Загальні положення про організаційні форми міського самоврядування

  • В. Р. Нестор
Ключові слова: міське самоврядування, місцеве самоврядування, місто, система міського самоврядування, організаційна форма міського самоврядування, публічна влада

Анотація

Метою статті є аналіз системи місцевого самоврядування та її співвідношення з організаційними формами місцевого самоврядування у цілому та міського самоврядування зокрема. До того, як аналізувати компетенцію органів міського самоврядування у досліджуваних країнах, фінансові основи їхньої діяльності, можливості впливу населення міста на міське самоврядування у цілому та органи міського самоврядування зокрема, доцільно проаналізувати організаційні форми міського самоврядування. Констатовано, що стан дослідженості проблеми є доволі високим. Про питання організаційної форми місцевого самоврядування у цілому пишуть як фахівці з конституційного права, так і фахівці з муніципального права. У цій статті застосовуються праці таких вчених, як О.В. Ізінгер, А.Т. Назарко, В.В. Утвенко, В.С. Журавський, О.Н. Ярмиш, В.О. Серьогін, П.Д. Біленчук, В.В. Кравченко, М.В. Підмогильний та інших. При аналізі організаційної форми міського самоврядування варто взяти до уваги те, що фахівці з цього питання пропонують розрізняти: представницькі органи; виконавчі органи. Зауважено, що на сучасному етапі по відношенню до України та до Сполученого Королівства думок щодо того, що на місцевому рівні має місце розподіл муніципальної влади на гілки, не висловлювалось. Традиційним є поділ державної влади на законодавчу та судову. Однак, на місцевому рівні в аналізованих країнах функціонують органи судової влади, які діють від імені держави, – а тому їх не можна уважати органами місцевого самоврядування, муніципальними органами. Доведено, що без третьої гілки уявляється неможливим вести мову про систему стримувані та противаг, – адже дві гілки муніципальної влади хоча й можуть «стримувати» та «надавати противагу» одна одній, однак не дуже повноцінно та ефективно. Наприклад, наявність двох, а не трьох гілок підвищує ризик корупції, зговору. А тому у контексті місцевого самоврядування традиційно ведуть мову про «розподіл повноважень», а не про «розподіл влади». Крім того, сформульовано, що сільські, селищні, міські голови «не підпадають» під це визначення тому, що вони не працюють в органах місцевого самоврядування. Таким чином, можна дійти висновку, що законодавець уважає їх органами місцевого самоврядування – одноособовими органами місцевого самоврядування. Так як ці одноособові органи обираються населенням шляхом прямих виборів, то слід віднести їх до числа представницьких органів місцевого самоврядування.

Біографія автора

В. Р. Нестор

кандидат юридичних наук

Посилання

1. Нестерович В.Ф. Інституційне утвердження
електронних петицій в Україні у контексті зарубіжного досвіду. Віче. 2015. № 22. С. 18-23.
2. Нестерович В.Ф. Конституційно-правова модернізація органів державної влади у рамках утвердження демократії участі в Україні. Науковий вісник
Львівського державного університету внутрішніх
справ. Серія юридична. 2016. № 1. С. 67-76.
3. Мішина Н.В. Актуальні проблеми викладання муніципального права в Україні. Наукові праці
НУ ОЮА. 2016. Т. 15. С. 161-167.
4. Мішина Н.В. Органи самоорганізації населення та середовище проживання. Державне
управління: теорія та практика. 2006. № 2. URL:
http://www.academy.kiev.ua/ej4/txts/
REGIONALNE/06mnvnjs.pdf.
5. Мішина Н В. Територіальні громади та об’єднані територіальні громади в Україні. Наукові праці
НУ ОЮА. 2019. Т. 24. С. 75-80.
6. Мішина Н.В. Муніципальне управління у Великому Лондоні. Наукові праці Одеської національної
юридичної академії. Т.3. Одеса: Юридична література,
2004. С. 237 – 244.
7. Агеева Е.Ю. Город как социокультурное образование: функционально-типологический анализ:
автореф. дис. … д-ра философ.наук. Нижний Новгород,
2005. 22 с.
8. Изингер А.В. Конституционно-правовой статус городов федерального значения в Российской Федерации: дис. … канд. юрид.наук. М., 2010. 210 с.
9. Назарко А.Т. Міське самоврядування в Україні : дис. … канд. юрид. наук. Одеса, 2015. 224 с.
10. Утвенко В. В. Теорія та історія місцевого самоврядування: Навч. Посібник. К.: ДП «Вид. дім «Персонал», 2017. 234 с.
11. Журавський В.С., Серьогін В.О., Ярмиш О.Н.
Державне будівництво та місцеве самоврядування
в Україні: Підруч. К., 2004. 672 с.
12. Біленчук П.Д. Місцеве самоврядування
в Україні (Муніципальне право): навч. посіб. . К. : Атіка, 2000. 304 с.
13. Кириченко Ю.М. Система місцевого самоврядування України: теоретичне визначення поняття та основних елементів. Наше право. 2010. № 2. Ч.2. С. 28–32.
14. Олейников О.В. Разграничение полномочий
в структуре органов местного самоуправления Российской Федерации. Краснодар, 2005. 234 с.
15. Москальчук К. М. Конституційне право доступу
громадян України до служби в органах місцевого самоврядування : дис. ... канд. юрид. наук. Одеса, 2013. 227 с.
Опубліковано
2021-07-29