ЩОДО ОКРЕМИХ ПИТАНЬ КОМУНІКАЦІЇ ПОТЕРПІЛОГО В СУДОВОМУ РОЗГЛЯДІ В ПЕРШІЙ ІНСТАНЦІЇ
Анотація
Ракіпова І. В., Пожар В. Г. Щодо окремих питань комунікації потерпілого в судовому розгляді в першій інстанції. - Стаття.
У роботі досліджуються окремі питання кримінально-процесуальної комунікації потерпілого в судовому розгляді в першій інстанції. Зазначається, що сприяння активності сторін передбачає надання судом необхідної допомоги у використанні процесуальних засобів доказування й обстоювання своєї позиції перед судом тими учасниками судового розгляду, які з різних причин не можуть повною мірою реалізувати свій змагальний потенціал, зокрема потерпілим.
Зазначено, що незалежно від вказівки на необхідність роз'яснення прав і обов'язків із метою забезпечення кримінально-процесуальної активності потерпілого як учасника судового розгляду в суді першої інстанції головуючий, будучи гранично об’єктивним і справедливим, у разі необхідності, зобов’язаний роз’яснити відповідні права потерпілого за визначених обставин.
Значна увага приділена проблематиці участі представника потерпілого та законного представника потерпілого в судовому розгляді в разі відмови прокурора від обвинувачення або зміни обвинувачення на менш тяжке, а також участі представника потерпілого під час судового розгляду в разі застосування процедури «скороченого судового слідства». Підкреслюється, що в разі, якщо у кримінальному провадженні беруть участь декілька потерпілих, то суд повинен з’ясувати окремо думку кожного потерпілого щодо можливості проведення «скороченого судового слідства», після чого може здійснити провадження у скороченому порядку або за загальною процедурою, якщо хоча б один із потерпілих не згоден на здійснення судового розгляду у скороченому порядку. Робиться висновок щодо обов’язкової участі представника потерпілого під час судового розгляду в разі застосування процедури «скороченого судового слідства», передбаченої частиною 3 статті 349 Кримінального процесуального кодексу, з моменту ініціювання такої процедури у відкритому судовому засіданні.
Наведені пропозиції щодо змін та доповнень до чинної редакції Кримінального процесуального кодексу із зазначених питань.
Посилання
2. Михайловская И.Б. Настольная книга судьи по доказыванию в уголовном процессе. Москва : Проспект ; ТК «Велби», 2006. 192 с.
3. Шевчук М.І. Ініціатива суду та її межі у з’ясу¬ванні обставин кримінального провадження під час судового розгляду : дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.09. Львів, 2015. 244 с.
4. Моисеева Т.В. Объективность и беспристраст¬ность суда первой инстанции : автореф. дис. . канд. юрид. наук: 12.00.09. Москва, 2004. 32 с.
5. Науково-практичний коментар Кримінально¬го процесуального кодексу України / за ред. С.В. Ківа- лова, С.І. Кравченко. Одеса : Фенікс, 2020. 924 с.