КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧІ КОДЕКСИ УКРАЇНИ ТА РЕСПУБЛІКИ БІЛОРУСЬ: ПОРІВНЯЛЬНО-ПРАВОВИЙ АСПЕКТ

  • М. М. Гультай
  • А. О. Осауленко
Ключові слова: нормативно-правовий акт, пенітенціарне законодавство, Кримінально-виконавчий кодекс, гуманізація виконання кримінальних покарань, принципи кримінально-виконавчого законодавства

Анотація

Гультай М. М., Осауленко А. О. Кримінально-виконавчі кодекси України та Республіки Білорусь: порівняльно-правовий аспект. – Стаття.У статті досліджено спільні та відмінні риси кримінально-виконавчих кодексів України та Республіки Білорусь як основних кодифікованих нормативно-правових актів пенітенціарних систем обох країн. Здійснено порівняльно-правовий аналіз динаміки розвитку відповідних кодексів з урахуванням пострадянського минулого, а також положень, що сформульовані в загальновизнаних міжнародних актах. Наголошується на тому, що в колишньому Радянському Союзі виправно-трудові законодавства окремих союзних республік, зокрема виправно-трудові кодекси, за своєю структурою і змістом мало відрізнялись. Звернуто увагу на те, що після проголошення незалежності в Україні та Республіці Білорусь розпочалися процеси скасування значної кількості правообмежень карального характеру та поступової гуманізації виконання кримінальних покарань загалом, а також покарань у виді позбавлення волі зокрема. Активна діяльність представників різноманітних громадських та релігійних організацій, а також засобів масової інформації сприяла якнайкращому втіленню принципів кримінально-виконавчого законодавства, яким у кримінально-виконавчих кодексах України та Республіки Білорусь присвячено окремі статті. Наголошено, що відсутність єдиного доктринального підходу до розуміння принципів кримінально-виконавчого права призвела до того, що зміст відповідних принципів у текстах кримінально-виконавчих кодексів України та Республіки Білорусь не розкрито. Як позитивний момент зазначено, що в Криміналь-новиконавчих кодексах України та Республіки Білорусь виправлення засуджених визначено як одне із завдань кримінально-виконавчого законодавства. Водночас законодавці кожної з держав по-різному формулюють нормативне визначення цього поняття.

Біографії авторів

М. М. Гультай

доктор юридичних наук, доцент,професор кафедри конституційного права та прав людини

А. О. Осауленко

 доктор юридичних наук, доцент, доцент кафедри конституційного права та прав людини

Посилання

1. Ансель М. Методологические проблемы срав­нительного права. Очерки сравнительного права : сборник. Москва : Прогресс, 1981. С. 36–86.
2. Осауленко А. Пенитенциарное законодатель­ство Украины и Республики Молдова: сравнитель­но-правовой аспект. Jurnalul Juridic National: Teorie si Practica. 2017. № 1 (23). С. 13–17.
3. Осауленко А.О. Пенитенциарное законода­тельство Украины и Республики Беларусь: сравни- тельно-правовой аспект. Актуальные вопросы совре­менной юридической науки: теория, практика, мето­дика : сборник материалов ІІ Международной заоч­ной научной конференции, г. Могилев, 19 мая 2017 г. Могилев, 2017. С. 391–393.
4. Кримінально-виконавчий кодекс України : Закон України від 11.07.2003 р. № 1129-ІV. Дата онов­лення: 14.07.2021 / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1129-15 (дата звернення: 25.11.2021).
5. Уголовно-исполнительный кодекс Республики Беларусь от 11.01.2000 г. URL: https://kodeksy-by.com/ ui_kodeks_rb.htm#google_vignette (дата звернення: 25.11.2021).
Опубліковано
2022-02-10