ОКРЕМІ ПИТАННЯ ЩОДО ЗАКОННОСТІ ПРОНИКНЕННЯ ДО ЖИТЛА ЧИ ІНШОГО ВОЛОДІННЯ ОСОБИ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ СЛІДЧИХ (РОЗШУКОВИХ) ДІЙ

  • С. М. Тарасюк
Ключові слова: досудове розслідування, конститу­ційні права, слідчі (розшукові) дії, житло, слідчий, прокурор

Анотація

Тарасюк С. М. Окремі питання щодо законності проникнення до житла чи іншого володіння особи під час проведення слідчих (розшукових) дій. – Стаття. У статті на основі аналізу кримінального процесуального законодавства України та практики його застосування, наукових праць вітчизняних учених, узагальнення емпіричних даних досліджено слідчі (розшукові) дії, що провадяться в житлі чи іншому володінні особи. Проаналізовано основні нормативно-правові документи, що закріплюють та гарантують дотримання конституційних прав особи під час проведення слідчих (розшукових) дій у житлі. Зроблено висновок, що у кримінальному провадженні центральне місце в системі прав людини посідають громадянські (особисті) права, які є першоосновою правового статусу людини і громадянина. Серед цієї категорії прав під час проведення слідчих (розшукових) дій у житлі особи найбільш уразливими, тобто такими, що потребують першочергового забезпечення, охорони та захисту, є права на житло та його недоторканність, невтручання в особисте і сімейне життя, недоторканність права власності. Досліджено питання допустимості обмеження конституційних прав особи під час проведення від- повідних слідчих дій у житлі особи, яке має здійснюватися на підставі закону, юридичних процедур, з дотриманням загальної умови невід’ємності системи основних прав і свобод. Розкрито сутність конституційного права на недоторканність житла чи іншого володіння особи. Виокремлено такі форми проникнення до житла чи іншого володіння особи, як законне та незаконне, дано визначення незаконному проникненню до житла. Акцентується увага на різній процесуальній регламентації огляду, обшуку та інших слідчих дій, які може бути проведено у житлі чи іншому володінні особи. Здійснено аналіз процесуальної регламентації про- ведення слідчих (розшукових) дій у житлі чи іншому володінні особи, їх підстав, впливу на формування доказової бази та вирішення завдань кримінального провадження. Акцентується увага на недопустимості як ускладнення процедури проведення слідчих (розшукових) дій, так і послаблення гарантій прав і законних інтересів учасників слідчої дії.

Біографія автора

С. М. Тарасюк

доктор філософії, адвокат,керуючий партнер

Посилання

1. Окрім можливості проникнення до житла на підставі судового рішення законом передбачено також можливість проведення огляду і обшуку за добровільною згодою особи, яка ним володіє (ВС/ ККС, № 536/1048/16-к, 01.11.2018 р.). URL: https:// protocol.ua/ua/vs_kks_okrim_moglivosti_proniknennya_ do_gitla_na_pidstavi_sudovogo_rishennya_zakonom_ peredbacheno_takog_moglivist_provedennya_oglyadu_i_ obshuku_za_dobrovilnoyu_zgodoyu_osobi_yaka_nim_ volodie_(vs_kks_536_1048_16_k_01_11_18)/.
2. Доказ, отриманий без дозволу слідчого судді на обшук житла, є недопустимим і на нього немож­ливо посилатись при ухваленні вироку, при цьому сам вирок підлягає скасуванню, а провадження закриттю (Апеляційний суд Херсонської області). URL : https:// protocol.ua/ua/sud_dokaz_otrimaniy_bez_dozvolu_ slidchogo_suddi_na_obshuk_gitla_e_nedopustimim/.
3. Ільченко С. Проникнення та входження за зго­дою як передумови проведення слідчих дій у житлі чи іншому володінні особи. Підприємництво, господар­ство і право. 2002. № 9. С. 95–97.
4. Черненко А.П. Проникнення до житла чи іншого володіння особи: структурний елемент слідчих дій чи самостійний інститут кримінально-процесуаль­ного права? Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС іменні 10-річчя незалежності. Луганськ, 2003. Вип. 3. С. 141–148.
5. Петрухин И.Л. Личная жизнь: пределы вме­шательства. Москва : Юрид. лит., 1989. 192 с.
6. Кримінальний процесуальний кодекс Укра­їни : наук.-практ. комен. У 2 т. / Нац. акад. прав. наук України / редкол.: В.Я. Тацій, О.В. Капліна, О.Г. Шило. Т. 1. Харків : Право, 2013. 768 с.
7. Дело «Кучера против Словакии» (жалоба № 48666/99) [Case of Kucera v. Slovakia] : реше­ние ЕСПЧ от 17 июля 2007 г. // HUDOC : database / European Court of Human Rights. URL: http:// hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-119780; МакБрайд Д. Європейська конвенція з прав людини та криміналь­ний процес. Київ : К.І.С., 2010. С. 169, 170. URL: http://nsj.gov.ua/files/documents/ECHR%20and%20 Criminal%20procedure%20Mc%20Bride%20ukr.pdf.
8. Соколов О.В. Виконання оперативними під­розділами доручень слідчого, прокурора про прове­дення негласних слідчих (розшукових) дій : дис. … канд. юр. наук. Харків, 2019. 240 с.
Опубліковано
2022-02-10