Президентські концепції розвитку системи органів місцевого самоврядування в Україні
Анотація
Метою статті є проаналізувати стратегічні документи Глави держави в Україні (концепції та програми), на підставі яких у незалежній Україні відбувався та відбувається розвиток системи органів місцевого самоврядування. З моменту проголошення незалежності в Україні значна увага приділяється постійному удосконаленню системи органів місцевого самоврядування. За цей період Главою держави було прийнято кілька стратегічно важливих документів, які обумовили динаміку системи органів місцевого самоврядування. Починаючи з Концепції адміністративної реформи в Україні, затвердженої Указом Президента України від 22 липня 1998 р., ці документи стають все більш і більш детальними та проробленими. Важливим завданням науки адміністративного права України є дослідження цих концепцій з метою формулювання пропозицій для подальшого удосконалення їхнього змісту у частині системи органів місцевого самоврядування. Однак, текст Концепції залишається надзвичайно цікавим для вчених і сьогодні. Варто підкреслити, що документ є значним за обсягом. Усі положення, які стосуються системи органів місцевого самоврядування, зосереджено у розділі IV «Територіальний устрій та система місцевого самоврядування». Відповідно до поставленої у Концепції 1998 року мети, було визначено і ряд завдань. Слід відмітити, що далеко не кожне з завдань має відношення до системи органів місцевого самоврядування, а лише деякі з них. До числа таких завдань слід уважати належними: а) реформування системи органів місцевого самоврядування таким чином, щоб вона була сучасною; б) перегляд ідеології взаємодії органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади, у т.ч. з точки зору оптимізації надання адміністративних послуг; в) оновлення положень законодавства про публічну службу, у т.ч. про службу в органах місцевого самоврядування; г) оновлення адміністративно-територіального устрою. Слід зазначити, що станом на 1 січня 2019 року більшість з цих завдань поки що не виконано, – у той час, як аналізована Концепція вже здебільшого втратила актуальність внаслідок прийняття більш нових стратегічних документів щодо удосконалення здійснення публічної влади на місцевому рівні.
Посилання
виконавчої влади та реформування місцевого самоврядування в Україні. Наукові праці Національного
університету «Одеська юридична академія». Одеса,
2014. Т. 14. С. 228-233.
2. Мішина Н. В. Право на територіальну самоорганізацію населення: поняття і гарантії реалізації. Юридичний вісник. 2009. № 1. С. 33–39.
3. Mishyna N. V. Doctrine of separation of powers
at the local government level: the Ukrainian experience.
Молодий вчений. 2015. № 12.1. С. 97–101.
4. Про Державну комісію з проведення в Україні адміністративної реформи: Указ Президента України від
7 липня 1997 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/
laws/show/620/97.
5. Концепція адміністративної реформи в Україні:
затверджена Указом Президента України від 22 липня 1998 р. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/
show/810/98.
6. Литвин І.І. Адміністративно-правове регулювання взаємодії місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування: автореф. дис. … канд.
юрид. наук. Запоріжжя, 2009. 22 с.
7. Концепція державної регіональної політики:
затверджена Указом Президента України від 25 травня 2001 р. URL: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/
show/341/2001.
8. Тарахонич Т. І. Людиноцентризм у праві та у правовому регулюванні: реалії сьогодення. Альманах права. 2017. Вип. 8. С. 281–284.