ВИДИ ПОРУШЕНЬ АВТОРСЬКИХ ДОГОВОРІВ ТА ДОГОВОРІВ ПРО ПЕРЕДАЧУ СУМІЖНИХ ПРАВ

  • О. С. Кочина
Ключові слова: авторський договір, договір про передачу суміжних прав, порушення договору, строк авторського договору, авторська винагорода, відшко­дування шкоди

Анотація

О. С. Види порушень авторських договорів та договорів про передачу суміжних прав. – Стаття. Стаття присвячена дослідженню найбільш поширених видів порушень авторського договору та договорів про передачу суміжних права, які трапляються на практиці. Першим із них є неправильне оформлення договору та включення до нього умов, які погіршують становище автора та суб’єкта суміжних прав. Зазначені договори за своєю юридичною природою є цивільно правовими договорами, тому недотримання загальних вимог, встановлених Цивільним кодексом України, фактично є порушенням не самого договору, а законодавства в цій сфері, що, як правило, має наслідком його недійсність. Порушення умов, пов’язаних із предметом договору, пов’язане із здійсненням передачі прав, які їм не належать, або які вже були відчужені за договором про передачу виключних майнових прав. Порушення умов, пов’язаних із реалізацією особистих немайнових та майнових прав авторів та суб’єктів суміжних прав. Найбільш типовими порушеннями особистих немайнових прав є неправильне зазначення імені автора, незазначення імені автора чи виконавця виробником фонограми на носії запису або його упаковці. перекручування або спотворення твору тощо. Порушення майнових прав найчастіше відбувається в процесі передачі договором невиключних майнових прав. Також доволі поширеними порушеннями є порушення різних видів строків авторського та суміжного договору. Він є істотною умовою зазначених договорів та дає змогу визначити період, протягом якого користувач, який отримує майнові права, може їх вільно використовувати. Порушення можуть стосуватися і виплати авторської винагороди. Вона також є істотною умовою авторського договору і має визначатися у вигляді відсотків від доходу, отриманого від використання твору, у вигляді фіксованої суми чи іншим чином. Для того щоб максимально захистити права авторів та суб’єктів суміжних прав, доцільно в договорах передбачати способи захисту порушених прав, зокрема у вигляді відшкодування моральної шкоди.

Біографія автора

О. С. Кочина

 кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри публічного та приватного права та процесу

Посилання

1. Вахонєва Т.М. Авторське право і суміжні права в Україні : навчальний посібник. Київ : ВД «Дакор», 2016. 564 с.
2. Цивільний кодекс України, прийнятий 16 січня 2003 року № 435-ІV (з под. змінами і доп.) / Вер­ховна рада України. Відомості Верховної Ради Укра­їни. 2003. № 40-44. Ст. 35.
3. Про авторське право і суміжні права : Закон України від 23 грудня 1993 р. № 3792-XII / Верховна рада України. Відомості Верховної Ради України. 1994. № 13. Ст. 64.
4. Сергеев А.П. Право интеллектуальной соб­ственности в Российской Федерации : учебник. Изд. 2-е, переработанное и дополненное. Москва : ПБОЮЛ Гриженко Е.М., 2001. 752 с.
5. Чернышева С.А. Авторский договор в граж­данском праве России. Москва : Гардарика, 1996. 104 с.
Опубліковано
2022-02-10