Судове провадження як наслідок захисту порушеного інтересу у сфері оподаткування: практика ЄСПЛ та баланс приватного і публічного інтересу
Анотація
Стаття присвячена висвітленню практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо захисту приватного і публічного інтерес в оподаткуванні. Встановлено, що правозастосовна діяльність у сфері оподаткування виступає передумовою реалізації приватного та публічного інтересу, причому для цієї форми реалізації норм податкового права характерним є дуалізм завдань та цілей: задоволення потреб та інтересів осіб, права та обов’язки яких реалізуються, а також задоволенні потреб та інтересів суспільства загалом. Проаналізовано ключові рішення у практиці у податкових спорах останніх років, що є свідченням динаміки співвідношення приватного і публічного інтересу в оподаткуванні та пошуку оптимального варіанта правового забезпечення їхньої реалізації. Позиції ЄСПЛ стосуються: презумпції правомірності дій платника податків за наявності суперечливих нормативних актів; положення про добросовісність платника податків (платник податків не повинен нести відповідальність за порушення, допущені його контрагентами); необ-хідності врахування обов’язкової наявності вини у разі застосування штрафів, якщо вони мають виключно каральний та стримуючий характер, відповідають кримінальному переслідуванню в розумінні ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; принципів пропорційності та законності втручання у право на мирне володіння майном платником податків. Визначено, що при прийнятті рішень ЄСПЛ керується принципом справедливого балансу між приватним та суспільним (загальним, публічним) інтересом, враховуючи те, що сфера оподаткування є прерогативою внутрішньої політики держави. Позбавлення власності, втручання в користування майном, контроль за користуванням власністю з боку держави мають виправдовуватися відповідною публічною метою у вчиненні контрольних заходів та відповідати справедливій рівновазі між вимогами інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини. Резюмовано, що вітчизняна судова практика у цілому розвивається відповідно до принципів ЄСПЛ, який є міжнародним органом захисту прав та законних інтересів суб’єктів правовідносин,зокрема і у сфері оподаткування, діє згідно принципів, визначених Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, беручи їх за основу вирішує податкові спори по суті, створюючи правові прецеденти, що є обов’язковими для виконання як державами, так і платниками податків цих держав. Однак використовувати позиції ЄСПЛ, що не відповідають фактичним обставинам справи, жодною мірою не допускається.
Посилання
права: учебник. Москва: Эксмо, 2008. 528 с.
2. Про виконання рішень та застосування практики
Європейського суду з прав людини: Закон України від
23.02.2006 № 3477–ІV. URL: http:// zakon.rada.gov.ua
(дата звернення: 12.05.2020).
3. Конвенція про захист прав людини
і основоположних свобод від 04.11.1950. URL:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004 (дата
звернення: 16.07.2019).
4. Посібник за статтею 1 Протоколу № 1 Конвенції
про захист прав людини та основоположних свобод. Захист власності. URL: file:///C:/Users/%D0%90%D0%
B4%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%
D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%
D1%80/Downloads/Guide_Art_1_Protocol_1_UKR_-
2019.pdf (дата звернення: 16.11.2019).
5. Збірник витягів з рішень Європейського суду
з прав людини, рекомендованих для вивчення при
підготовці до письмового анонімного тестування
у межах іспиту для кваліфікаційного оцінювання
суддів на відповідність займаній посаді. 2018. URL:
http://www.nsj.gov.ua/files (дата звернення: 12.11.2019).
6. Фулей Т. І. Застосування практики Європейського суду з прав людини в адміністративному судочинстві: Науково-методичний посібник для суддів.
2-ге видання виправлене і доповнене. Київ, 2015.
128 с. С. 61–64.
7. Оподаткування та Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. Інформаційний бюлетень. Оподаткування та ЄСПЛ. 2018.
8. Гончарук М., Литвинець Л. Застосування рішень
Європейського суду з прав людини в судовій практиці:проблемиінтерпретації.URL:http://protocol.ua/ua/
zastosuvannya_rishen_evropeyskogo_sudu_z_prav_
lyudini_v_sudoviy_praktitsi_problemi_interpretatsii
(дата звернення: 12.11.2020).
9. Блажівська Н. Є. «Пропорційність» як підстава обмеження права власності відповідно до практики
Європейського суду з прав людини. Прикарпатський
юридичний вісник. 2017. Випуск 5 (20). С. 51–55.
10. Макух О. В. До проблеми забезпечення балансу
приватних і публічних інтересів при регулюванні фінансових відносин (на прикладі рішень Європейського
суду з прав людини). Науково-інформаційний вісник
Івано-Франківського університету права імені Короля
Данила Галицького. 2016. № 2 (14). С. 103–111.
11. Монаєнко А. Особливості розгляду адміністративним судом спорів з приводу застосування адміністративного арешту майна та коштів платника податків з урахуванням практики ЄСПЛ. Судовий розгляд
податкових і митних спорів: проблеми, виклики, пріоритети (м. Київ, 4–5 липня 2019 року): збірник матеріалів. Київ, 2019. 354 с. С. 315–320.
12. Селезень П. О. Вплив рішень Європейського
суду з прав людини на розвиток податкової системи
України. Форум права. 2009. № 1. С. 491–497.