінням до антропоцентризму, визнання людини найбільшою цінністю, прагненням до практичного, а не лише декларативного забезпечення її основних прав і свобод, зменшення контролю держави над людиною, створення ефективних механізмів для можливості управління державою, участі кожного у прийнятті важливих загальнодержавних рішень, що стосувати- муться безпосередньо життя і діяльності людини. Об- ґрунтовано, що сьогодні у світі одна за одною виника- ють ситуації, владнати які виявляється дуже складно, навіть попри об'єднання міжнародних зусиль, взає- модопомогу держав. Єдино правильним шляхом вирі- шення кризи ми бачимо підвищення рівня соціальної відповідальності. Однак така відповідальність має бути взаємною: держави щодо людини та людини відносно держави. Саме завдяки такій «співпраці» людини і держави ми зможемо подолати виклики та мінімізувати ризики, які виникають у зв'язку з розвитком суспільства та держави. Акцентовано увагу на тому, що людина має усвідомлювати наслідки своєї діяльності загалом та окремих учинків зокрема, бути готовою відповідати за свої дії. Лише усвідомлення особистої відповідальності перед самим собою, перед оточенням та перед державою допоможе людині сформувати соціально відповідальну поведінку. Держава, як об'єднання людей, через соціальну відповідальність створює своєрідний приклад, зразок, яким згодом послугову ватиметься більшість населення. У контексті наукового аналізу відзначено, що правова держава не тільки видає закони, а й створює умови для їх ефективного функціонування. За таких умов держава є відповідальною перед людиною, а людина – перед державою. У відповідь на певні свободи та блага для всебічного розвитку особистості як члена суспільства та громадянина держава встановлює норми та обмеження, дотримання яких більшістю населення сприятиме регулюванню життя людей у державі.

Біографія автора

Г. В. Козяр, Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова

аспірант кафедри теорії та історії держави та права

Посилання

1. Грищук В. К. Соціальна відповідальність: навч.
посібн. Львів : Львівський державний університет
внутрішніх справ, 2012. 152 с.
2. Кузьмін О. Є., Пирог О. В., Чернобай Л. І. Соціальна відповідальність. Львів : Львівська політехніка,
2016. 328 с.
3. Безрукова О. А. Соціальна відповідальність в сучасному українському суспільстві: соціологічна кон- цептуалізація та досвід емпіричного дослідження : дис.
… докт. соціол. наук : 22.00.04 / Інститут соціології
НАН України. Київ, 2015. 427 с.
4. Белов А. В. Социальная ответственность: содержание и механизм реализации : автореф. дис. … канд..
филос. наук. Волгоград, 2011. 14 с.
5. Савченко І. Г. Соціальна відповідальність органів
державної влади в умовах розбудови соціальної держави : автореф. дис. … канд. наук з держ. упр. : 22.00.01 /
Харківський регіональний інститут державного управління НАДУ. Харків, 2007. 18 с.
6. Грішнова О. А. Соціальна відповідальність у контексті подолання системної кризи в Україні. Демографія та соціальна економіка. 2011. № 15. С. 39–46.
7. Швець О. В. Відповідальність як соціальне явище: теоретико-правові засади. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ.
Серія юридична. 2012. № 1. С. 84–92.
8. Чепульченко Т. О. Соціальна відповідальність:
поняття та сутність. URL: http: ela.kpi.ua/handle/
123456789/6088 (дата звернення: 11.01.2019).
9. Алєксєєнко Т. Ф. Роль концептуалізації в розвитку соціально-педагогічного знання. Соціальна педагогіка: теорія та практика. 2013. № 4. С. 66–71.
10. Середюк В. В. Відповідальність держави як еле- мент поняття «правова держава». Часопис Київського
університету права. 2015. № 1. С. 42–45.
11. Ушенко Н. В. Соціальна відповідальність дер- жави. Глобальні та національні проблеми економіки. 2017. Вип. 17. С. 931–936.
12. Волинець У. А. Механізми регулювання соці- ально відповідальної діяльності в Україні. Економіка
та управління національним господарством. 2015.
Опубліковано
2021-07-09